NEWS:

Gdzie królowa chodzi piechotą?

matka pszczela ze świtą
Matka pszczela ze świtą. Fot. Freepik

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają prywatne sprawy matki pszczelej? Takie bardzo prywatne, jak np. korzystanie z toalety? Niewiele jest informacji na ten temat, a w polskiej literaturze to właściwie wcale i można by go uznać za mało interesujący lub zbyt „prywatny”, ale jednak inne delikatne sprawy królowej, jak chociażby spółkowanie, zdążyliśmy w miarę dobrze zgłębić. Znamy też dietę matki pszczelej, robotnic i trutni. Zajrzeliśmy do „garnków”, zajrzyjmy i… w odwłoki.
Ostrzeżenie: Jeśli tematy związane z wydalaniem i kupą Was obrzydzają, szokują itp. lub właśnie jesteście w trakcie spożywania posiłku – przemyślcie odłożenie lektury tego artykułu na inny czas 😉. Tekst miejscami zawiera kolokwialne słownictwo – to efekt zmierzony. Temat jest „na luzie”, więc i czytelnikom tego luzu i dystansu życzymy 😊.

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy pszczoły ma dwie funkcje: transport pokarmu do gniazda oraz odżywianie organizmu. Układ pokarmowy pszczoły miodnej można podzielić na 3 części:
1. jelito przednie (składa się z jamy gębowej, gardzieli, przełyku i przedżołądka, czyli wola) – organy te nie wchłaniają składników pokarmowych, a w wolu owady tymczasowo magazynują zdobyty pokarm (nektar);
2. jelito środkowe – to dopiero tutaj zachodzi wchłanianie substancji odżywczych przy udziale enzymów;
3. jelito tylne (składa się z jelita cienkiego i prostego) – tutaj wchłaniana jest tylko woda.


Ciekawostka – wole potrafi się tak rozciągnąć, że pszczoła może w nim zmagazynować nektar o masie równej aż 30% jej ciała!

pszczoła pije nektar
Nektar to pokarm węglowodanowy dla pszczoły. Fot. Freepik

Tutaj warto wyjaśnić jeszcze jedną rzecz – nektar przeznaczony do produkcji miodu nie trafia do jelita środkowego, wole jest oddzielone od niego specjalnym wentylkiem. Nieprzerobiony nektar zostaje w wolu i nie przepływa dalej (chyba że zajdzie taka potrzeba, bo np. zasoby energetyczne zbieraczki się skończyły). Więcej na ten temat pisze Aneta Strachecka i Martyna Walerowicz w książce pt. Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej.

Dieta pszczół robotnic składa się z nektaru (pokarm węglowodanowy) oraz pyłku (pokarm białkowy). Natomiast matka pszczela przez całe swoje życie jest karmiona mleczkiem pszczelim (o czym więcej przeczytacie niżej). Podobnie jak w przypadku innych organizmów, po spożyciu pokarmu i strawieniu części jego składników – pozostałości są wydalane.

Gdzie pszczoły robią kupę?

Pszczoły są bardzo higieniczne i nie wypróżniają się w ulu, lecz wylatują na zewnątrz. Co interesujące – potrafią się wstrzymać przez całą zimę i opróżniają się dopiero z nadejściem pierwszych ciepłych dni (według różnych źródeł powyżej 10-12°C). Wtedy dochodzi o tzw. oblotu oczyszczającego. Ślady kału wewnątrz ula, na ramkach, czy nawet na jego ściankach zewnętrznych to oznaki chorobowe rodziny pszczelej i – zapewne o tym pytaniu teraz pomyśleliście – tak, pszczoły mogą mieć biegunkę.

ślady kału na ulu
Widoczne ślady kału pszczól na ściance ula. Fot. Freepik

W trakcie sezonu pszczoły wypróżniają się przy okazji lotów po pokarm, a zdarza się, że mogą zrobić kupę… na kwiecie, z którego właśnie zbierają nektar lub pyłek. Normalna pszczela kupa nie ma charakterystycznego zapachu (a jeśli śmierdzi, to znaczy, że coś jest nie tak).

Gdzie matka pszczela chodzi za potrzebą?

Wbrew pozorom to bardzo interesujący temat, a do tej pory niewiele pisano o kupie monarchini pszczelej… Jak wiadomo, młoda królowa wylatuje z ula tylko w celu spotkania z trutniami na tzw. lot godowy. Po zaplemnieniu i szczęśliwym (miejmy nadzieję) powrocie do swojej społeczności pszczelej, na zawsze pozostaje domatorką. Skoro robotnice (a także trutnie) wypróżniają się na zewnątrz, a pszczele architektki „zapomniały” o zaprojektowaniu komnaty przeznaczonej na toaletę, to jak zatem radzi sobie królowa?

Jak zawsze – liczy na swoją świtę. To pszczoły z najbliższego otoczenia matki pszczelej (które karmią ją mleczkiem pszczelim), pozbywają się jej odchodów. W jaki sposób? Bardziej wrażliwe osoby prosimy o przerwanie lektury w tym miejscu.

w ulu zawsze pszczoły mają kupę roboty
W ulu pszczoły zawsze mają kupę roboty ;-). Fot. Teresa Kobiałka na podstawie: Freepik

Otóż… zjadają je!

Dzieje się to niemal natychmiastowo, zapewne, aby ograniczyć rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w gnieździe. Warto dodać, że dieta matki pszczelej składa się wyłącznie z mleczka pszczelego (które wydzielane jest przez gruczoły gardzielowe pszczół robotnic), więc nie produkuje ona zbyt wiele odchodów. Robotnice jedzą również odchody innych pszczół. Ten niecodzienny wybór posiłku wzmacnia ich układ odpornościowy, a także zapewnia im zdrowe bakterie jelitowe.

PS W niektórych opracowaniach można się spotkać z informacją, że pszczoły wynoszą odchody matki pszczelej poza ul, jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Być może w przyszłości naukowcy dokładniej zbadają także ten temat i będzie mogło powstać więcej podobnych artykułów do tego, który właśnie czytacie 😊.

Jak wyglądają odchody matki pszczelej?

Matki pszczele produkują żółtobrązowe odchody przez pierwsze trzy tygodnie życia i zdarza się, że używają ich… do walki ze sobą (w przypadku wygryzienia się królowych równocześnie lub w krótkim odstępie czasu). „Spryskują się” nimi wzajemnie (co ma być – jak się domyślamy – nieprzyjemne i odstraszające konkurentkę). Co ciekawe – podobno ten rodzaj kupy ma… kwiatowy zapach! (przynajmniej dla ludzi…). Następnie ich odchody stają się bardziej przejrzyste i zwarte, z „kilkoma ciemnymi kawałkami”. Zapach kału starszych matek podobno jest… zjełczały.

Młode, nieunasienione matki pszczele, które mają więcej niż 24 godziny i mniej niż 2 tygodnie, przy pomocy odchodów odstraszają także nieprzychylne im robotnice (naukowcy nazwali to zachowanie „antagonistycznymi interakcjami z robotnicami”).

Czy pszczoły sikają?

Pszczoły, podobnie jak inne owady, nie mają oddzielnych otworów do wydalania moczu i kału jak ssaki. Substancje odpadowe z układu pokarmowego mieszają się z produktami przemiany azotowej (odpowiednikiem moczu) w końcowej części przewodu pokarmowego i są wydalane jako jedna substancja przez odbyt, który znajduje się na końcu odwłoka (przy czym, jak już wspomniano, woda jest wchłaniana w jelicie tylnym, co też tłumaczy, dlaczego pszczoły nie sikają 😊). Dlatego mówiąc o odchodach pszczół, mamy na myśli mieszaninę niestrawionych resztek pokarmu i produktów przemiany materii z układu wydalniczego.

Czy pszczoły puszczają bąki?

Być może pszczoły mogą puszczać bąki. Ich układ trawienny rozkłada pokarm, co może wytwarzać gazy. Być może, np. zimą, gdy będą trzymać odchody w sobie, będą puszczać bąki.

