Gdzie królowa chodzi piechotą?

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają prywatne sprawy matki pszczelej? Takie bardzo prywatne, jak np. korzystanie z toalety? Niewiele jest informacji na ten temat, a w polskiej literaturze to właściwie wcale i można by go uznać za mało interesujący lub zbyt „prywatny”, ale jednak inne delikatne sprawy królowej, jak chociażby spółkowanie, zdążyliśmy w miarę dobrze zgłębić. Znamy też dietę matki pszczelej, robotnic i trutni. Zajrzeliśmy do „garnków”, zajrzyjmy i… w odwłoki.
Ostrzeżenie: Jeśli tematy związane z wydalaniem i kupą Was obrzydzają, szokują itp. lub właśnie jesteście w trakcie spożywania posiłku – przemyślcie odłożenie lektury tego artykułu na inny czas 😉. Tekst miejscami zawiera kolokwialne słownictwo – to efekt zmierzony. Temat jest „na luzie”, więc i czytelnikom tego luzu i dystansu życzymy 😊.
Układ pokarmowy
Układ pokarmowy pszczoły ma dwie funkcje: transport pokarmu do gniazda oraz odżywianie organizmu. Układ pokarmowy pszczoły miodnej można podzielić na 3 części:
1. jelito przednie (składa się z jamy gębowej, gardzieli, przełyku i przedżołądka, czyli wola) – organy te nie wchłaniają składników pokarmowych, a w wolu owady tymczasowo magazynują zdobyty pokarm (nektar);
2. jelito środkowe – to dopiero tutaj zachodzi wchłanianie substancji odżywczych przy udziale enzymów;
3. jelito tylne (składa się z jelita cienkiego i prostego) – tutaj wchłaniana jest tylko woda.
Ciekawostka – wole potrafi się tak rozciągnąć, że pszczoła może w nim zmagazynować nektar o masie równej aż 30% jej ciała!

Tutaj warto wyjaśnić jeszcze jedną rzecz – nektar przeznaczony do produkcji miodu nie trafia do jelita środkowego, wole jest oddzielone od niego specjalnym wentylkiem. Nieprzerobiony nektar zostaje w wolu i nie przepływa dalej (chyba że zajdzie taka potrzeba, bo np. zasoby energetyczne zbieraczki się skończyły). Więcej na ten temat pisze Aneta Strachecka i Martyna Walerowicz w książce pt. Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej.
Dieta pszczół robotnic składa się z nektaru (pokarm węglowodanowy) oraz pyłku (pokarm białkowy). Natomiast matka pszczela przez całe swoje życie jest karmiona mleczkiem pszczelim (o czym więcej przeczytacie niżej). Podobnie jak w przypadku innych organizmów, po spożyciu pokarmu i strawieniu części jego składników – pozostałości są wydalane.
Gdzie pszczoły robią kupę?
Pszczoły są bardzo higieniczne i nie wypróżniają się w ulu, lecz wylatują na zewnątrz. Co interesujące – potrafią się wstrzymać przez całą zimę i opróżniają się dopiero z nadejściem pierwszych ciepłych dni (według różnych źródeł powyżej 10-12°C). Wtedy dochodzi o tzw. oblotu oczyszczającego. Ślady kału wewnątrz ula, na ramkach, czy nawet na jego ściankach zewnętrznych to oznaki chorobowe rodziny pszczelej i – zapewne o tym pytaniu teraz pomyśleliście – tak, pszczoły mogą mieć biegunkę.

W trakcie sezonu pszczoły wypróżniają się przy okazji lotów po pokarm, a zdarza się, że mogą zrobić kupę… na kwiecie, z którego właśnie zbierają nektar lub pyłek. Normalna pszczela kupa nie ma charakterystycznego zapachu (a jeśli śmierdzi, to znaczy, że coś jest nie tak).
Gdzie matka pszczela chodzi za potrzebą?
Wbrew pozorom to bardzo interesujący temat, a do tej pory niewiele pisano o kupie monarchini pszczelej… Jak wiadomo, młoda królowa wylatuje z ula tylko w celu spotkania z trutniami na tzw. lot godowy. Po zaplemnieniu i szczęśliwym (miejmy nadzieję) powrocie do swojej społeczności pszczelej, na zawsze pozostaje domatorką. Skoro robotnice (a także trutnie) wypróżniają się na zewnątrz, a pszczele architektki „zapomniały” o zaprojektowaniu komnaty przeznaczonej na toaletę, to jak zatem radzi sobie królowa?
Jak zawsze – liczy na swoją świtę. To pszczoły z najbliższego otoczenia matki pszczelej (które karmią ją mleczkiem pszczelim), pozbywają się jej odchodów. W jaki sposób? Bardziej wrażliwe osoby prosimy o przerwanie lektury w tym miejscu.

Otóż… zjadają je!
Dzieje się to niemal natychmiastowo, zapewne, aby ograniczyć rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w gnieździe. Warto dodać, że dieta matki pszczelej składa się wyłącznie z mleczka pszczelego (które wydzielane jest przez gruczoły gardzielowe pszczół robotnic), więc nie produkuje ona zbyt wiele odchodów. Robotnice jedzą również odchody innych pszczół. Ten niecodzienny wybór posiłku wzmacnia ich układ odpornościowy, a także zapewnia im zdrowe bakterie jelitowe.
PS W niektórych opracowaniach można się spotkać z informacją, że pszczoły wynoszą odchody matki pszczelej poza ul, jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Być może w przyszłości naukowcy dokładniej zbadają także ten temat i będzie mogło powstać więcej podobnych artykułów do tego, który właśnie czytacie 😊.
Jak wyglądają odchody matki pszczelej?
Matki pszczele produkują żółtobrązowe odchody przez pierwsze trzy tygodnie życia i zdarza się, że używają ich… do walki ze sobą (w przypadku wygryzienia się królowych równocześnie lub w krótkim odstępie czasu). „Spryskują się” nimi wzajemnie (co ma być – jak się domyślamy – nieprzyjemne i odstraszające konkurentkę). Co ciekawe – podobno ten rodzaj kupy ma… kwiatowy zapach! (przynajmniej dla ludzi…). Następnie ich odchody stają się bardziej przejrzyste i zwarte, z „kilkoma ciemnymi kawałkami”. Zapach kału starszych matek podobno jest… zjełczały.
Młode, nieunasienione matki pszczele, które mają więcej niż 24 godziny i mniej niż 2 tygodnie, przy pomocy odchodów odstraszają także nieprzychylne im robotnice (naukowcy nazwali to zachowanie „antagonistycznymi interakcjami z robotnicami”).
Czy pszczoły sikają?
