NEWS:

Co potrafią pszczoły?

Wydaje się, że wiemy wszystko lub prawie wszystko o ich zachowaniach i możliwościach. Są idealnymi budowniczymi, opracowały system przekazywania informacji, są mistrzami w nawigacji, zmysł powonienia pozwala im rozpoznawać rodzeństwo przy wodopoju i trzeźwość pszczelarza.

To tylko niektóre z ich zdolności, ja zaś chciałbym podzielić się z czytelnikami swoimi obserwacjami nigdy wcześniej nie opisanych zachowań pszczół.

Pszczelarzę od 1968 roku, od 1983 dwudziestoletnia przerwa (pobyt za granicą), potem nauka od nowa. Mam 12 rodzin pszczelich, na większą pasiekę nie mogę sobie pozwolić ze względu na uczulenie na propolis. Posiadam ule Ostrowskiej, prowadzone „pod batutą” pana Janusza Mazurka, a właściwie jego wspaniałej książki „Dziennik pszczelarza praktyka”.

W tym roku postanowiłem wychować matki dla własnych potrzeb metodą opisaną w „Pasiece” nr 3/2008 przez pana Mazurka. Udało się, na ramce hodowlanej było 18 mateczników usytuowanych parami, jakby na moje życzenie.

Jednak ta ilość matek nie wystarczała dla sąsiada, młodego adepta pszczelarstwa, z którym chciałem się nimi podzielić (2 mateczniki na ul). Postanowiliśmy zastosować tę samą metodę w jego warszawskich ulach.

Matki były ograniczone kratą na dwóch ramkach, z których zrobiliśmy odkład. Silny rój został bez matki. Zaczerwioną jajeczkami ramkę Ostrowskiej (z rodziny reprodukcyjnej) wbudowałem do warszawskiej, którą wstawiłem do centralnej części ula, gdzie było największe zagęszczenie pszczół.

Niestety, po czterech dniach kolega informuje rozczarowany, że jajeczka zostały zalane nakropem. Wycofałem tę ramkę do tylnej części gniazda z myślą, że pszczoły dokończą robotę, to znaczy zabudują brzegi ramki warszawskiej i zapełnią ją miodem.

Jednak tak się nie stało. Po czterech dniach nakrop został usunięty przez pszczoły. W tym dniu podaliśmy obok drugą ramkę z jajeczkami. 15 czerwca, to jest po 10 dniach, w miejscu poprzednio zalanych jajeczek był zasklepiony czerw, a na drugiej dodanej ramce były mateczniki. Zaznaczam, że w ulu nie było przez cały czas matki.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Paweł Grochol


<?php $pas='2008nr6str29'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2008_6/Pasieka_2008nr06_[32].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

WSTĘP Metody biotechnicznej walki z warrozą, w tym izolacja matek...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Co osiągnęliśmy walcząc z warrozą głównie metodami...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

2. Konieczna zmiana strategii zwalczania pasożyta Powszechne występowanie warrozy oraz...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025