W Ukrainie zaktualizowano wymagania dotyczące miodu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik.
Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa i Produkcji zaktualizowało wymagania dotyczące miodu. Zmiany odnoszą się do terminologii oraz zwiększenia wymagań odnośnie do zawartości produktu. Ustawa z 12 listopada 2024 wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.
Zaktualizowane wymagania uwzględniają przepisy dyrektywy 2001/110 UE w sprawie miodu oraz Dyrektywy (WE) 2024/1438, która zapewnia zgodność ukraińskiego prawa z normami europejskimi.
Miód, pozyskany i etykietowany według starych wymagań, może być sprzedawany do czasu upłynięcia daty minimalnej trwałości.
Czytaj także: „Najlepiej spożyć przed” czy „Najlepiej spożyć przed końcem” na etykiecie z miodem?
Nowe wymagania przewidują obowiązkowe oznaczenie kraju pochodzenia miodu na etykiecie. Jeśli miód został pozyskany w kilku państwach, konieczne będzie wymienienie ich wszystkich – z procentowym wyliczeniem.
Wprowadzono także normy dotyczące zachowania enzymów w miodzie, zakazu ekstrakcji pyłku i innych naturalnych składników miodu, z wyjątkiem zanieczyszczeń mechanicznych.
Czytaj także: Strach zamknięty w słoiku. Czyli fakty o jakości importowanego miodu
Nowe wymagania ukierunkowane są na podwyższenie jakości ukraińskiego miodu, ochronę praw konsumentów poprzez dostarczanie im pełnych i prawdziwych informacji o produkcie oraz promowanie eksportu ukraińskiego miodu na rynek europejski.
Źródło: agroportal.ua