Pszczoły, podobnie jak inne owady, nie mają oddzielnych otworów do wydalania moczu i kału jak ssaki. Substancje odpadowe z układu pokarmowego mieszają się z produktami przemiany azotowej (odpowiednikiem moczu) w końcowej części przewodu pokarmowego i są wydalane jako jedna substancja przez odbyt, który znajduje się na końcu odwłoka (przy czym, jak już wspomniano, woda jest wchłaniana w jelicie tylnym, co też tłumaczy, dlaczego pszczoły nie sikają 😊). Dlatego mówiąc o odchodach pszczół, mamy na myśli mieszaninę niestrawionych resztek pokarmu i produktów przemiany materii z układu wydalniczego.
Czy pszczoły puszczają bąki?
Być może pszczoły mogą puszczać bąki. Ich układ trawienny rozkłada pokarm, co może wytwarzać gazy. Być może, np. zimą, gdy będą trzymać odchody w sobie, będą puszczać bąki.
Mogą jednak nie pierdzieć tak dużo jak ssaki. Nie pobierają powietrza przez usta tak jak my. Pszczoły nie mogą połykać powietrza, ponieważ oddychają przez otwory w ciele (są to tzw. przetchlinki), natomiast odpowiednik płuc u owadów to sieć rurek, czyli tzw. tchawek.
PS Nie zbadano jeszcze, czy bąki pszczół wydają jakieś dźwięki.
Jak często pszczoły robią kupę?
Pszczoły w trakcie sezonu wypróżniają się kilka razy w tygodniu (o ile są ku temu sprzyjające warunki pogodowe, aby mogły wylecieć z ula).
Czy pszczele odchody są szkodliwe?
Pszczele odchody nie są toksyczne dla ludzi i większości innych stworzeń. Odchody z nosemą (nosemoza jest to choroba pszczół, która najczęściej kojarzona jest z biegunką) również nie są dla nas szkodliwe. Odchody zawierające przetrwalniki różnych chorób stanowią zagrożenie dla innych rodzin pszczelich (być może także dla innych owadów, aczkolwiek niewiele jest badań na ten temat) – dlatego tak ważna jest higiena w pasiece i np. odpowiednie usytuowanie lub zabezpieczenie poideł z wodą, aby przelatujące pszczoły nie wypróżniały się do niego.
Z pewnością jednak pszczele odchody są irytujące dla właścicieli samochodów, którzy starają się dbać o karoserię. Jak sobie poradzić z tym g… grubym problemem? Najlepiej doczyścić pojazd rano, kiedy poranna rosa nieco rozpuści te zanieczyszczenia. A wcześniej nie parkować w miejscach wzmożonych lotów pszczół.
Na zakończenie – Yellow Rain
Jeśli wydaje Wam się, że temat kupy jest błahy i nieważny, to pozwólcie, że krótko przytoczę pewną niezwykłą historię.
Jest koniec lat 70. Zakończyła się wojna w Wietnamie. Mieszkańcy Wietnamu i Laosu donoszą o okresowym opadaniu z bezchmurnego nieba lepkiej, żółtej cieczy, która – według relacji świadków – niszczy roślinność i powoduje dolegliwości u ludzi, a nawet prowadzi do śmierci. Hmongowie nazywają to zjawisko „żółtym deszczem”. Pojawiają się kolejne doniesienia o podobnych doświadczeniach Plemiona Khmerów w Kambodży oraz bojowników antyradzieckiego ruchu oporu w Afganistanie.
A potem przychodzi 1981 r. i znów pada „żółty deszcz”. Stany Zjednoczone oskarżają Związek Radziecki o dostarczanie ich sojusznikom w Laosie i Wietnamie mykotoksyny jako broni biologicznej. Radzieccy urzędnicy zaprzeczyli oskarżeniu, a pierwsze dochodzenie ONZ nie przyniosło jednoznacznych wniosków. Jednak analiza próbek domniemanego środka chemicznego przez niezależnych naukowców sugeruje, że mogły to być odchody pszczół miodnych, co prowadzi do konkluzji, iż „żółty deszcz” stanowił efekt masowego wydalania strawionego pyłku przez liczne roje pszczół. Nie zostało to jednak ostatecznie jednoznacznie potwierdzone. Jeśli to prawda, to kupa pszczół narobiła niezłego zamieszania.
Oprac. Teresa Kobiałka
Źródła:
pubmed
reviveabee.com
www.sciencehistory.org
www.britannica.com
Strachecka A., Walerowicz M., Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej
Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"
z Polski
- Gdzie królowa chodzi piechotą?
- Maj bez kosiarki
- Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania
- WEBINAR B-THENET: NAJLEPSZE PRAKTYKI PSZCZELARSKIE W TWOJEJ PASIECE!
- Pomoc finansowa dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich
- Licealistki z I LO w Kartuzach sadzą rabatę kwietną dla zapylaczy!
- Ocena praktyk pszczelarskich – prośba o wypełnienie ankiety
- Pszczoły na uczelni – Pasieka IMMUNO Uniwersytetu Szczecińskiego
- Dotacje w ramach projektu Małopolska Pszczoła
- Wypełnij ankietę COLOSS
- Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu organizuje kurs pszczelarski
- Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach
- Recenzja książki „Opowieści z nawłociowej pasieki” Ewy Zawadzkiej
- 62. Naukowa Konferencja Pszczelarska
- Miodem płynące – Expo2Bee w Targach Kielce
- Sektor pszczelarski łączy siły z sadownikami
- No dig – szybka metoda siania łąk kwietnych
- W Puławach otwarto nowe Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich
- XXIX Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach
- Powstał Klaster Organizacji Pszczelarskich
- Zaproszenie na webinarium: Edukacja na rzecz ochrony klimatu, dzikich zapylaczy oraz rodzimych gatunków roślin
- Problematyka ustalania cen przez pszczelarzy a strategie cenowe
- Jaką choinkę wybrać, aby po świętach przesadzić ją do ogrodu?
- Mniej znaczy lepiej – manifest rozwoju pszczelarstwa przyjaznego pszczołom
- Czy konsumenci wybierają polski miód?
- Na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego zaobserwowano czarne pszczoły
- Pszczelarz zatrzymany za ukrywanie broni i amunicji w ulach
- W Leżajsku odkryto pszczele gniazdo z ok. 680 r.
- Pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych
- W Polsce przybywa pasiek
- Relacja z II Konferencji „Szanse i wyzwania stojące przed organizacjami pszczelarskimi”
- Unijne wsparcie pszczelarzy na 2025
- Tarnów - kradzież pszczół
- Produkcja miodu – koszty rosną, ceny spadają
- Powódź 2024 – pszczelarska kronika tragedii
- Ogólnopolskie Dni Pszczelarza już w ten weekend
- Adrenalina podawana donosowo – już wkrótce w Europie?
