fbpx

NEWS:

Praca w ­pasiece

161 | Jak rozpoznać czy się jest uczulonym na jad pszczeli?

Osoby, które chcą założyć pasiekę, ale nigdy wcześniej nie użądliła ich pszczoła, mogą przeprowadzić punktowe testy skórne i śródskórne oraz przejść oznaczanie stężenia swoistych przeciwciał w IgE, w różnych placówkach medycznych. Standardem diagnostycznym jest test punktowy z alergenem jadu owada. Jednak takie rozpoznanie przeprowadza się zazwyczaj u osób, u których pojawiły się silne reakcje alergiczne (obrzęki, mdłości, skurcze oskrzeli, utrata przytomności, spadek ciśnienia krwi). Czasem alergia ujawnia się po kilku latach od testów, które najpierw dały negatywny wynik. Zdarza się też, że na początku badania wykażą reakcję alergiczną… a po użądleniu przez pszczołę, nic się nie dzieje. Osoby uczulone na jad pszczeli, mogą poddać się odczulaniu, trwającemu od trzech do pięciu lat. Niektórzy pszczelarze (reagujący na alergen bez drastycznych objawów, takich jak utrata przytomności) odczulają się w swoich pasiekach dając się użądlić pszczołom.

162 | Po co pszczelarz ­osłuchuje ul?

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

163 | Czy pszczoły lubią włochate ubrania?

Pszczoły nie lubią włochatych ani ciemnych ubrań. Może tak ubrany pszczelarz kojarzy im się z niedźwiedziem, który kradnie ich miód? Tak naprawdę robotnice mają problem z uwolnieniem się z włosów i sierści - wplątują się w nie, co je drażni. Często wtedy, zestresowane, żądlą. W każdym razie obecnie stroje są jasne, zazwyczaj białe, oraz gładkie. Dzięki temu owady są spokojniejsze i nie atakują tak chętnie.

164 | Czy podkurzacz wkurza pszczoły?

Może trochę. Podkurzacz to urządzenie, składające się z korpusu i mieszka, do którego wkłada się rozżarzone próchno, hubę lub inne dymiące po podpaleniu paliwo. Korpus (przykryty kominkiem, z którego wydobywa się dym), jest otoczony podziurkowaną blaszką lub siatką chroniącą przed oparzeniem. Pszczelarz, naciskając mieszek, wzmaga przepływ powietrza, podtrzymującego żar i jednocześnie powodującego, że więcej dymu wydobywa się z podkurzacza. Jednak po co właściwie odymiać pszczoły? Dym sprawia, że pszczoły zaczynają pobierać miód z plastrów – najprawdopodobniej myślą, że gniazdo się pali i trzeba ratować zapasy (chociaż to nie do końca uzasadniona teoria czy owady ceniłyby zapasy bardziej, niż życie?). Robotnice zajęte pobieraniem miodu nie skupiają się tak bardzo na pszczelarzu. W dodatku owady z napełnionymi wolami zazwyczaj nie żądlą, ponieważ trudniej im się „złożyć”. Inna teoria mówi o blokowaniu receptorów zapachu przez dym, co sprawia, że owady nie wyczuwają ani obcej woni pszczelarza, ani feromonów alarmowych wydzielanych przez koleżanki. To wyjaśnienie o tyle logiczne, że robotnice robią się agresywne od razu po wywietrzeniu swądu ale nie tłumaczy czemu owady rzucają się by jeść miód.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

165 | Z czego odkłada się odkład?

Odkład to sztucznie utworzona rodzina pszczela. Do specjalnych skrzynek transportowych przekłada się od 2 do 4 plastrów z czerwiem krytym i dodatkowym plastrem suszu oraz pszczołami, które je obsiadają (jeśli przeznaczony jest na sprzedaż, to musi zawierać czerwiącą matkę). Odkłady pozyskuje się z jednej rodziny lub kilku. Wykorzystuje się do powiększenia pasieki, przetrzymywania matek i ich unasieniania. Odkłady można też sprzedawać – nabycie ich jest dobrym sposobem do założenia własnej pasieki.

166 | A czym jest ­pakiet?

Pakiet to stworzony sztucznie rój – rodzina pszczela bez plastrów, w której skład wchodzą zdrowe pszczoły i czerwiąca matka (lub syntetyczna substancja mateczna). Minimalna masa pszczół w pakiecie powinna wynosić 1,5 kg. Umieszcza się je w osiatkowanej skrzynce, z dostępem do pokarmu płynnego. Podobnie jak w przypadku odkładów, wykorzystuje się je do sprzedaży, powiększania pasiek lub wzmocnienia słabej rodziny.

7111322695_6de3db3828_o.jpgPakiet przebywa w osiatkowanej skrzynce.

167 | Czym jest nucleus?

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

168 | A co to queen bank?

Queen bank to w bezpośrednim tłumaczeniu „bank królowej”. Nie jest to jednak instytucja należąca do królowej brytyjskiej, lecz do pszczelarza.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Według pracy profesora Woyke [1988] matki w bankach są okaleczane przez robotnice. Uszkadzane bywają nogi, czułki i skrzydła.

Queen_bank.jpg


365 faktów o pszczołach K192 - 365 faktów o pszczołach - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki