fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 40

Miododajna rabata w kolorach ognistopomarańczowych

Dobór gatunkowy roślin został ustalony według kolorów kwitnienia – stworzono niesamowitą, „płomienną” kompozycję, starannie wybierając gatunki i odmiany o pastelowych, pomarańczowych, żółtych i ceglastych barwach. Taka kolorystyka rabaty harmonizuje z ciepłym jasnym kolorem drewna, z którego wykonano konstrukcję ciennika.

Ilustr. Zuzanna Szela

Projekt tej miododajnej rabaty przewidziano jako część kompozycji terenu zieleni zrealizowanego wzdłuż bulwaru nadrzecznego. Nasadzenie zaprojektowano na planie prostokąta o wymiarach 2,5 × 4 m. Ten układ roślin towarzyszy pergoli zbudowanej na planie litery „L”. Najwyższy punkt rabaty – pustynnik, umiejscowiono w narożniku pergoli. Wysokość gatunków w projekcie stopniowo zmniejsza się po przekątnej planu. Nasadzenie jest powielone na terenie bulwaru i towarzyszy ciągom komunikacyjnym, a także innym elementom małej architektury ogrodowej.

Pnącze użyte w projekcie do obsadzenia konstrukcji ciennika charakteryzuje się bardzo dużymi przyrostami rocznymi, dlatego już w pierwszym roku po posadzeniu użytkownicy będą mogli ochłodzić się w głębokim cieniu pergoli porośniętej milinem.

Najjaśniejszą plamę kolorystyczną nasadzenia stanowi uroczo kwitnąca dziewanna w odmianie Honey Dijon z przepięknymi brzoskwiniowymi kwiatami o wyraźnym ciemnym środku. Wysoki nachyłek barwierski w ostrym żółtym kolorze podkreśla kwitnienie innych bylin. Słonecznica i kłosowiec to niskie rośliny. Z bliska w ich pomarańczowych rozkwitłych kwiatach możemy dostrzec delikatne połyski różu. W rogu rabaty pięknymi rudymi pastelami zakwita pustynnik Izabeli – wysoka i wyjątkowa bylina o charakterystycznych długich, pionowych spiczasto zakończonych kwiatostanach. Z przodu rabaty, zaraz za niską słonecznicą, posadzono jeżówkę ‘Orange Skipper’ kwitnącą w kolorze głębokiego pomarańczu. Najciemniejsze plamy barwne na naszej rabacie to dzielżan jesienny i krwawnik ‘Terracota’. Ich bordowe i ciemno-ceglaste kwiaty odcinają się od jaśniejszych barw. Nad całością góruje wspinający się po pergoli milin z kwiatami w kształcie trąbek w ciemnopomarańczowym kolorze.

Wybrane do projektu rośliny w większości są tolerancyjne, wymagają gleb suchych i przepuszczalnych. Wyjątek stanowią bardziej wymagające jeżówka i dzielżan. Również szybko rosnący milin potrzebuje nawożenia. Dlatego przed założeniem rabaty warto przewidzieć wzbogacenie gruntu rodzimego kompostem oraz zasilanie nawozem wieloskładnikowym ze zwiększoną zawartością fosforu, który powoduje obfitsze kwitnienie. W miejscach bardziej reprezentacyjnych i uczęszczanych świetnie sprawdzi się nawadnianie automatyczne, uruchamiane w chłodniejszych godzinach nocnych, by ograniczyć starty związane z parowaniem.

Zaproponowana rabata miododajna to ciekawy projekt cieszący oko wspaniałą tonacją ciepłych żółtopomarańczoworudych barw i dający pożytek dla pszczołowatych od wczesnego do późnego lata.

Ilustr. Zuzanna Szela

Dobór gatunkowy:

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

miododajna rabata
Ilustr. Zuzanna Szela

Uwaga: Rośliny rosnące w naszych ogrodach i na terenach zieleni to nierzadko gatunki obce. Rośliny takie mogą być w różnym stopniu inwazyjne. Przy obecnych zmianach klimatu (wzrost temperatur, zmiany warunków wodnych siedliska, brak mroźnych, śnieżnych zim) niektóre z nich mogą zacząć konkurować z roślinami rodzimymi, wypierając je, co jest niekorzystne dla bioróżnorodności. Obserwuj uważnie bliskie Ci zbiorowiska. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj resztek ogrodniczych (resztek po plewieniu, przyciętych pędów itp.) na tereny otwarte. Sprawdź, czy służby komunalne deponują organiczne resztki ogrodnicze w przeznaczonych do tego kompostowniach.

Zuzanna Szela

Masz pytanie dotyczące roślin miododajnych i aranżacji z ich wykorzystaniem?
Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"