- Dofinansowanie do węzy
- Europejski Konkurs Miodu 2024
- Sierpień – świetny czas na zbiór propolisu!
- Złodziej złapany dzięki nadajnikowi w ulu
- Raport z badań dotyczących pozostałości neonikotynoidów oraz alkaloidów pirolizydynowych w miodzie
- Rolnik skazany za wytrucie pszczół
- Wypełnij ankietę B-THENET dotyczącą dobrych praktyk pszczelarskich oraz innowacji
- Wydłużono składanie wniosków w dwóch interwencjach pszczelarskich
- Porady: Kremowanie miodu
- Porada – lipcowe odkłady
- Konkurs w programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
- „Pasieka” wspiera PLLuM!
- „Od pasieki do pasieki” po raz dziewiąty!
- O świcie matki
- Problemy z refundacjami pszczelarskimi – stanowisko PZP
- Problemy z refundacjami pszczelarskimi - analiza
- Recenzja książek „Wielka encyklopedia pszczelarstwa” i „Atlas roślin miododajnych”
- Apimell International Exibition 2025 – pszczelarskie wydarzenie, na którym warto być!
- Bezpłatne badanie węzy
- Porady: jak szybko znaleźć matkę pszczelą?
- Youtuber kontra firma Lyson
- Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla pszczelarzy w Płocku
- Poczta Polska ponownie umożliwia przesyłanie matek!
- Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie
- Porady: Podawanie rodzinie pszczelej matek nieunasienionych
- Konferencja „Weterynaria dla pszczelarstwa” 2024
- Jaja jako narzędzie oceny sytuacji w ulu
- IX rowerowy rajd „Od pasieki do pasieki”
- Czy nasze etykiety są zgodne z prawem?
- Światowy Dzień Pszczół w Karczowiskach Górnych
- Polski Związek Pszczelarski a kwestia Ukrainy
- Kontrola miodów 2024 – znowu dużo kar
- Kradzież uli w Dobrczu
- Żar w podkurzaczu gaśnie. Co robić?
- Apilandia w nowej odsłonie
- Zmiany w oznakowaniu miodu: nowe zasady dotyczące informacji o kraju pochodzenia
- Zgniatanie pszczół podczas przeglądu. Jak zapobiegać?
- Nabór wniosków o dofinansowania już ruszył!
- Szerszeń azjatycki - blisko Polski
- VII Pszczelarska Konferencja Młodych Naukowców
- Konradów – kradzież uli
- Strach zamknięty w słoiku. Czyli fakty o jakości importowanego miodu
- Szop pracz – zagrożenie dla pasiek?
- Pszczoły są agresywne w czasie koszenia. Co zrobić?
- Dwa dni w Puławach – czyli dlaczego warto się kształcić z naukowcami
- Czy import miodu odpowiada za jego zmniejszony popyt na polskim rynku?
- Najlepsze polskie miody zostały wybrane!
- VIII Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim – relacja
- Jak wybrać miejsce pod pasiekę?
- Relacja z XXVIII Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej w Karniowicach
- O balsamie pyłkowym
- Pszczelarski kalendarz biodynamiczny na 2024 r.
- Relacja z Naukowych Konferencji Pszczelarskich Lublin-Pszczela Wola, cz. 2.
- Nowy gatunek pszczoły zaobserwowany w Polsce!
- Święty Walenty patron… pszczelarzy?
- Relacja z Naukowych Konferencji Pszczelarskich Lublin-Pszczela Wola cz. 1
- Kupuj Polski Miód! Czyli narzędzie, dzięki któremu klient Cię znajdzie!
- II Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego „Nauka praktyce”
- Regulacje dotyczące zmian w dyrektywie miodowej! Unia zaostrzy przepisy?
- Uzupełnij ankietę Instytutu Ogrodnictwa-PIB. Opowiedz o swoim roku!
- VII Pszczelarska Konferencja Młodych Naukowców
- Pasieka gra z WOŚP!
- Recenzja „Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów”
- Mead Madness Cup 2024!
- Miód odsklepinowy – kwestie prawne
- Recenzja książki „Wszystko o… pszczołach”
- Pszczoła w Bolimowskim Parku Krajobrazowym
- Matka czy królowa? Wyniki ankiety
- Międzynarodowe Sympozjum Pszczelarskie Lublin-Pszczela Wola
- Dofinansowania dla lubelskich pszczelarzy
- 61. Naukowa Konferencja Pszczelarska
- VIII Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim
- Pszczoła – symbol cesarzy, miast i… perfum
- Dlaczego w moich woskowych świecach powstają pęknięcia przy knocie?
- Twój głos się liczy! Weź udział w B-THENET
- Myślisz o kursie pszczelarskim? Idź do Akademii Pszczelarza!
- Konferencja międzynarodowa „Bioróżnorodność w rolnictwie”
- Rozpoczęcie rejestracji na Honey Madness Cup
- Glifosat zatwierdzony na kolejną dekadę?
- Przczoła… dlaczego wyrazu pszczoła nie piszemy przez rz? I o jej słowiańskim pochodzeniu.
- Pszczelarskie spotkanie przy okrągłym stole
- Dofinansowania dla pszczelarzy na 2024 r.
- Historia pewnego pszczelarskiego zdjęcia
- Katarzyna Maziec z nagrodą Pszczelarza Roku!
- Festiwal Kultury Pszczelarskiej – pierwsza edycja
- Koło Gospodyń Wiejskich z własną pasieką
- Bezgłowa pszczoła, która się rusza i układ nerwowy
- Apimondia w Chile – 6 medali dla Pasieki!
- Słów kilka o nazwie pasożyta Varroa destructor
- Pszczoły dla Afryki
- Kontrole miodu na polskiej granicy i w kraju
- Festiwal Kultury Pszczelarskiej
- Wielka Aukcja dla Pszczół
- „Hodowla matek pszczelich” Adriany Mireckiej – recenzja
- Umyślne podpalenie pasieki w Marysinie
- Międzynarodowa ankieta na temat konsumpcji miodu i postrzegania pszczelarstwa przez konsumentów
- Pytamy Was! Wyniki ankiety „Ziołomiody – tak czy nie?”
- Będą zmiany na etykietach z miodem
- Zadrzechnia i pszczoła miodna
- Zwycięzcy Bee Press Photo 2023. Na podium Polacy!
- XIX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności
- Wielkie otwarcie pasieki na terenie hotelu Arłamów
- Przepis na miód pitny
- Wielka Wystawa Pszczół: Zróbmy to Razem dla Pszczół!
- Finansowa pomoc dla pszczelarzy 2023
- Podziękuj Pszczole – otwarcie pasieki edukacyjnej
- Karczowiska po raz XIX
- Już za chwilę – Apimondia!
- Pszczołobójstwo
- Pieniądze dla pszczelarzy ze Śląskiego Związku Pszczelarskiego
- Trzy przepisy na letnie napoje z miodem
- Zostań Mecenasem Pszczół
- Człowiek vs owad – kolejny wypadek drogowy
- Pytamy Was o najlepszy sposób na użądlenia!
- Pszczoły Karpackie – nasi dobrodzieje
- Pasieka edukacyjna w Harmężach
- Lot trzmiela przerwał jazdę
- Apis mistrzem krajowym w konkursie AgroLiga
- Zgnilec wykańcza pasieki powiatu kolbuszowskiego
- Kurs „Rzeczoznawca chorób pszczół”
- Schwytano złodzieja miodu
- Rosja na rynku miodu 2022. Dlaczego Polska nie wprowadziła embarga?
- Film „Rój” – wolność to iluzja
- PZP prosi rząd o zadbanie o polski rynek miodu
- Zagraniczny miód zalewa Polskę. Czy rząd podejmie kroki?
- Wrocław sieje łąki – edycja 2023
- Co dalej ze strzelnicą w Łukowie?
- Wpływ gatunków inwazyjnych na gospodarkę
- Jak niezapominajka puszcza oczko
- Liczba uli w Unii Europejskiej
- Spadek cen miodu
- Kampania społeczna Podziękuj Pszczole
- Almette sieje łąki
- Hotel dla murarek obok Muzeum Zamoyskich
- Piknik Rodzinny – Dzień Pszczoły
- Kancerogenne zanieczyszczenia pyłku i pierzdze
- Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla pszczelarzy w Płocku
- Światowy Dzień Pszczół w Wadowicach
- We Wrocławiu o miodzie
- Pszczelarzu wypełnij ankietę!
- Pszczoła w roli głównej – relacja ze spotkania z Martyną Walerowicz
- Interwencje pszczelarskie – znamy liczbę wniosków
- Hotel dla pszczół przy Polskim Radiu Lublin
- Cechy funkcjonalne pszczoły miodnej związane z opornością na warrozę – wykład Jerzego Demetrakiego-Paleologa
- Strzelnica w Łukowie zdewastowana
- Z Ukrainy napływa miód techniczny
- Nie każdy niedźwiedź kocha miód?
- Pytamy Was! Opracowanie wyników ankiety o sprzedaży i cenie miodu
- Przywrócić nadzieję. Bank Pszczeli w Rzeszowie przekaże poszkodowanym pomoc o wartości 140 tys. zł
- Martwe pszczoły na chodniku w Lublinie
- Pamiętaj o zgłoszeniu wymiany matek!
- Niemal połowa importowanego do UE miodu jest zafałszowana
- Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach, cz. 2.
- Relacja z VII Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej
- Bee Press Photo 2023
- Ogłoszenie ARiMR o dofinansowaniu dla pszczelarzy
- Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach, cz. 1.
- Pomóż w opracowaniu pszczelarskich innowacji!
- Relacja z konferencji dla organizacji pszczelarskich
- Mechanizmy odporności pszczół w kontekście funkcjonowania ciała tłuszczowego
- Pszczelarze Ziemi Kłodzkiej uhonorowali Olgę Tokarczuk
- Miody przeszły inspekcje – etykiety znowu z błędami
- Pieniądze na ochronę zapylaczy
- XXVII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska
- Jest planowany nabór wniosków o przyznanie pomocy
- Pan pszczelarka – o feminatywach w pszczelarstwie i nie tylko
- Nowe przepisy dotyczące pozostałości neonikotynoidów
- Relacja z VIII Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej w Pszczelej Woli
- Rekord pszczelarek
- Ankieta pszczelarska – Instytut Ogrodnictwa-PIB
- Ósmy obcy pasażer nosema
- LAUDACJA KSIĄŻKI ANETY STRACHECKIEJ I MARTYNY WALEROWICZ ANATOMIA I FIZJOLOGIA PSZCZOŁY MIODNEJ
- Relacja z konferencji „Nauka praktyce”
- Polska pomaga libańskim pszczelarzom
- W Inwałdzie skradziono ule
- Najcieplejszy styczeń w historii pomiarów i co to oznacza dla pszczół
- 60 Naukowa Konferencja Pszczelarska
- Profesor Jerzy Woyke nie żyje
- Zwiększenie dopłat do rodzin pszczelich
- Zwycięzca konkursu o 5000 zł
- Intensywnie działają dla pszczół
- Europejskie pszczelarstwo tkwi w kryzysie
- Projekt rozporządzenia – inspekcja weterynaryjna wystawi mandaty
- Skradziono całą pasiekę
- Kurs Pszczelarski Akademii Pszczelarza 2023
- Malenin – skradziono rodziny pszczele
- Dopłata do roślin miododajnych – na jakim jest etapie?
- Mead Madness Cup 2023
- Wiersz z okazji dwudziestolecia „Pasieki”
- Bez pszczół nie ma przyszłości – startuje konferencja European Bee Garden
- W Rudnie spłonęły pszczoły
- Polimiód – badania miodu z polskiej pasieki z recyklingu
- „Interwencje w sektorze pszczelarskim” 2023–2027
- Wpływ wojny na rynek miodu Unii Europejskiej
- Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Przelewicach
- Blada pszczoła w ulu
- Strach przed pszczołą doprowadził do wypadku
- Pszczela żałoba po królowej Elżbiecie
- Kradzież uli w Starych Lipinach
- Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Przelewicach
- Beczki pełne syropu skusiły pszczoły
- Pasieka zgarnęła dwa medale na Apimondii!
- Święto polskich pszczelarzy
- Rekordowa sprzedaż cukru
- Dentsu zbiera miód
- Konsorcjum pszczelarskie w Kluczborku
- Miodowy odcisk palca
- Zostań pszczelarzem roku!
- Pasieka Sosenka okradziona!
- Parafina w wosku
- Cukru jest dużo, ale nie ma go w sklepach
- Doktor hab. Krystyna Pohorecka odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Pszczoły zjadają maliny
- Ule z recyklingu… po raz kolejny!
- Wypadek przez pszczołę?
- Kradzież pasieki w Bogatyni
- Przychodzi pszczoła do lekarza...
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu z pasieką!
- Miedziowe pszczoły!
- Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla pszczelarzy w Płocku
- Projekt BeeGen - materiały szkoleniowe
- Stefan Kopeć – ojciec endokrynologii owadów
- Dwa miliony dla pszczelarzy
- Rajd rowerowy „Od pasieki do pasieki”
- Tytuł najlepszej firmy rolniczej nadano pasiece
- Reaktywujemy Kalendarium imprez pszczelarskich!
- Letnie warsztaty pszczele w Teatrze Zagłębia
- Światowy Dzień Pszczół w Otwocku
- Ktoś zniszczył 120 uli
- Elektryzująca gadka roślin
- Piknik Przyjaciele pszczół
- Perfidne zniszczenie uli
- Światowy Dzień Pszczół w Banku Pekao
- Zniszczenie pasieki w Światowy Dzień Pszczół
- Jest źle, będzie jeszcze gorzej. Rzecz o suszy w Polsce
- Piknik rodzinny „Przyjaciele pszczół”
- Rośliny naczyniowe obcego pochodzenia uznane za inwazyjne na terenie Polski – lista gatunków
- Kradzież uli w Goniczkach
- Bank Pszczeli odbudował kolejną pasiekę
- Kurs pszczelarski w Wilanowie
- Nadajniki GPS doprowadzają do złodziei uli
- Kradzież uli w Ludźmierzu
- Chronić pszczoły – racjonalnie
- Stołówki dla fifnych owadów, czyli akcja poznańska
- Praca dla pszczelarzy z Ukrainy
- Nowa sztuczka fałszerzy miodu
- Ukradł ule z troski? Teraz spotka go kara!
- Wydawnictwo Pasieka i Zróbmy to razem dla pszczół!
- Pszczołowitacze – fajna inicjatywa z Kartuz
- Pyłek dla pszczół, spokój dla alergików
- Bezpłatne badania wosku i węzy w laboratorium HoneyLab Taper & Waś
- VI Ogólnopolska Konferencja Pszczelarska z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa”
- 6081 zł dla Ukrainy!
- Złapano zabójcę pszczół
- Świetne inicjatywy w Sosnowcu
- W Sosnowcu budzą pszczoły
- 59 Naukowa Konferencja Pszczelarska – dzień II
- Ankieta pszczelarska Instytutu Ogrodnictwa w Puławach
- 59 Naukowa Konferencja Pszczelarska – dzień I
- Wydawnictwo Pasieka dla Ukrainy – kolejne aukcje!
- Dopłaty dla pszczelarzy
- Mead Madness Cup 2022
- Wydawnictwo Pasieka dla Ukrainy
- Apel o odwołanie kongresu Apimondii, który ma się odbyć w Rosji
- Bee Press Photo i Bee Art 2022
- Konkurs o 5000 zł edycja 2022
- Ochrona pszczoły Augustowskiej
- Greckie pączusie z miodem
- Jak przyspieszyć czerwienie? Usypiając matkę!
- Bezpłatne szkolenie w Wojnowie
- Trzysta tysięcy dla pszczelarzy
- Zabił pszczoły, wychładzając gniazda
- Ucząc o pszczołach
- Bezpłatne wykłady pszczelarskie online
- Co ma wspólnego pyłek kwiatowy ze śniegiem?
- Wydawnictwo Pasieka wspiera strażaków
- 59 Naukowa Konferencja Pszczelarska w Puławach
- XXVI Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach
- Praktyki współistnienia
- Dofinansowanie dla rolników-pszczelarzy!
- Rabat 50% na udział w III Europejskiej Konferencji Miodosytników
- Umorzenie śledztwa dotyczącego zatrucia pszczół
- Na osłodę życia. Pszczelarze z Bielińca przekazali miód do Domu Dziecka w Strzyżowie
- Pszczelarstwo to stan umysłu
- Polska, europejska i światowa produkcja rzepaku
- Wypadek ciężarówki z miodem
- Najbardziej szlachetny trunek – czyli wywiad z Mateuszem Błaszczykiem z Kings of Mead i jego przepis na miód pitny
- Podpalenie sekretariatu znanej spółdzielni pszczelarskiej
- Wyniki konkursu dla prenumeratorów „Pasieki”
- Małopolski szlak miodem płynący
- Miododajne głogi przy Głogowej w Tarnowie
- Na przeziębienie – ocet, czosnek i miód!
- Mead Madness Cup
- Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie – konferencja
- Przewrócone ule na Uniwersytecie Gdańskim
- O pszczołach w Ustroniu Morskim
- Jesienne Pszczoły 2021 w Apilandii
- Dofinansowanie do pasów kwietnych
- Jeszcze tylko kilka dni!
- W Pile staną pszczele bioindykatory
- 10 lat za 10 słoików
- Zmarł Profesor Jarosław Prabucki
- Wojakowa z ogrodem miododajnym
- Zmiany w projekcie ustawy o sprzedaży bezpośredniej
- Ubogo, tłusto, mącznie… czyli dieta po stracie pszczół
- Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach
- Webinar pełen przydatnej wiedzy!
- Ogrody miododajne w gminie Szczurowa
- Konkurs na facebooku Pasieki!
- Strzelnica pszczelim domem!
- Założyciele europejskiego kongresu pszczelarskiego o inicjatywie BEECOME
- Morderca pszczół zatrzymany
- Zabili pszczoły, zniszczyli ule
- Pszczele radio
- Marihuana wśród uli
- Podlaskie miodem stoi
- Co ty pleciesz? Ul!
- Krakowskie miodobranie już we Wrześniu!
- Nie rozsiewaj nasion gdzie popadnie!
- Strzelnica dla pszczół
- Ule… z recyklingu?
- Lepiej nie robić nic
- Konferencja Beecome. Czy warto wziąć w niej udział?
- Wytrute pszczoły w Świeciu
- Zwycięzca konkursu o 5000 zł!
- Harmonogram Dni Otwartych w Zgorzelcu 2021!
- Pszczoły na orbitę!
- Skansen miodem i ziołami pachnący
- Wadowice Miodem Płynące
- Słodka sobota w Skansenie Rzeki Pilicy
- Czy jesteś pszczelarzem roku?
- Europejska konferencja pszczelarska BEECOME
- Jak założyć ogród przyjazny pszczołom?
- Rzeszowski miód – czas na degustację. Rzeszowskie miodobranie w Galerii Rzeszów!
- Bracia Sadownicy wspierają pszczoły
- Pszczelarskie Pogotowie Rojowe ciągle działa!
- Dni Otwarte w Zgorzelcu 2021
- Rolnik stanie przed sądem
- PZP spotyka GIW
- Kolejne fungicydy wycofane
- Aleksandra Splitt laureatką COLOSS Award for excellence 2021
- Bieg do miodu - VII Edycja 2021! Weź w nim udział
- W okolicach Brzeska grasuje złodziej uli
- Jak uzyskać dopłatę do rodziny pszczelej?
- Kradzież uli z okolic Garwolina
- Kolejny webinar firmy Łysoń już w tym miesiącu!
