Jak zapamiętać kolory znakowania matek?
fot.©Roman Dudzik
Przedstawiam jeden ze sposobów zapamiętywania kolorów, którymi w danym roku znaczymy matki pszczele. Rozmawiając o tej sprawie z kolegami stwierdziłem, że pszczelarze często mylą kolory, nie pamiętając oznaczeń. Muszę przyznać, że też mi się to zdarzyło, ale od kiedy przeczytałem książkę o sposobach zapamiętywania, problem zniknął.
Oto metoda zapamiętywania, którą chciałem się z wami podzielić. Metoda polega na zbudowaniu krótkiego zdania, które ,,wpada w ucho’’ i jest kodem. Chodzi o to, aby kolejne spółgłoski w wyrazach, po ominięciu samogłosek, były pierwszymi literami nazw kolorów. Teraz pokażę jak to działa.
Mamy następujące kolory do znakowania matek pszczelich. Jest ich pięć i po pięciu latach znów się powtarzają.
1, 6 – biały – 2001 r., 2006 r.
2, 7 – żółty – 2002 r., 2007 r.
3, 8 – czerwony – 2003 r., 2008 r.
4, 9 – zielony – 2004 r., 2009 r.
5, 0 – niebieski – 2005 r., 2010 r.
B, Ż, C, Z, N to pierwsze litery nazw kolorów, będące spółgłoskami. Wystarczy między te spółgłoski wstawić samogłoski i utworzyć wyraz lub kilka wyrazów.
To zdanie, które podam jest moim osobistym skojarzeniem i jest tylko przykładem, jak łatwo można stworzyć kod, który będzie nam przypominał kolejność kolorów według danego roku.
Nasze kochane pszczółki to BOŻY CZYN. Jeżeli z wyrazów napisanych drukowanymi literami usuniemy samogłoski, to otrzymamy spółgłoski, od których zaczynają się nazwy interesujących nas kolorów. „Boży czyn” to kod, który należy zapamiętać.
BOŻY CZYN pomijając samogłoski O, Y zostają spółgłoski: B, Ż, C, Z, N
1, 6 - B – biały
2, 7 - Ż – żółty
3, 8 - C – czerwony
4, 9 - Z – zielony
5, 0 - N – niebieski
Tym sposobem nie pomylimy kolejności danych kolorów przy znakowaniu lub odczytywaniu z którego roku jest matka pszczela.
Zbigniew Kocjan
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.