fbpx

NEWS:

Jad pszczeli

263 | Jakie pH ma jad pszczeli i co ­stosować po użądleniu?

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Odwlok_z_zadlem.jpg

264 | Jak pszczelarz pozyskuje jad?

Elementem najstarszej metody pozyskiwania jadu pszczelego jest chwytanie pszczoły za skrzydełka. Zestresowany owad wysuwa żądło, na końcu którego gromadzi się kropelka jadu. Robotnicę przykłada się do szyby, gdzie kapka się przykleja i powoli schnie. Później stężałą wydzielinę zeskrobuje się z powierzchni. Kolejnym starym sposobem pozyskiwania jadu jest przykładanie bibułki do żądła. Kropla jadu wsiąka w materiał. Czynność powtarza się kilka razy, aż w końcu z bibuły można wycisnąć jad.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

265 | Co to jest wstrząs anafilaktyczny i co ma wspólnego z pszczołami?

Wstrząs anafilaktyczny (inaczej anafilaksja) jest to najgroźniejszy objaw alergii. Przyczyną wstrząsu jest nagłe wytworzenie i uwolnienie m.in. histaminy spowodowane zetknięciem z alergenem.

W zależności od stopnia nasilenia objawów mówimy o reakcji albo wstrząsie anafilaktycznym. Gwałtowna reakcja alergiczna nie dotyczy jednego organu, lecz kilku i może nastąpić od razu po zetknięciu z alergenem lub kilka godzin po (w przypadku substancji, które nie dostały się od razu do krwi, tylko wchłaniają się np. w przewodzie pokarmowym). W 90% wypadków objawy wstrząsu widać na skórze (obrzęki, świąd, zaczerwienienie skóry), bardzo często występują też poważne utrudnienia oddychania, wynikające z obrzęku krtani i/lub skurczy oskrzeli. W wyniku nagłego obniżenia ciśnienia krwi (co nie jest częstym objawem) osoby uczulone doświadczają zawrotów głowy i czasami mdleją. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy nie wystąpiły objawy skórne i oddechowe. Podczas wstrząsu anafilaktycznego mogą też pojawić się biegunki, nudności, wymioty i kurczowe bóle brzucha.

266_strzykawka.jpg

Gdy pojawiają się objawy dotyczące układu oddechowego, to należy jak najszybciej podać adrenalinę. Trzeba niezwłocznie zawiadomić lekarza, bo jeśli objawy nie ustąpią, będzie konieczna intubacja. Intubacja to wsadzenie rurki w tchawicę pacjenta, w celu zapewnienia drożności dróg oddechowych.


365 faktów o pszczołach K192 - 365 faktów o pszczołach - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki