NEWS:

Pasieka nr 87 (WZS-1-2018)

Niemcy

Naukowcy alarmują, że populacja owadów latających na obszarach chronionych przyrodniczo zmniejszyła się o ponad 75% od 1990 roku. Największe zainteresowanie przyciągał spadek populacji pszczół, mniej uwagi poświęcono innym owadom.

Opublikowane w czasopiśmie naukowym „Plos One” badania pokazały drastyczny spadek zapylaczy zarówno pod względem różnorodności, jak i obfitości. Naukowcy z Niemiec zbadali próbki owadów w 96 miejscach na obszarach chronionych, obejmując okres od marca do października.

W ciągu 27 lat badań średnia populacja owadów zebranych w tych miejscach spadła o 76%, przy bardziej wyraźnym spadku w połowie lata, który wynosił 82%. Owady są istotną częścią ekosystemu zapylając 80% gatunków roślin.

Źródło: http://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/environmentalists-call-for-pesticide-ban-as-study-shows-extent-of-insect-decline/

Las Vegas/ Nevada

Zgnilec amerykański jest koszmarem pszczelarzy i rodzin pszczelich. Jest to choroba bakteryjna czerwiu wywoływana przez laseczkę Paenibacillus larvae, powodującą zamieranie czerwiu pod zasklepem. Zarażona rodzina skazana jest na śmierć, jeśli nie zastosuje się leczenia.

Rodziny można leczyć antybiotykiem, który jednak nie zawsze działa i jedyną formą uchronienia pasieki przed zakażeniem może być spalenie ula. Jednym z głównych powodów, dla których larwy P. larvae są tak trudne do zwalczania, jest zdolność bakterii do tworzenia zarodników poprzez stworzenie grubszej, ochronnej ściany komórkowej, która umożliwia jej przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

Po wykiełkowaniu zaczynają się rozmnażać i zabijają larwę pszczoły w ciągu kilku dni. Badania zarodników bakterii wykazały, że kiełkowanie wyzwalane jest, gdy specyficzne cząstki zwane agonistami, wiążą się ze specjalną cząstką receptora na błonie komórkowej otaczającej zarodnik.

W testach ustalono, że 5-chloroindol był skutecznym antagonistą dla bakterii. Związek ten nie był toksyczny dla larw pszczół, ale hamował kiełkowanie zarodników larwy P. larvae. Gdy larwy pszczół karmiono dietą zawierającą 5-chloroindol, były one w stanie lepiej przetrwać ekspozycję na zarodniki larwy P. larvae.

Naukowcy wykazali, że 5-chloroindol może okazać się skutecznym sposobem w zapobieganiu zgnilca amerykańskiego w rodzinach pszczelich.

Źródło: https://entomologytoday.org/2017/10/27/a-potential-new-tool-in-the-battle-against-a-bee-killing-bacteria/

Marsylia (Francja)

Eksperci ds. kontroli insektów przeszli we Francji szkolenie w walce przeciwko azjatyckim szerszeniom. Podczas szkolenia otrzymali specjalnie zaprojektowane i wykonane na ten cel kombinezony, które mają uchronić przed niezwykle agresywnymi owadami.

Materiał, z którego wykonane są kombinezony jest kilkakrotnie grubszy, wyglądem przypomina skafander kosmonauty. Użądlenia szerszeni azjatyckich są bardzo bolesne, co więcej niebezpieczne. Od momentu, gdy owad ten przybył do Marsylii (Francja) odnotowano 6 ofiar śmiertelnych.

Departament Środowiska współpracuje ze stowarzyszeniem pszczelarzy w Jersey w celu powstrzymania rozprzestrzeniania tych owadów, zostały zakupione wcześniej wspomniane kombinezony, w ramach szkolenia uczono także jak używać specjalnych urządzeń zaprojektowanych do niszczenia gniazd szerszeni.

Departament środowiska zainwestował również w 100 pułapek na szerszenie, które zostały rozlokowane w 10 miejscach, gdzie odnotowano ich obecność. Po raz pierwszy szerszeń azjatycki przybył do Jersey (UK) w sierpniu 2016, a od 2004 roku rozprzestrzenił się we Francji, docierając do Hiszpanii, Portugalii, Belgii oraz Włoszech.

Szerszeń azjatycki stanowi poważne zagrożenie dla pszczoły miodnej, jeden osobnik może zabić nawet 50 pszczół w ciągu dnia.

Źródło: http://www.beeculture.com/catch-buzz-special-suits-bought-fight-aggressive-asian-hornets-bee-suits-steroids/

Opracował:
Piotr Szyszko

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025