fbpx

NEWS:

Zanim ­zaczniemy…

_DSC9512_RD.jpg

Po tę książkę mogą sięgać zarówno pasjonaci przyrody, młodzi pszczelarze, jak i starzy wyjadacze. Ze względu na pierwszą grupę pokrótce przypomnę, czym charakteryzuje się:

Pszczoła miodna (Apis mellifera), czyli gatunek owadów błonkoskrzydłych z rodziny pszczołowatych (Apidae) tworząca złożoną strukturę socjalną zwaną rodziną pszczelą, w której skład wchodzą:

Matka pszczela, zwana również królową*.

Jest to samica, która jako jedyna w gnieździe zostaje zapłodniona przez trutnia lub trutnie, by składać jaja zapłodnione (powstają robotnice) lub niezapłodnione (powstają trutnie). Jej profil genetyczny nie różni się zasadniczo od DNA jej sióstr, a o objęciu przez nią „władzy” (chociaż tak naprawdę nie ona rządzi w ulu) decyduje rodzaj pokarmu, który spożyła podczas rozwoju larwalnego.

Robotnica

Córka królowej, która nie rozmnaża się, za to wykonuje wszelkie prace w ulu (sprzątanie, opieka nad czerwiem, budowa plastrów z wydzieliny własnego ciała, czyli wosku) oraz poza nim (zbiór pokarmu, wody i substancji balsamicznych).

Truteń

Samiec pszczoły, którego głównym zadaniem jest zapłodnienie królowej. Trutnie są najcięższe i mają największe oczy, by dobrze widzieć matkę w locie. Jeśli jesienią w gnieździe znajdują się trutnie, to robotnice po prostu wyrzucają je z gniazda.

 

*Żaden słowiański naród nie nazywa matki pszczelej królową. Faktem jest jednak, że określenie to od kilku lat funkcjonuje w literaturze. Czy tego chcemy, czy nie – język się zmienia. Dlatego w książce pojawiają się zarówno królowe, jak i matki.


365 faktów o pszczołach K192 - 365 faktów o pszczołach - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki