fbpx
w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Intensywny wychów czerwia przez rodziny pszczele

Intensywność wychowu czerwia pszczelego określana jest liczbą pszczół robotnic wychowywanych przez rodzinę w cyklu 21-dniowym. Zależy ona w sposób bezpośredni od dwóch czynników. Od tego, ile żywotnych jaj składa matka pszczela w ciągu doby oraz jak wiele ze złożonych jaj pszczoły starannie pielęgnują podczas całego okresu ich rozwoju.


Liczba jaj składanych w ciągu doby przez matkę pszczelą, podobnie jak ich żywotność, zależy od wielu czynników. Ich omówienie należałoby zacząć od zagadnień genetycznych. Te stanowią jednak bardzo obszerny temat.

W niniejszym artykule ograniczę się jedynie do ich zasygnalizowania. Na płodność matki pszczelej bardzo istotny wpływ mają też warunki, w jakich przebiegał jej rozwój larwalny. Istotny jest nie tylko termin wychowu matki i struktura rodziny wychowującej, ale także rasa pszczół, które tę rodzinę tworzą.

Obecnie wiadomo bowiem, że do wychowu matek szczególnie predysponowane są rodziny z pszczołą kraińską lub jej krzyżówką. Na płodność matki i jakość składanych przez nią jaj wpływają również warunki, w jakich przebiegał proces jej unasienniania.

Wszystko, co sprzyja dobremu...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Występuje bowiem wówczas niedostatek wolnych komórek, do których matka mogłaby składać jaja. Bardzo silny pożytek angażuje też znaczną liczbę pszczół młodych (tych, które w innych warunkach pełniłyby jeszcze funkcje karmicielek) do innych prac ulowych. Tym samym następuje zmniejszenie się w rodzinie liczby robotnic zatrudnionych przy pielęgnacji czerwia.

Również pora roku bez wątpienia wpływa na intensywność wychowu czerwia. W klimacie umiarkowanym główną jego ilość rodziny wychowują od połowy maja do połowy września. Przy czym, w sprzyjających warunkach, od połowy maja do połowy czerwca intensywność ta rośnie, następnie przez około miesiąc utrzymuje się na zbliżonym poziomie, by wreszcie zacząć maleć.

Ten rytm jest spowodowany zarówno zmieniającą się w ciągu sezonu produkcyjnego intensywnością czerwienia matki, jak i zmieniającymi się skłonnościami pszczół do wychowu czerwia. W drugiej połowie lata spadek intensywności wychowu czerwia następuje nawet wtedy, gdy prowadzone są zabiegi stymulacyjne (podkarmianie rodzin w przypadku wystąpienia przerw pożytkowych lub braku pożytku).

Zabiegi te powodują...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zawsze jednak występują w klimacie umiarkowanym dwa okresy całkowicie odmienne, również pod względem intensywności wychowu czerwia. Uważa się, że ten cykl pozostaje w związku z rocznym cyklem zmian w długości dnia. Zimowe przesilenie przyjęto za datę rozpoczynającą okres intensywnego wychowu czerwia w rodzinie, a letnie za jego koniec.

Doc. dr hab.

Janina Muszyńska


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"