Sylwetki pierwszych osadników Profesor Leonard Weber
Jedną z najwybitniejszych postaci, jakie miało pszczelarstwo i Małopolski Związek Pszczelniczy we Lwowie, a następnie Wrocław i Dolny Śląsk, był prof. Leonard Weber (1889-1975). Od najmłodszych lat interesowało go pszczelarstwo.
W 1911 roku po wyjeździe do Mediolanu, gdzie studiował architekturę, nawiązuje ścisłą współpracę z włoskimi i szwajcarskimi pszczelarzami. Tam też uczęszcza dodatkowo na kursy i praktyki w znanych instytutach badawczych, gdzie ma możliwość poznania najnowocześniejszego pszczelarstwa.
W czasie I wojny światowej zostaje wcielony do armii austriackiej. Po wojnie przyjeżdża do Lwowa, by po krótkim czasie założyć własną pasiekę w Persenkówce pod Lwowem. Tak rozpoczyna szerzenie nowoczesnej wiedzy na tamtym terenie.
Prowadzi liczne wykłady i szkolenia. m.in. na Wydziale Rolniczym Politechniki Lwowskiej w Dublanach, Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie i Szkole Gospodarstwa w Snopkowie. Zostaje inspektorem pszczelarstwa we Lwowskiej Izbie Rolniczej, a potem w Małopolskim Towarzystwie Rolniczym.
Od 1921 do 1939 roku pełni rolę redaktora miesięcznika „Bartnik Postępowy” poświęconemu rozwojowi pszczelarstwa polskiego (wydawany przez Małopolski Związek Pszczelniczy we Lwowie). W tym czasie pisze liczne artykuły i wiele książek o tematyce pszczelarskiej.
Jako jedna z pierwszych, w 1919 roku ukazuje się „Ule nadstawkowe amerykańskie” nakładem S. A. Krzyżanowskiego.
Kolejna książka to „ Hodowla Pszczół”. Profesor Weber opisał w niej nowoczesne zasady pszczelnictwa ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki w ulach amerykańskich, czyli nadstawkowych. Na owe czasy było to rewolucyjną zmianą w polskiej gospodarce pasiecznej.
Pierwsze wydanie ukazało się we Lwowie już w 1920 roku, a potem jeszcze wznawiano druk aż czterokrotnie. Następnie drukiem ukazały się:
- „Całoroczna gospodarka w pasiece” (Lwów, 1923 r.)
- „Choroby i szkodniki pszczół” (Lwów, 1923 r.)
- „Jak zbudować najtańszy i najprostszy ul i jak w nim gospodarować” (Lwów, 1925 r.)
- „Pszczoła i ul” (Lwów, 1930 r.)
- „Pasieka” – ilustrowany podręcznik do hodowli pszczół (Lwów, 1934 r.)
To tylko niektóre opracowania pszczelarskie. W „Bartniku Postępowym” w niezliczonej ilości artykułów zawsze na pierwsze miejsce przedkłada rozwój nowoczesnej gospodarki pasiecznej, przekazuje pszczelarzosm najnowsze osiągnięcia w dziedzinie pszczelarstwa z kraju i ze świata. Służy pomocą, szkoli i doradza.
Niezależnie od redagowania „Bartnika Postępowego” pełnił wiele innych funkcji. Był sekretarzem w Zarządzie Małopolskiego Związku Pszczelniczego, organizował kursy i wystawy pszczelarskie, był zapraszany do różnych miast z prelekcjami.
W 1921 roku przewodniczy zjazdowi pszczelarzy w Warszawie, na którym zorganizowano Ogólnopolskie Stowarzysznie Hodowców Pszczół (z niego wyłonił się Naczelny Związek Pszczelarzy w Warszawie).
Bardzo często reprezentuje Polskę na międzynarodowych kongresach pszczelarskich, między innymi w Marsylii, Turynie, Pradze i Paryżu. Reprezentuje też swoje eksponaty i osiągnięcia, za które otrzymuje wyróżnienia i medale, nie tylko od polskiego, ale też i czeskiego Ministerstwa Rolnictwa.
W jego pasiece, przeniesionej z Persenkówki do odległych Karpat Wschodnich – Gorgany (okolice Jaremcza) studenci Politechniki Lwowskiej odbywali praktyki i zdobywali wiedzę teoretyczną. Oprócz swoich opracowań pszczelarskich tłumaczy też publikacje z włoskiego, angielskiego i francuskiego.
II wojna światowa zawiesza działalność związkową pszczelarzy i wydawanie „Bartnika Postępowego”, ale Leonard Weber nie rozstaje się z pszczołami. Pracuje w pasiece doświadczalnej na terenie majątku uczelnianego w Majerówce pod Lwowem.
Rozpoczął także prace nad wydaniem nowej książki „Nauki dla pszczelników” J. Lubienieckiego dostosowanej już do zasad nowoczesnej hodowli pszczół. Książka ta ukazała się we Lwowie w 1944 roku zaraz po ustąpieniu Niemców.
Jan Baczmański
tel. 71 349-44-81
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
{f90filter REG HIDE} [A-Z]{1}[^<>/]+?[.?!]{1}