fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

Telegraficzny skrót wydarzeń

Polska

Słupsk

» Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli, Michał Więckiewicz, umieścił w korpusach nadajnik GPS. Pewnej nocy obudził go komunikat z komórki – ktoś przenosił ule! Sygnał doprowadził pszczelarza i policjantów do złodzieja.

Wysoka k. Wadowic

» Siódmego lipca wytruto 50 rodzin pszczelich znajdujące się na posesji pszczelarza. Poszkodowany wyznaczył nagrodę w wysokości 5000 zł za pomoc w złapaniu sprawcy.

Zapora Pilchowicka

506
Fot. Patryk Waloszczyk, TVP

» Spanikowany złodziej gnał przez wsie, gubiąc skradzione ule. Zdenerwowane pszczoły żądliły przypadkowych spacerowiczów. Śladem uli, jak za okruchami w bajce, ruszyła policja. Mimo porzucenia naczepy pasiecznej przez złodzieja ostatecznie mundurowym udało się go złapać.

Olkusz

» Po sukcesie zeszłej edycji akcji z 2018 r. i pieczołowitej selekcji nowych kandydatów, rządzący Olkuszem rozdali mieszkańcom miasta sto zasiedlonych pszczołami uli.

Głogów

» Przechodnie zauważyli, że pod lipami leżą setki martwych pszczół (nie tylko miodnych). Pestycydy? Nie tym razem. Z powodu suszy nektar lip srebrzystych stał się trujący dla owadów.

Dorohusk

» Próba nielegalnego przewiezienia matek pszczelich z Ukrainy zakończyła się fiaskiem. Niewprawny przemytnik został ukarany mandatem i odesłany do kraju.

Wałbrzych i Poznań

» Stamtąd płynie dobry przykład dla innych. W Wałbrzychu wzdłuż 20 km dróg powstaną łąki kwietna, a w Poznaniu zamiast pola golfowego zostanie posadzony las o powierzchni… 55 ha!

Wielkopolska

» Zarząd województwa zatwierdził realizację uchwały dotyczącej dofinansowania w wysokości dwóch milionów złotych na zakup węzy.

World

Świat

Rosja

» W 24 z 85 rosyjskich regionów śmierć poniosło 300 000 rodzin pszczelich. Władze upatrują winy w nieprawidłowym stosowaniu pestycydów przez rolników, naukowcy – w zmianach klimatycznych, nadmiernie obciążających pszczoły. W próbach osypu rzeczywiście nie znaleziono środków ochrony roślin.

USA

» W stanach Nowy York i Hawaje wycofano używanie pestycydów, których substancją czynną jest chloropiryfos. W Polsce jego użytkowanie jest mocno ograniczone.

» Powstała szczepionka, która znacznie przyspiesza odczulanie na jad pszczeli. Zastosowany w niej adiuwant wzmacnia działanie przeciwciał i limfocytów T. Dzięki temu pamięć immunologiczna jest też trwalsza, a odczulanie – szybsze.

Australia

» Po odkryciu, że pszczoły pojmują koncepcję zera i potrafią dodawać, przyszedł czas na ustalenie, czy w ogóle rozumieją koncepcję symboli liczbowych. Okazało się, że tak – pszczoły pojmują wartość liczb i wiedzą, że trzy gwiazdki oznaczają trzy gruszki, a trzy gruszki muszą być oznaczone trzema gwiazdkami.

Jednak uczyły się tylko w jedną stronę: albo symbol – wartość, albo wartość – symbol.

Francja

» Z brakiem opadów zmaga się też Francja. Tamtejsze pszczoły głodują, pszczelarze muszą dokarmiać je syropem, a o zbiorach miodu właściwie nie ma mowy.

Austria

» Po zażartej dyskusji, w której politycy przytaczali badania naukowe o odmiennych wynikach, użycie glifosatu zostanie całkowicie wycofane.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"