Porady pasieczne
Czerwiec
W czerwcu z każdym dniem w silnych rodzinach przybywa nawet do dwóch tysięcy pszczół (jeszcze więcej przy niektórych liniach pszczoły kraińskiej czy też w wypadku pszczoły włoskiej). Przy panujących wysokich temperaturach zewnętrznych ciasnota w ulu może bardzo szybko doprowadzić do masowych rójek.
Musimy więc zadbać o odpowiednią wentylację (otwieramy wyloty na całą szerokość usuwając wkładki). dostawiamy dodatkowe korpusy.
Dobrze, jeżeli pasieka jest ustawiona w miejscu, gdzie w godzinach południowych ule są ocienione przez rosnącą na pasieczysku roślinność. Ważnym elementem wyposażenia są odpowiednie maty górne uli chroniące przed przegrzaniem.
Daszki, szczególnie blaszane, dobrze jest pomalować na biało. Przy bardzo silnych rodzinach, długotrwałych upałach i silnym pożytku powinniśmy wykorzystywać każdą możliwość zwiększenia wentylacji w ulach (oczywiście w granicach rozsądku), nawet do wymiany klasycznej dennicy na wykonaną z gęstej stalowej siatki.
Jak już wyżej wspomniano, czerwiec to okres rojenia się pszczół. Jest to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, ale niepożądany we współczesnej gospodarce pasiecznej. Bardziej korzystne jest powiększanie pasieki w sposób kontrolowany (tworzenie odkładów, tzw. zsypańców czy poprzez dzielenie rodzin).
Nastrój rojowy jest trudny do opanowania, gdy miseczki matecznikowe zostaną zaczerwione. Kiedy pierwszy matecznik zostanie zasklepiony, rój wraz ze starą matką wylatuje i uwiązuje się w pobliżu pasieki na ok. 30 min. – 2 godz., po czym odlatuje do wcześniej upatrzonego miejsca. Najczęściej dochodzi do tego między godz. 9:00 a 14:00.
Uwiązany rój należy skropić wodą i strząsnąć do rojniczki. Niektórzy pszczelarze wkładają do niej ramkę z otwartym czerwiem.
Świeżo uwiązany rój na gałęzi należy mocno skropić wodą, a następnie strząsnąć do rojniczki, do której dobrze jest włożyć ramkę z plastrem. Następnie rój należy przykryć tkaniną i przenieść do chłodnego miejsca, a wieczorem przesypać do nowego ula z 5-7 ramkami węzy.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Przy dłużej trwających okresach słoty może dojść nawet do spadku całych rodzin. W pierwszej kolejności giną rodziny mające dużą ilość czerwiu i dużą ilość pszczoły, czyli jednostki dobrze rokujące w zbiorach. Musimy więc pamiętać , aby w takich skrajnych sytuacjach rodziny podkarmić.
Wymiana matek i powiększanie pasieki
W maju, a przede wszystkim w czerwcu dokonujemy wymiany matek pszczelich na młode pochodzące z naszej pasieki lub z zakupu. W zależności od tego, czy wymieniamy matki na nieunasiennione, unasiennione lub mateczniki stosujemy różne zabiegi, szczegółowo opisane w literaturze. Podam tutaj kilka najprostszych. Po usunięciu starej matki dajemy pszczołom kryty matecznik.
Jeżeli w ulu były założone mateczniki rojowe lub na cichą wymianę musimy je usunąć. Następnie należy przejrzeć ul po 3-4 dniach i usunąć założone mateczniki ratunkowe. Po następnych 4 dniach przeglądamy ul ponownie i usuwamy resztę nowo zbudowanych mateczników. Przy okazji sprawdzamy czy z podłożonego przez nas matecznika wylęgła się już matka.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Cztero-pięcioramkowy odkład zdąży dobrze przygotować się do zimy lub ewentualnego wykorzystania pożytku wrzosowego (odkłady tworzone do połowy czerwca).