Pakistan zacieśnia współpracę z Chinami
Zdjęcie: Freepik
Pszczelarstwo daje duże pole dla rozwoju współpracy między Pakistanem i Chinami. Wszystko z powodu wzrostu popytu na naturalny miód w Pakistanie oraz na świecie, a także realizacji planu rozwoju pakistańskiego pszczelarstwa w ramach programu „Miliard posadzonych drzew”.
Pakistan ze swoim słabo rozwiniętym pszczelarstwem ma niewiele do zaoferowania Chinom – światowemu liderowi pod względem produkcji, obróbki i eksportu miodu, który w ostatnich latach powoli zaczyna przodować także w nauce pszczelarskiej i technologii. Dlatego Pakistan liczy obecnie na pomoc Państwa Środka na modernizację pakistańskiego pszczelarstwa. Dla Chin mogą okazać się interesującymi obecne związki Pakistanu z innymi islamskimi państwami, w tym z krajami Zatoki Perskiej, które są głównymi nabywcami pakistańskiej patoki.
Urzędnicy Pakistanu niejednokrotnie interesowali się otrzymaniem od Chin współczesnego „know-how” produkcji miodu i innych produktów pszczelich, pomocy w budowie pracowni i rozlewni miodu, laboratoriów kontroli jakości, pasiek hodowlanych i produkujących matki, tworzeniu rynków zbytu itd. Prośby te po raz kolejny wypowiedziano w trakcie pakistańsko-chińskiego Forum Pszczelarzy, w którym wzięli udział urzędnicy, naukowcy i przedstawiciele pszczelarskiej branży obu państw.
Czytaj także: Pszczelarstwo Australii problem z roślinami
Przewodnicząca departamentu Ministerstwa Planowania, Rozwoju i Specjalnych Inicjatyw Nadia Rehman wyraziła nadzieje na rozszerzenie współpracy pszczelarskiej. Podkreśliła, że bogata baza miododajna Pakistanu i przejście lokalnego pszczelarstwa na współczesne technologie pozwolą zwiększyć produkcję miodu (do 70 tys. ton rocznie) oraz poprawić jego eksport. Dzięki temu zostaną stworzone nowe miejsca pracy i znacznie zwiększą się dochody gospodarstw rolnych.
Muhammad Chaim, wice-rektor Uniwersytetu Rolniczego Pir Mehr Ali Shah Arid, podkreślił, że uniwersytet bierze aktywny udział w nauczaniu i zwiększaniu kwalifikacji pszczelarzy oraz specjalistów, w czym biorą udział chińscy eksperci. Obecnie Uniwersytet prowadzi kursy pszczelarskie, słuchaczami których jest 39 przedstawicieli świata nauki, biznesu i różnych sektorów społeczności pszczelarskiej Pakistanu, prowadzącymi zaś są profesorzy z Chin.
Czytaj także: USA traci coraz więcej pszczół miodnych
Tymczasowy pełnomocnik ambasadora Chin w Pakistanie, Pan Chunyue, podkreślił gotowość Chin do pomocy Pakistanowi w rozwoju różnych sfer rolnictwa, w tym pszczelarstwa.
Przewodniczący Chińskiego Związku Nauki Pszczelarskiej w Jie zaznaczył, że organizacja ta jest gotowa na dalszą współpracę z instytutami naukowo-badawczymi i uniwersytetami w Pakistanie dla wzmocnienia wzajemnych korzyści i rozwoju pszczelarstwa obu państw.
Jak wygląda pszczelarstwo Pakistanu?
Pakistańskie źródła podają o swoim pszczelarstwie sprzeczne dane, które nierzadko znacznie się różnią. Najbardziej prawdopodobnymi wydają się dane Rady Biznesu Pakistanu za rok 2020: liczba pszczelarzy wynosiła wtedy 10 tys., liczba rodzin pszczelich sięgała 1,1 mln, produkcja miodu była na poziomie 15,7 tys. ton. Pod względem ilości produkowanego miodu Pakistan zajmował 20. miejsce na świecie, a pod względem eksportu– 34.