fbpx

NEWS:

Facelia – królowa roślin miododajnych

Postaramy się krótko opisać facelię, którą możemy śmiało nazwać królową roślin miododajnych. W  Ameryce Północnej występuje kilkadziesiąt gatunków roślin należących do tego rodzaju. W Polsce najbardziej znana jest facelia błękitna, charakteryzująca się ważną dla każdego pszczelarza wydajnością nektarową i pyłkową oraz krótkim okresem wegetacji – kwitnie po około sześciu tygodniach od siewu przez 5-6 tygodni.

Wysiew facelii

Facelia może być wysiewana na każdym rodzaju gleby, chociaż najobficiej kwitnie na glebach żyznych. Nie ma również specjalnych wymagań klimatycznych, ale rośnie lepiej w latach ciepłych i niezbyt mokrych. Radzi sobie stosunkowo dobrze z chwastami, ale jeżeli chcemy samodzielnie uzyskać nasiona na własne potrzeby, musimy wybrać stanowisko jak najmiej zachwaszczone.

Jest to ważne przy bardzo wczesnym wiosennym siewie, ponieważ, mimo że facelia potrafi przetrzymać przymrozki do minus pięciu stopni, to niestety jej wegetacja chwilowo zostaje wstrzymana, a chwasty sobie rosną. Wiele chwastów np. włośnica, rdesty, łoboda mają nasiona trudne do oddzielenia od facelii.


fot. © Grzegorz Słowik

Glebę możemy nawozić, ale przy uprawie facelii wyłącznie na pożytek dla pszczół i na nasiona należy bardzo uważać na nawozy azotowe. Przedawkowanie azotu powoduje wyleganie roślin, a przede wszystkim słabe kwitnienie i nektarowanie. Ważną cechą facelii jest to, że może ona rosnąć po każdym przedplonie, nawet możemy ją wysiać samą po sobie.

Facelię można wysiewać od marca, jak tylko ziemia pozwoli na uprawę, aż do końca lipca. Można wysiewać nasiona również późną jesienią, tak aby nie zdążyły wykiełkować przed zimą, albo wczesną wiosną na zamarzniętą glebę. Jeżeli aura nie sprawi nam psikusa nasze roślinki zakwitną już końcem maja.

Dla nas pszczelarzy najlepszym terminem siewu jest okres do końca czerwca. Należy pamiętać, że rośliny z siewu w końcu czerwca nie wydają nasion, ale ich wydajność miodowa jest jeszcze dość wysoka, co łagodzi występujący w sierpniu tzw. trzeci krytyczny okres w pożytkach pszczelich.

Nie ma ściśle określonej normy wysiewu nasion, gdyż ich ilość zależy od rodzaju gleby. Na glebach żyznych wystarcza 4-6 kg/ha dobrze kiełkujących nasion, na średnich 8-12 kg/ha, a na słabych aż 14-16 kg/ha.

Siew, zwłaszcza na małych kawałkach gruntów, z jakim mamy najczęściej do czynienia w naszych pasiekach, możemy wykonywać rzutowo zwiększając trochę ilość nasion i stosując bronę po wysiewie, aby przykryć nasiona. Pamiętajmy, że nasiona facelii zachowują zdolność kiełkowania do 4 lat, a w suchych warunkach nawet do 6 lat.

Pielęgnacja

Przy odpowiedniej wilgotności gleby pierwsze roślinki pojawiają się na 6-8 dzień od daty siewu. Początkowo rosną dość wolno, dlatego ważny jest wspomniany wcześniej siew w glebę wolną od chwastów.

Niestety jest to trudne w realizacji, toteż przy siewie siewnikiem można na niewielkich areałach zastosować po wschodach opielacz, a przy większych powierzchniach zastosować herbicydy. Ale jeżeli nie chcemy korzystać z żadnej z tych metod, to nasza facelia też sobie poradzi.

Może nie zakwitnie nieskazitelnym fioletem, bo tu i ówdzie będzie z niej coś sterczało, ale przecież to też ma swój urok. Oczywiście, jeżeli chcemy mieć własne nasiona lepiej pozbyć się nieproszonych gości.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Maria i Grzegorz Słowikowie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.(0)13 438 08 42


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"