Mogą jednak nie pierdzieć tak dużo jak ssaki. Nie pobierają powietrza przez usta tak jak my. Pszczoły nie mogą połykać powietrza, ponieważ oddychają przez otwory w ciele (są to tzw. przetchlinki), natomiast odpowiednik płuc u owadów to sieć rurek, czyli tzw. tchawek.

PS Nie zbadano jeszcze, czy bąki pszczół wydają jakieś dźwięki.

Jak często pszczoły robią kupę?

Pszczoły w trakcie sezonu wypróżniają się kilka razy w tygodniu (o ile są ku temu sprzyjające warunki pogodowe, aby mogły wylecieć z ula).

Czy pszczele odchody są szkodliwe?

Pszczele odchody nie są toksyczne dla ludzi i większości innych stworzeń. Odchody z nosemą (nosemoza jest to choroba pszczół, która najczęściej kojarzona jest z biegunką) również nie są dla nas szkodliwe. Odchody zawierające przetrwalniki różnych chorób stanowią zagrożenie dla innych rodzin pszczelich (być może także dla innych owadów, aczkolwiek niewiele jest badań na ten temat) – dlatego tak ważna jest higiena w pasiece i np. odpowiednie usytuowanie lub zabezpieczenie poideł z wodą, aby przelatujące pszczoły nie wypróżniały się do niego.

Z pewnością jednak pszczele odchody są irytujące dla właścicieli samochodów, którzy starają się dbać o karoserię. Jak sobie poradzić z tym g… grubym problemem? Najlepiej doczyścić pojazd rano, kiedy poranna rosa nieco rozpuści te zanieczyszczenia. A wcześniej nie parkować w miejscach wzmożonych lotów pszczół.

Na zakończenie – Yellow Rain

Jeśli wydaje Wam się, że temat kupy jest błahy i nieważny, to pozwólcie, że krótko przytoczę pewną niezwykłą historię.

Jest koniec lat 70. Zakończyła się wojna w Wietnamie. Mieszkańcy Wietnamu i Laosu donoszą o okresowym opadaniu z bezchmurnego nieba lepkiej, żółtej cieczy, która – według relacji świadków – niszczy roślinność i powoduje dolegliwości u ludzi, a nawet prowadzi do śmierci. Hmongowie nazywają to zjawisko „żółtym deszczem”. Pojawiają się kolejne doniesienia o podobnych doświadczeniach Plemiona Khmerów w Kambodży oraz bojowników antyradzieckiego ruchu oporu w Afganistanie.

A potem przychodzi 1981 r. i znów pada „żółty deszcz”. Stany Zjednoczone oskarżają Związek Radziecki o dostarczanie ich sojusznikom w Laosie i Wietnamie mykotoksyny jako broni biologicznej. Radzieccy urzędnicy zaprzeczyli oskarżeniu, a pierwsze dochodzenie ONZ nie przyniosło jednoznacznych wniosków. Jednak analiza próbek domniemanego środka chemicznego przez niezależnych naukowców sugeruje, że mogły to być odchody pszczół miodnych, co prowadzi do konkluzji, iż „żółty deszcz” stanowił efekt masowego wydalania strawionego pyłku przez liczne roje pszczół. Nie zostało to jednak ostatecznie jednoznacznie potwierdzone. Jeśli to prawda, to kupa pszczół narobiła niezłego zamieszania.

Oprac. Teresa Kobiałka


Źródła:
pubmed
reviveabee.com
www.sciencehistory.org
www.britannica.com
Strachecka A., Walerowicz M., Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

z Polski


z Polski

12-05-2025, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Gdzie królowa chodzi piechotą?

z Polski

09-05-2025, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Maj bez kosiarki

z Polski

03-04-2025, Wydawnictwo Pasieka - avatar Wydawnictwo Pasieka

Wypełnij ankietę COLOSS

z Polski

02-12-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

W Polsce przybywa pasiek

z Polski

01-10-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Tarnów - kradzież pszczół

z Polski

12-08-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Dofinansowanie do węzy

z Polski

09-08-2024, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Europejski Konkurs Miodu 2024

z Polski

08-07-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Porady: Kremowanie miodu

z Polski

05-07-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Porada – lipcowe odkłady

z Polski

04-07-2024, Publikacje - avatar Publikacje

„Pasieka” wspiera PLLuM!

z Polski

25-06-2024, Publikacje - avatar Publikacje

O świcie matki

z Polski

21-06-2024, Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz

Problemy z refundacjami pszczelarskimi - analiza

z Polski

18-06-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Bezpłatne badanie węzy

z Polski

06-06-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Youtuber kontra firma Lyson

z Polski

24-04-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Kradzież uli w Dobrczu

z Polski

11-04-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Apilandia w nowej odsłonie

z Polski

12-03-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Konradów – kradzież uli

z Polski

28-02-2024, Publikacje - avatar Publikacje

O balsamie pyłkowym

z Polski

19-01-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Pasieka gra z WOŚP!

z Polski

18-01-2024, Publikacje - avatar Publikacje

Mead Madness Cup 2024!

z Polski

28-09-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Pszczoły dla Afryki

z Polski

20-09-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Wielka Aukcja dla Pszczół

z Polski

18-08-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Przepis na miód pitny

z Polski

31-07-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Karczowiska po raz XIX

z Polski

26-07-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Pszczołobójstwo

z Polski

11-07-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Zostań Mecenasem Pszczół

z Polski

28-06-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Lot trzmiela przerwał jazdę

z Polski

15-06-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Schwytano złodzieja miodu

z Polski

22-05-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Spadek cen miodu

z Polski

19-05-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Almette sieje łąki

z Polski

08-05-2023, Publikacje - avatar Publikacje

We Wrocławiu o miodzie

z Polski

24-03-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Bee Press Photo 2023

z Polski

27-01-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Rekord pszczelarek

z Polski

27-01-2023, Publikacje - avatar Publikacje

Ósmy obcy pasażer nosema

z Polski

09-01-2023, Publikacje - avatar Publikacje

W Inwałdzie skradziono ule

z Polski

05-01-2023, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

60 Naukowa Konferencja Pszczelarska

z Polski

20-12-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Profesor Jerzy Woyke nie żyje

z Polski

21-11-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Skradziono całą pasiekę

z Polski

03-11-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Mead Madness Cup 2023

z Polski

27-09-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Blada pszczoła w ulu

z Polski

29-08-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Święto polskich pszczelarzy

z Polski

29-08-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Rekordowa sprzedaż cukru

z Polski

19-08-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Dentsu zbiera miód

z Polski

12-08-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Miodowy odcisk palca

z Polski

09-08-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Pasieka Sosenka okradziona!

z Polski

03-08-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Zostań pszczelarzem roku!

z Polski

03-08-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Parafina w wosku

z Polski

21-07-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Pszczoły zjadają maliny

z Polski

20-07-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Wypadek przez pszczołę?

z Polski

14-07-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Kradzież pasieki w Bogatyni

z Polski

08-07-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Miedziowe pszczoły!

z Polski

13-06-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Dwa miliony dla pszczelarzy

z Polski

31-05-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Ktoś zniszczył 120 uli

z Polski

30-05-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Elektryzująca gadka roślin

z Polski

30-05-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Piknik Przyjaciele pszczół

z Polski

26-05-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Perfidne zniszczenie uli

z Polski

18-05-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Kradzież uli w Goniczkach

z Polski

11-05-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Kurs pszczelarski w Wilanowie

z Polski

04-05-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Kradzież uli w Ludźmierzu

z Polski

25-03-2022, Publikacje - avatar Publikacje

6081 zł dla Ukrainy!

z Polski

18-03-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Złapano zabójcę pszczół

z Polski

18-03-2022, Publikacje - avatar Publikacje

W Sosnowcu budzą pszczoły

z Polski

09-03-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Dopłaty dla pszczelarzy

z Polski

08-03-2022, Publikacje - avatar Publikacje

Mead Madness Cup 2022

z Polski

04-03-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Wydawnictwo Pasieka dla Ukrainy

z Polski

Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Gdzie królowa chodzi piechotą? Matka pszczela ze świtą. Fot. Freepik ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 12-05-2025

Maj bez kosiarki Nie warto często...

z Polski

Kobiałka Teresa , 09-05-2025

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

WSTĘP Metody biotechnicznej walki z warrozą, w tym izolacja matek...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025