- Wytrucie 35 rodzin pszczelich
- Odwołano dr. Konopkę
- Skradziono charakterystyczne ule
- Pszczelarzu! Pomóż naukowcom!
- Rząd wesprze pszczelarzy
- Konkurs z okazji Światowego Dnia Pszczół
- Sfałszowany Apivar nie jest dostępny w Polsce - sprostowanie ostrzeżenia
- Oprysk nielegalnym pestycydem zabił 245 rodzin pszczelich
- Ogólnopolskie Dni Pszczelarza zostały odwołane
- Dzień Dziecka w Apilandii
- Edukacyjny cykl video „Kala i pszczoły”
- Skradziono ule w miejscowości Jamy - wyznaczono nagrodę za pomoc w ich odnalezieniu
- Wyniki konkursu z okazji 18 urodzin czasopisma „Pasieka”
- Parafina i stearyna w wosku i jej wpływ na pszczoły
- Odległość ustawienia uli od nieruchomości kwestią kodeksu cywilnego?
- W Wielkopolsce sadzą drzewa
- Zalane ule. Pszczelarz walczy z deweloperem
- Gdy matka zapada w śpiączkę
- Bank pszczeli pomoże kolejnemu pszczelarzowi
- Pszczelarze wpuszczeni na poligon
- Rzepak bez Cruisera
- Pszczelarskie wykłady w formie online
- Kradzież uli z Pasieki Siła Natury
- Bestialstwo w Święta – zalano ule ropą
- IJHARS sprawdził jakość miodu
- Czy pamiętasz o przełożeniu ramek?
- Konkurs plastyczny dla dzieci z lubelskiego
- Kradzież uli w Pożarowie
- Przewrócone ule i przyłapany sprawca
- 58 Naukowa Konferencja Pszczelarska, cz.2.
- 58 Naukowa Konferencja Pszczelarska 2021, cz.1.
- Drogeria Pigment rozdaje nasiona roślin miododajnych
- Darmowa konferencja COLLOS!
- Darmowe webinary Pasieki Michałów
- Spalony dom z pracownią pszczelarską
- Pszczelarzowi spłonęła stodoła ze sprzętem pasiecznym i miodem
- Lubelskie – wspólnie dla pszczół 2021
- Kolejny sklep firmowy ŁYSOŃ – tym razem w najstarszym mieście Polski
- Lot trzmiela
- Konkurs na 18 „Pasieki”!
- Kolejne zamrożone rodziny pszczele
- Nestlé po raz kolejny rozdaje nasionka
- Małopolska pszczoła 2021
- Pszczelarski kalendarz biodynamiczny na 2022 r.
- Książki i pszczoły
- Kto będzie analizował polskie pszczelarstwo?
- Jubileuszowa 25 konferencja pszczelarska
- Kolejna zniszczona pasieka
- Uczniowie stworzą aplikację dla pszczelarzy. Można ich wesprzeć!
- W tym roku Pasieka gra z WOŚP!
- PZP prosi MRiRW o dofinansowanie do każdej rodziny pszczelej
- Webinar – wielka powtórka przed sezonem!
- Polska tuż za podium w produkcji miodu
- Darmowe webinary Pasieki Michałów
- Sylwestrowy huk fajerwerków – czy wpływa na pszczoły?
- Zniszczyli pasiekę w zimie. Pszczelarzowi można pomóc.
- Pszczelarze doczekali się odszkodowania
- Złodziej pszczół… w listopadzie
- Projekt „Małopolska Przyjazna Pszczołom”
- Inkubator Pszczelarski powstał w Wolborzu
- Tarnowskie wsparcie dla pszczół i pszczelarzy
- Młodzi dla pszczół
- Darmowe projekty ogrodów miododajnych
- Pszczelarz też podlega pod Powszechny Spis Rolny!
- Konferencja „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie”
- Najlepsze miody pitne świata - Mead Madness Cup
- Wyniki Konkursu Bee Press Photo
- Webinar: Przygotowanie rodzin pszczelich do pożytków wczesnowiosennych oczami praktyków
- Bee Saving Paper – papier doskonały dla pszczół
- Pszczelarze nie otrzymali dotacji
- Kłody bartne w Białymstoku
- Sześć szkoleń online!
- Wytrucie pszczół przez lecznicze paski?
- Nowa pasieka edukacyjna w zachodniopomorskim
- RAZEM DLA PSZCZÓŁ! LICYTACJA MIODÓW NA RZECZ BANKU PSZCZELEGO
- Odszedł protektor pszczoły augustowskiej, Lech Żmuda
- Darmowa konferencja COLLOS!
- Zachęcamy do wypełnienia ankiety B-RAP (COLOSS)
- Zielony projekt, czyli Pszczela Hala!
- Zapraszamy na wydarzenie "Mała Pszczoła, Wielki problem"!
- Konkurs nr 3 w ramach akcji Korona dla Pszczół
- Miód a podatek cukrowy
- Kradzież ramek z czerwiem
- W Szczecinie stanęła pierwsza miejska barć
- Kosił łąkę kwietną na karmę dla królików
- Konkurs nr 2 w ramach akcji Korona dla Pszczół
- Czy rzeczoznawca chorób pomoże weterynarzom?
- Darmowy pszczelarski Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy
- Konkurs w ramach akcji Korona dla Pszczół!
- Ktoś przewrócił ule
- Dofinansowania do pasz dla pszczół nie będzie
- Poznaniacy chcą zrywać bruk, by sadzić rośliny
- Zalano ropą pszczoły
- Refundacja pastuchów i lokalizatorów GPS dla pszczelarzy
- PZP proponuje przesunięcie terminów koszenia łąk
- Korona dla Pszczół! Takiej klawej akcji dawno nie było!
- Pszczelarz z gminy Olszanka stracił 80 rodzin pszczelich
- Zgnilec amerykański znowu daje o sobie znać
- Miód z Beskidu Wyspowego dostał znak „Chroniona Nazwa Pochodzenia”
- W Sopocie rosną łąki kwietne
- Let it bee – Carrefour wspiera pszczoły
- Poznań po raz kolejny działa dla pszczół
- Pszczoły zamieszkały w ścisłym centrum Rzeszowa. Powstała #PASIEKAwSercuMiasta!
- Mniej miodu – wyższa cena
- Apilandia zaprasza na Wielki Dzień Pszczół!
- Schwytano złodziei uli!
- W gminie Bałtów zniszczono ponad 150 uli
- Dan Cake uruchomił miejską pasiekę
- Złotoporek niemiły zgnilcowi
- Komunikat w sprawie APIRogów
- IJHARS kontroluje targi i sklepy
- Prokuratura zajmie się ministrem Ardanowskim
- Wzrost dofinansowania do sektora pszczelarskiego
- Pszczelarz zasłabł przy ulu. Zaatakowały go pszczoły
- Adoptuj donicę w Katowicach!
