Certyfikat pasieki ekologicznej
Miód ekologiczny, choć droższy od tradycyjnego, jest produktem chętnie poszukiwanym przez konsumentów. Warunki prowadzenia pasieki według standardów ekologicznych są jednak dość rygorystyczne i wymagają dużego zaangażowania pracy oraz środków finansowych. Czy zatem pasieka ekologiczna jest opłacalna i warto starać się o certyfikat zgodności PNG?
Wymogi otrzymania certyfikatu pasieki ekologicznej
Pszczelarz musi spełnić ściśle określone warunki, które zostały przewidziane w rozporządzeniu unijnym, aby jego pasieka otrzymała certyfikat ekologiczny. Najbardziej istotne kwestie to m.in.:
fot.© Krzysztof Kasperek
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Produkty pszczelarskie można sprzedawać jako produkty ekologiczne tylko wówczas, gdy zasady rolnictwa ekologicznego stosowano co najmniej przez jeden rok.
Warunki formalne w celu pozyskania certyfikatu ekologicznego
Producent zamierzający prowadzić ekologiczne gospodarstwo rolne występuje do upoważnionej jednostki certyfikującej z pisemnym zgłoszeniem, do którego dołącza:
- - oświadczenie, że produkcja w pasiece będzie prowadzona metodami ekologicznymi,
- - informację o rodzaju i ilości produktów, które mają być produkowane metodami ekologicznymi,
- - opis pasieki z zaznaczeniem położenia gruntów, obiektów i urządzeń produkcyjnych,
- - opis działań niezbędnych do wykonania w okresie przestawiania pasieki na produkcję prowadzoną metodami ekologicznymi.
Lista upoważnionych jednostek certyfikujących jest opublikowana na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (wg stanu na dzień 25.02.2016), do których wpisano 10 jednostek. Upoważnionych do przeprowadzania kontroli i wydawania certyfikatów w pszczelarstwie jest 8, do których należą:
fot.© Krzysztof Kasperek
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Wydawanie certyfikatów zgodności przez upoważnione jednostki certyfikujące
W celu uzyskania certyfikatu zgodności zainteresowany pszczelarz występuje do upoważnionej jednostki certyfikującej z pisemnym wnioskiem zawierającym:
Złożenie tych dokumentów oznacza, że rozpoczęto przestawienie produkcji według powyższych ekologicznych metod.
Certyfikat zgodności wydaje tylko upoważniona jednostka certyfikująca, która najpierw przeprowadza kontrolę. W przypadku pozytywnych wyników kontroli ma podstawę do wydania PNG certyfikatu zgodności. Certyfikat zgodności jest wydawany na okres 12 miesięcy.
Producent posiadający certyfikat zgodności i zamierzający kontynuować działalność w zakresie objętym tym certyfikatem występuje z wnioskiem, nie później niż na 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego certyfikatu.
Koszty poniesione na pozyskanie certyfikatu zgodności
Pozyskanie certyfikatu wiąże się z szeregiem kosztów należnych dla jednostki certyfikującej m.in.:
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Wszystkie koszty są na poziomie kilkuset złotych. Przy czym opłaty za czynności dotyczące procesu certyfikacji często nie są jednorazowe, a dotyczą całego okresu pozyskania certyfikatu i są np. kwartalne. Sumując wszystkie koszty uzyskamy nie małą kwotę, do której należy jeszcze doliczyć wydatki dotyczące prowadzenia pasieki według powyższych warunków.
Zalety i wady posiadania pasieki ekologicznej
Do zalet posiadania certyfikatu ekologicznego należy niewątpliwie:
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Decydując się na pozyskanie certyfikatu pasieki ekologicznej należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Miód ekologiczny w dzisiejszych czasach niewątpliwie jest produktem, który ma duży zbyt i na pewno będzie mieć jeszcze większy.
Jednak jak każda działalność, pasieka ekologiczna musi być również opłacalna. Koszty pozyskania „zielonego listka” na własnych miodach są dość wysokie, dlatego każdy musi sam dokonać kalkulacji przedsięwzięcia i podjęcia decyzji, czy warto sprzedawać miód ekologiczny.
Aneta Dziakowska
Główna księgowa z wieloletnim doświadczeniem
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przypisy
Opracowano na podstawie:
- 1. Rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91;
- 2. Wykonawcze Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli;
- 3. Ustawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz.U. nr 116 poz. 975).