fbpx

NEWS:

O jednym z warunków maksymalnego wykorzystania głównego pożytku

Już na początku XX wieku zasłużony polski pszczelarz – naukowiec prof. T. Ciesielski (redaktor naczelny ,,Bartnika”), napisał w swojej słynnej książce Bartnictwo, najlepszej w ówczesnej Europie, następujące słowa: na 10 dni przed nastaniem głównego pożytku, pszczelarz powinien spowodować, aby matka czerwić przestała lub była ograniczona w czerwieniu do możliwie najszczuplejszych rozmiarów.

Już 100 lat temu doceniano znaczenie głównego pożytku i zdawano sobie sprawę z tego, ile miodu pszczelarz może stracić, jeżeli nie ograniczy w tym okresie matki w czerwieniu.

W latach 30–tych pisał na ten temat również prof. Demianowicz, autor książki Pszczoły, ich życie i hodowla. Ustalił on początkową datę ograniczenia czerwienia w stosunku do głównego pożytku. Potem prof. Taranow postawił kropkę nad i ustalając obie daty, początkową i końcową, uściślając jednocześnie kategorię wiekową pszczół, które będą zbierały miód towarowy.


fot. © Jerzy Jóźwik

W dawnej literaturze pszczelarskiej były sporadyczne wzmianki o pszczelarzach, którzy ograniczali czerwienie matek w izolatorach.
W „Bartniku”, jeszcze przed I wojną światową, przeczytałem opis właściciela 1000–pniowej pasieki na Podolu, który donosił: (…) w tym roku klęskowym, tylko pasieka eksperymentalna w izolatorach dała miód towarowy, pozostałe musiałem ratować cukrem. Również w ,,Pszczelarzu Polskim” z 1939 roku autor gorąco namawia czytelników do ograniczania matek w czerwieniu przed głównym pożytkiem.

Współcześnie pisała na ten temat dr W. Ostrowska w artykule Unowocześniamy ule warszawskie zwykłe („Pszczelarstwo” 1991/2): Jeżeli zamiast siedmiu ramek, damy matce do dyspozycji tylko dwie, zbędne czerwienie zostanie uniemożliwione, a zaoszczędzone ramki miodu dostaną się do magazynu miodowego. Ze znanych autorów także prof. Bornus z Oddziału Pszczelnictwa w Puławach namawiał w swoich publikacjach do takiego działania.

Osobiście ograniczam czerwienie matek już prawie 30 lat w dwuramkowych izolatorach i dzisiaj nie wyobrażam sobie racjonalnej gospodarki w pasiece stacjonarnej na słabych i średnich pożytkach bez izolatorów.

Nie na darmo przez prawie 10 lat wysyłałem na wzór aluminiowe elementy izolatorów pszczelarzom z całej Polski. Dzisiaj zbieram tego owoce w postaci wzruszających listów. Przykładem posłużyć może korespondencja  z D. K. z Katowic z 1999 roku, który napisał: Zawsze z zaciekawieniem czytam Pańskie artykuły, gdyż metody które Pan opisuje są wyjątkowo proste, przejrzyste i logiczne. Dziwię się, że są jeszcze pszczelarze, którzy negują metodę ograniczenia matek w czerwieniu i inne metody, które Pan opisuje. W ubiegłym roku od rodzin, które były ograniczone w czerwieniu uzyskałem średnio 57 kg miodu z pnia, natomiast od rodzin nieograniczonych, zaledwie po wiaderku.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Istnieje wiele innych korzyści, z których najważniejsze to:

  • samodzielny powrót pszczół po rójce do macierzaka,
  • łatwe odnalezienie matki w sezonie,
  • ułatwione kierowanie wielkością czerwienia,
  • wirowanie ramek z miodem zawsze bez czerwia,
  • ograniczone zużycie miodu przez rodzinę (w wypadku przerwy pożytkowej),
  • stosowanie izolatorów nie tylko ogranicza ilość zużytego miodu i energii pszczół na wykarmienie niepotrzebnego już w najbliższej przyszłości potomstwa, ale jednocześnie zmniejsza ogólny poziom warrozy, ponieważ w mniejszej ilości komórek z czerwiem w izolatorze wychowa się mniejsza ilość tych roztoczy.

Fakt ten w erze warrozy, staje się ważną zaletą gospodarki w izolatorach.

Na zakończenie dwie uwagi. Powyższe rozważania nie dotyczą pasiek, które przez cały rok wędrują. Nie należy brać pod uwagę wiecznych malkontentów, którzy mimo, że metody izolatorowej nie stosowali, zawsze i wszędzie wszystko krytykują.

Janusz Mazurek


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Pszczoły jedzą mięso? Zdjęcia: Freepik. Swego czasu w sieci pojawiły się...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-04-2021

Bank pszczeli pomoże kolejnemu pszczelarzowi Zdjęcie: Rafał Szela. Niemal całkowicie zniszczona...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-04-2021

Pszczelarze wpuszczeni na poligon Zdjęcie: freepik.  Jak informuje Polski Związek Pszczelarski...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-04-2021

Rzepak bez Cruisera Zdjęcie: Freepik. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciło...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 12-04-2021

Martyna Walerowicz W telegraficznym skrócie Polska 9 i 10 marca odbyła się...

Pasieka 3/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 10-04-2021

Emil Mariusz Szymański Zmiany w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa na sezon 2022 Piętnastego...

Pasieka 3/2021

Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz, 10-04-2021

Agata Nicewicz, Łukasz Nicewicz Białka i aktywność enzymatyczna w miodzie Miód...

Pasieka 3/2021

Agata Nicewicz, Łukasz Nicewicz - avatar Agata Nicewicz, Łukasz Nicewicz, 10-04-2021

Marta Burzyńska Miód lipowy pod lupą Ze względu na wyjątkowe właściwości...

Pasieka 3/2021

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 10-04-2021

Maciej Bryś Pszczoły jako naturalne biofiltry Pszczoła miodna pełni kluczową funkcję...

Pasieka 3/2021

Maciej Sylwester Bryś - avatar Maciej Sylwester Bryś, 10-04-2021