- I w Gdańsku można mieć pszczoły
- Polski Związek Pszczelarski ponawia prośbę o dopłaty do zapylenia
- Rzeszów mówi #TAKdlaPszczół! Powstaje „Pasieka w sercu miasta”
- Promujemy polskiego pszczelarza – dowiedz się jak i weź w tym udział!
- Konkurs na zdjęcie słoików z naszymi etykietami
- Jak moda na rzepak i facelię niszczy uprawy
- Elbląg – trawnik dla ludzi i dla zapylaczy
- Eksperyment na wyższość trawników „zaniedbanych”
- Znamy wyniki konkursu plastycznego „Jak mogę pomóc pszczołom?”
- Bezpłatny kurs zawodowy dla pszczelarzy
- Szczedrzykowice – w kilku pasiekach padły pszczoły
- Ktoś postawił w parku 40 uli. Bez pozwolenia.
- „Uśmiech ludzi i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy są dla mnie nagrodą”
- Zrzutka na poszkodowanego pszczelarza
- Bee Press Photo - międzynarodowy, pszczelarski konkurs fotograficzny
- Pszczelarze z Olszanki stracił 70 rodzin pszczelich
- Naukowcy z Torunia i Puław proszą o pomoc
- W Wągrowcu padło 141 rodzin pszczelich
- Audycja radiowa z okazji Światowego Dnia Pszczół
- Woskomat szybko i tanio oceni wosk
- Wspaniały, polski plaster propolisowy czeka na opatentowanie
- Celowo wytruł 60 rodzin pszczelich. Został zatrzymany
- Seryjny truciciel pszczół w Sroczynie
- Pszczelarze przyskrzynili złodzieja uli
- No Mow May, czyli angielskie „Nie ścinaj nam głów”
- Wólka Kosowska. Skradziono dziesięć uli.
- Mieszkańcy Świebodzina przeciwko koszeniu trawników
- Masowe wytrucia pszczół w pobliżu Środy Wielkopolskiej
- Skradziono osiem uli z okolic Trzcianki
- Oglądaj za darmo „Krainę miodu”!
- Bestialskie zalepienie pianką rodzin pszczelich
- Bees & Flowers
- Dobre chwasty! Nie ścinaj nam głów
- Złodzieje uli zatrzymani
- Ktoś regularnie truje pszczoły
- Niedźwiedzie grasują w pasiekach
- Pszczelarz walczy o sprawiedliwość
- Woda dla pszczoły
- Sygnalizator roju
- Na Dolnym Śląsku będą zabiegi agrolotnicze
- E-szkolenia z projektu “Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich”
- Skradziono ule w gminie Bartoszyce
- Pszczoły się wożą
- W Barlinku spłonęły pszczoły
- W Książu Śląskim spłonęły ule
- Konkurs „Małopolska Pszczoła” – wydłużenie terminów składania wniosków
- Firma Łysoń wspiera małopolskich lekarzy
- Skradziono ule koło Olecka
- 160 słojów miodu dla sandomierskiego szpitala
- Lubelskie – wspólnie dla pszczół. List do rolników i sadowników
- Odpowiedź dla PZP w sprawie pszczelarzy objętych kwarantanną
- Cena za miód z krokusów
- „Pszczoły. Poradnik hodowcy” Wernera Gekelera – recenzja
- Zaświadczenie o posiadaniu i lokalizacji pasieki – może się przydać w czasach pandemii
- Pszczelarz prosi o pomoc
- Apel Polskiego Związku Pszczelarskiego
- 57 Naukowa Konferencja Pszczelarska 2020
- Targi ApiRogów - zmiana terminu!
- Wandale zniszczyli pasiekę
- Są pszczoły - jest życie!
- Fałszerze miodu jak dealerzy kokainy
- Konkurs na domek dla owadów
- Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opatentowali wielofunkcyjne urządzenie do osuszania i kremowania miodu
- Katowice dobrym miejscem dla pszczół?
- Pierwsza pomoc przy użądleniu
- Lubelskie – wspólnie dla pszczół
- Pszczelarze z koła w Bielińcu przekazali miód dla dzieci w hospicjum
- Pszczelarski kalendarz biodynamiczny na 2022 r.
- Czy na etykiecie z miodem musi być informacja o rolniczym handlu detalicznym?
- ZZM w Krakowie zamierza w tym roku wysiać do ok. 10 ha łąk kwietnych
- Kolejny akt wandalizmu — ktoś zdemolował pasiekę koło Wałbrzycha
- Proces za użądlenie
- „Pszczoły i miód w kulturze” – wykład prof. Anny Mlekodaj w Domu Kultury w Wadowidach
- Prosimy o pomoc!
- Osiedle w Rzeszowie z ulami i łąką kwietną
- Odszedł Edmund Dymek
- Średnie ceny miodów
- Słynny cytat Einsteina jest zmyślony
- Wyniki konkursu dla prenumeratorów "Pasieki"
- Gdy głód zagląda w oczy
- IJHARS zbadał miód. Znowu problem z etykietami.
- I Międzynarodowe Targi Pszczelarskie ApiRogów
- „Lubię wiedzieć” – Rozmowa z Martyną Walerowicz, autorką książki „365 faktów o pszczołach”
- Międzynarodowy Kongres Pszczelarski w Cieszynie odbędzie się w marcu
- Żory przeznaczają tereny pod naturalne łąki
- Zmiana terminu ogłoszenia wyników konkursu o 5000 zł
- Sukces prudnickiego pszczelarza
- Trwa nabór wniosków na rozwój RHD
- Radna w stroju pszczoły walczy o budżet na ogród roślin miododajnch
- Europejska Konferencja Miodosytników – druga edycja
- Warsztaty pszczelarskie - wypleć kószkę
- Spłonęły budynki pasieczne i dwie tony miodu
- Bee Simulator - polska gra komputerowa z muzyką na światowym poziomie
- Spalony dobytek pszczelarzy – możesz pomóc!
- W Belwederze stanęły ule
- Zostań współtwórcą pasieki społecznej
- Pszczelarze z koła PZP Krosno sadzą lipy i robinie
- Zniszczone ule w Nadleśnictwie Krasiczyn
- Wykaz składników na etykiecie z miodem. Kiedy masz obowiązek go zamieścić?
- Głuchołazy - celowe wytrucie pszczół
- Umorzenie sprawy wytrucia wadowickiej pasieki
- Zniszczono legnicką pasiekę
- Zgnilec powiatach wadowickim i oświęcimskim
- Kulturalne pszczoły na dachu filharmonii
- Pszczelarze dostaną rekompensatę za straty z powodu suszy?
