NEWS:

3. Ruch Varroaresistenz 2033

Organizacje pszczelarskie oraz naukowcy z krajów niemieckojęzycznych zjednoczyli się wokół ruchu Varroaresistenz 2033. Obecnie jest to projekt o charakterze społecznym, nie jest finansowany ze źródeł zewnętrznych. Do tego projektu przyłączyła się także polska grupa Varroaresistenz 2033 Polska. Jego celem jest eliminacja do 2033 roku „twardej chemii” z chowu pszczół oraz uzyskanie pszczół opornych na warrozę. Data jest oczywiście umowna, jednak jak najbardziej realna. Cel ma zostać osiągnięty dwoma równoległymi drogami. Pierwsza to powszechne wykorzystanie biotechnicznych i zintegrowanych metod zwalczania warrozy a druga uzyskanie pszczół opornych na V. destructor w wyniku hodowli. Przy odpowiednim zaangażowaniu pszczelarzy, w oparciu o metody biotechnicznej i zintegrowanej walki z warrozą cel możliwy jest do osiągnięcia nawet wcześniej niż jest to zakładane. Skuteczne ograniczenie populacji pasożytów w połowie sezonu przy pomocy metod biotechnicznych umożliwi wprowadzenie pszczół opornych na V. destructor uzyskanych na drodze hodowli. Powszechne stosowanie metod zintegrowanych lub biotechnicznych jest, bowiem przygotowaniem gruntu pod oporne populacje pszczół – „mostem po którym zostaną wprowadzone pszczoły oporne”.

Zasadność drogi obranej przez Varroaresistenz 2033 może potwierdzać fakt, że te działania zainicjowały kraje na terenie, których w wielu rejonach nie ma już typowej zimowli. W efekcie długi okres wychowu czerwiu jeszcze bardziej niż w naszych warunkach utrudnia skuteczną walkę z warrozą. W kontekście dalszych zmian klimatu, obserwowanie przez nas tych poczynań jest podróżą w przyszłość.

Moim zdaniem jest jeszcze jeden ważny argument przemawiający za słusznością takiego kierunku kontroli warrozy. Kraje Unii Europejskiej, w tym Polska produkują znacznie mniej miodu niż wynosi jego spożycie, dlatego znaczna część miodu na rynku pochodzi z importu. Oparcie gospodarki pasiecznej o metody biotechniczne i zintegrowane może być wstępem do wypromowania marki miodu premium – wyprodukowanego w pasiekach prowadzonych bez „twardej chemii”. Najdłużej w tym procesie może potrwać wymiana plastrów na odbudowane na węzie niezawierającej akarycydów.

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod


Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Recenzja książki „Życie pszczół. Historia niezwykłych owadów” Okładka...

z Polski

Kobiałka Teresa , 19-05-2025

Gdzie królowa chodzi piechotą? Matka pszczela ze świtą. Fot. Freepik ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 12-05-2025

Maj bez kosiarki Nie warto często...

z Polski

Kobiałka Teresa , 09-05-2025

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025