Dopłata do roślin miododajnych – na jakim jest etapie?
Zdjęcie: Freepik
Nawet 269,21 euro na 1 hektar – tyle może dostać rolnik uprawiający rośliny miododajne.
Ostateczna kwota zależeć będzie od zainteresowania programem w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Nie ustalono także listy gatunków roślin miododajnych, które zostaną objęte dofinansowaniem. Te szczegółowe informacje dotyczące ekoschematu „Obszary z roślinami miododajnymi” zostaną w końcu zawarte w rozporządzeniu wykonawczym do projektowanej ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej.
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ekoschematy to „nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad podstawowe wymogi określone w warunkowości”. Projektów jest całkiem sporo i można zapoznać się z nimi na stronie gov.pl.
Ekoschemat „Obszary z roślinami miododajnymi” zachęca rolników do wyznaczania miejsc dla wzrostu i kwitnienia roślin miododajnych, które staną się stołówkami dla owadów zapylających. Dzięki temu w okolicach pól powinna zwiększyć się różnorodność biologiczna. Areał uprawy nie jest ograniczony, a program realizowany jest na terenie całego kraju. Mieszanki roślin miododajnych będą musiały się składać z co najmniej dwóch gatunków, chociaż, tak jak wspomniano, ich lista nie jest jeszcze ustalona. Oczywiście nie będą na niej wyszczególnione inwazyjne gatunki obce.
Źródło: farmer.pl