- W Koszalinie powstanie pasieka
- Po prostu pomagać! #TAKdlaPszczół
- Gmina Stryszawa oraz Stowarzyszenie „Beskidzkie Trutnie” rozdają sadzonki!
- Bieszczadzkie niedźwiedzie niszczą pasieki
- Aż 3 medale dla Pasieki na Apimondii w Montrealu!
- Prokuratura bada wydanie zgody na stosowanie w Polsce zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów przez ministra Ardanowskiego
- 54 ogniska zgnilca w Polsce
- „Najlepiej spożyć przed” czy „Najlepiej spożyć przed końcem” na etykiecie z miodem?
- Ruszyły prace nad wprowadzeniem obowiązku rejestracji każdej pasieki
- Brzeszcze – kolejne ognisko zgnilca
- Spór o maliny w Maleninie
- Naukowcy z SGGW opracowali lepszy sposób suszenia miodu
- Fundacja Apikultura dała szpitalowi domek do apiterapii
- W Gliwicach nieznany sprawca zatopił ule
- Złodziej miodu zmarł od użądleń
- Zgnilec amerykański w województwie świętokrzyskim
- Wałbrzych sieje łąki
- GPS w ulu doprowadził do złodzieja
- Profesor Chorbiński poprowadzi wykłady w Kamiannej
- W Poznaniu zamiast pola golfowego zasadzą las
- Poznaj świat pszczół na święcie owoców i produktów pszczelich
- Elana Toruń wspiera pszczoły
- 5000 zł za wskazanie sprawcy wytrucia pszczół w Wysokiej
- Ukradziono ule, doszło do pożądleń spacerowiczów
- Andżelika Borys odwiedziła Apilandię
- Próba nielegalnego przewiezienia matek pszczelich z Ukrainy
- Wytrucie 50 rodzin w Wysokiej
- Dwa miliony złotych na węzę
- Niedźwiedź Józefek zniszczył ul
- Mieszkańcy regionu poznają świat pszczół
- Pszczoły w Głogowie padły przez… lipy?
- Olkusz rozda setkę uli
- Wsparcie unijne sektora pszczelarskiego od sierpnia 2019
- Gmina Kęty i miasto Chrzanów nie walczą z komarami w trosce o pszczoły
- Mniej pieniędzy dla pszczelarzy z Funduszu Promocji Roślin Oleistych?
- Kurs pszczelarski prowadzony przez Rafała Szelę
- Szkoła zbiera na pszczoły. Możesz ją wesprzeć!
- Jerzy Woyke na Festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba
- Apikultura przekazała pszczelarzowi 5 uli
- Wrocław kosi mniej – dobre zmiany dla pszczół
- Soplica i Rob in Wood tworzą razem pszczele azyle
- Wymordowano pszczoły pianką budowlaną
- Bankomat Nasion w Zarządzie Zieleni w Warszawie
- Udostępnij spot – ufunduj ule!
- Konkurs na najlepiej prowadzoną pasiekę w Małopolsce
- Powstał Bank Pszczeli dla poszkodowanych pszczelarzy
- Skradziono miód, spalono ule
- Zgnilec amerykański w Krakowie
- Dwadzieścia pięć rodzin pszczelich walczy o przeżycie
- Zamiast powiadomić pszczelarza, wytruto pszczoły
- Wytrucie pszczół w lubelskim
- MiodoPolska – licealiści pomagają pszczołom
- Sprawca utopienia pszczół zatrzymany
- Kolejna kradzież uli
- Pszczelarze Innowacyjnymi Rolnikami Roku 2018
- Bezsensowne okrucieństwo – kolejne zniszczenie pasieki
- Wandale wrzucili ule do jeziora
- Masowa śmierć pszczół w Gostyniu
- Nowy projekt ustawy – środki na promocję miodu
- Rośliny o pyłku nieodpowiednim dla pszczół
- Tadeusz Dylon pyta MRiRW o wsparcie dla pszczelarzy
- Ule w Katowicach – więcej miodu, ale i stresu dla pszczół
- Celowe podpalenie uli w Wieprzycach
- Działki nie takie „eco” – wytrucia pszczół w Miechocinie
- Skutki użądlenia – zmiana prawa w Głuchołazach
- PZP otworzył nabór na kursy w Kamiannej
- 1000 zł za złapanie złodzieja
- Minister Ardanowski przegrał w sądzie z Greenpeace
- Pszczoły z salonu Ferrari
- „Restrukturyzacja małych gospodarstw” – teraz także dla nieubezpieczonych w KRUS
- Bogdan Konopka Głównym Lekarzem Weterynarii
- Pasieka Newsletter
- Pociąg do pszczelarstwa – warszawskie SKM ma pszczoły
- Łąka kwietna dla Prudnika – dzięki jednemu pszczelarzowi
- Pszczelarska przyjaźń polsko-czeska
- W Elblągu i Kielcach będzie można mieć pasieki
- Milion kwiatów dla pszczół! Czyli „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
- Zniszczona pasieka – szukamy sprawcy!
- Nie myl mniszka z mleczem!
- Kwitnie czeremcha zwyczajna
- Fundacja Apikultura podarowała pszczelarzowi 30 uli
- Prośba o pomoc w złapaniu złodzieja matek pszczelich!
- Zbiórka na Kubę. Prosimy o pomoc!
- Murarki coraz popularniejsze w sadach. Dlaczego nie pszczoły miodne?
- Nie ma lipy w Rytlu – fotorelacja
- Kolejne ognisko zgnilca
- Nowa ustawa – producenci rzepaku podzielą się z pszczelarzami
- Kolejna kradzież uli w Szczecinie
- Za tydzień pszczoły znikną z Polski
- Ogniska zgnilca amerykańskiego na Dolnym Śląsku
- Prośba o pomoc w złapaniu złodzieja
- Gdynia zezwoli na ule w mieście
- Katowice – by chronić pszczoły wstrzymali opryski na kleszcze
- Ujęto złodzieja uli
- Konkurs na Pszczelarza Roku
- Dotacje na ochronę owadów zapylających
- Nagroda za złodzieja uli
- Błędne informacje w sieci o szerszeniu azjatyckim
- Ogień zabił 65 rodzin pszczelich
- Pobierz plakat "NIE MA LIPY"
- Projekt Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa
- Apilandia – poczuj się jak pszczelarz!
- Jak nasze pszczoły powitały Nowy Rok?
- Kalendarz biodynamiczny 2019
- WYNIKI KONKURSU FOTO 2018
- ULmonitor
- Pasieka poleca film „Łowcy miodu”