fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Europejska Konferencja Pszczelarska Beecome odbędzie się 20-21 listopada 2021

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń, będące tegorocznym organizatorem międzynarodowego wydarzenia Beecome, serdecznie zaprasza na 8. Europejską Konferencję Pszczelarską Beecome 2021.

European Beekeeping Congress Beecome to ogromne i ważne wydarzenie branżowe. Zainicjowano je we Francji w 2012 w odpowiedzi na wzrost zainteresowania pszczelarstwem nie tylko w Europie, ale i na świecie. Odbywają się na nim: międzynarodowa wystawa sprzętu pszczelarskiego, dyskusje i wykłady.

Dotychczas konferencja odbyła się we Francji, w Rumunii, Belgii, Niemczech, Szwecji, we Włoszech i w Austrii, gdzie spotkała się ze sporym zainteresowaniem, nie tylko hodowców pszczół, ale także lokalnych i zagranicznych mediów. Każdorazowo program konferencji dostosowany był do obecnych problemów europejskiej gospodarki pasiecznej. Wśród poruszanych dotychczas tematów znalazły się m.in.: fałszowanie produktów pszczelich, stosowanie pestycydów i inne problemy związane z intensywnym rolnictwem, integracja zapylaczy jako narzędzia kontroli, ochrona lokalnych ras pszczół, produkty pszczele – klucz do zachowania zdrowia, Varroa destructor oraz inne zagrożenia w pasiece.

W związku z sytuacją pandemiczną organizacja Europejskiego Kongresu Pszczelarskiego Beecome zostanie zmodernizowana pod kątem wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Nie odbędzie się wystawa sprzętu pszczelarskiego, a wykłady zostaną przeprowadzone w formie online i będą równolegle tłumaczone na język angielski, rosyjski i polski.

Wszystko zostanie transmitowane za pomocą profesjonalnego sprzętu, a nagrania będą w studiu. Wśród kadry dydaktycznej znajdą się międzynarodowe autorytety pszczelarskie, omawiające różne problemy i zagadnienia dotyczące europejskiego rynku pszczelarskiego. Odbędzie się 12 wykładów. Będzie można uczestniczyć także w panelu dyskusyjnym, mającym na celu wymianę informacji oraz doświadczenia pomiędzy uczestnikami konferencji.


Fot. Firma Łysoń

Jako że Beecome to również inicjatywa promocji przedsiębiorstw oraz instytucji z zakresu branży pszczelarskiej, podczas wydarzenia zostaną udostępnione show-roomy dla firm, aby każdy z uczestników kongresu miał możliwość prezentacji własnej działalności oraz najnowszego sprzętu pszczelarskiego. Zabieg ten ma na celu upowszechnianie ofert danych przedsiębiorstw w zamian za dotychczasową prezentację asortymentu podczas organizowanych wcześniej targów oraz wystaw stacjonarnych.

W tym roku organizatorem Beecome jest Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. K. zajmujące stanowisko światowego lidera w produkcji sprzętu pszczelarskiego z dystrybucją w ponad 70 krajach. Firma niejednokrotnie została nagrodzona za swoją działalność oraz innowacyjne projekty w wielu prestiżowych konkursach, w tym na Apimondii, gdzie zdobyła 10 medali. Jako marka z ponad 25-letnim stażem ma szerokie doświadczenie w organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń branżowych, w tym także webinariów prowadzonych za pośrednictwem platformy internetowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Wydawnictwo Pasieka.

Więcej informacji oraz plan wykładów znajdziesz na stronie internetowej beecome2021.pl

Plan wykładów:

Pierwszy dzień wykładów 20-11-2021

1. Nowe wyzwania dla pszczelarstwa: zmiany klimatyczne i dobrostan pszczół – Etienne Bruneau

2. Wyniki badania B-RAP – Lotta Fabricius

3. Wyniki ogólnoeuropejskiego eksperymentu dotyczącego interakcji genotyp-środowisko – Dr. Fani Hatjina

4. Czy możliwa jest hodowla pszczół wykazujących cechy odporności na warrozę? – dr hab. Małgorzata Bieńkowska

5. Zagrożenie dla Europy ze strony Vespa velutina – PhD Daniela Laurino

6. Choroby pszczół a zmiany klimatyczne – dr n. wet., lek. wet. Anna Gajda

Drugi dzień wykładów 21-11-2021

1. Obrót pszczołami – łatwo, czy trudno? Przepisy Unii Europejskiej (UE) i wytyczne OIE dotyczące obrotu pszczołami w obrębie i poza UE. – lek. wet. Andrzej Bober

2. Przypadek pszczelarstwa ekologicznego w Polsce i jego perspektywy na przyszłość – dr hab. Dariusz Gerula  

3. Pszczelarstwo w Słowenii - przykład zrównoważonego rozwoju i sukcesu – Dr. Peter Kozmus

4. Sektor pszczelarski w Polsce – dr Piotr Semkiw

5. W jaki sposób pestycydy zagrażają zrównoważonemu pszczelarstwu – dr Piotr Mędrzycki

6. Feromony pszczoły miodnej jako czynniki poznawcze: niespodziewana rola poza komunikacją wewnątrzgatunkową – Prof. Dr. Martin Giurfa