fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Materiał archiwalny. Niektóre informacje mogą być nieaktualne.

Ul węgierski dostosowany do biologicznej walki z warrozą

Na XIV Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej w Nitrze na Słowacji pokazano między innymi specjalny ul do biologicznej walki z warrozą. Opracował go węgierski pszczelarz Lajos Konya i uzyskał na niego świadectwo patentowe nr PO 105034.


Budowa ula węgierskiego dostosowanego do walki z warrozą
1 - daszek (wysokość 90 mm)
2 - kołnierz dystansowy (wysokość 50 mm)
3 - nadstawka 1/2 B (wysokość 190 mm)
4 - korpus gniazdowy, widać w środku kratę odgrodową,
układ 9 ramek okrągłych, plastikowych
Fot. Janusz Pudełko

Pokazany ul jest jednościenny, zbudowany z grubej sklejki liściastej. Korpus gniazdowy ma wymiary 420 x 480 x 490 mm. Do niego wchodzi swobodnie 9 okrągłych, plastikowych ramek o średnicy 400 mm. Nad korpusem gniazdowym, częściowo oddzielonym od korpusów nadstawkowych poziomą kratą odgrodową, znajdują się 2 korpusy na ½ wielkości ramki ula typu B.

Do tego dochodzi dennica, 50-cio milimetrowy kołnierz dystansowy i daszek o wysokości 90 mm. Gniazdo i korpusy są bezfelcowe, łączone po obu bokach ula tylko za pomocą metalowych bolców. Jak wygląda ul i jego poszczególne elementy ilustruje zdjęcie.

Ul przechodził badania w Instytucie Pszczelarskim w Gödolle i uzyskał pozytywną opinię. Ramki wykonane są z plastiku i posiadają specjalne wycięcia na zewnętrznym obrzeżu, co umożliwia ich łączenie w jedną całość. Do tych okrągłych ramek wciąga się 5 drutów i wtapia elektrycznie węzę.

Zewnętrzny mechanizm może być dostosowany do ręcznego obracania gniazda, natomiast w dużych pasiekach ramki gniazdowe mogą być obracane mechanicznie przez silnik prądu stałego sterowany odpowiednią elektroniką i zasilany z dwóch akumulatorów 12V 100Ah.

Ten typ ula wykorzystuje przeprowadzone wcześniej badania...

 

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Plastikowa okrągła ramka z wtopioną węzą
Fot. Janusz Pudełko

Drugim zadaniem samiczki jest dążenie do przegryzienia oskórka przedpoczwarki, aby mogła nassać się hemolimfy. Nie jest to łatwe, gdyż jej niedorozwinięty system gębowy nie może przegryźć grubej i prężnej ścianki przedpoczwarki.

W końcu pasożyt znajdzie najcieńsze miejsce na stronie brzusznej i przegryzie je, tworząc otwór pokarmowy, który wkrótce odwiedzi razem ze swoim potomstwem. W ciągu 8 do 13 godzin po pierwszym pobraniu pokarmu samiczka zniesie pierwsze jajeczko, potem w odstępie około 30 godzin następne.

Na górnej ściance komórki jajeczka ukrywają w sobie embrion, którego rozwój jest kierowany grawitacyjnie, to znaczy, że główeczka embrionu znajduje się na dolnej części wiszącego jajeczka.

Zarodki pasożyta same przegryzają błonę jajeczka, ale często obserwowano także pomoc matki. Młode osobniki muszą się dalej regularnie odżywiać, korzystając z otworu przegryzionego na brzuszku przedpoczwarki. Głód znoszą bardzo ciężko i jeżeli za kilka godzin nie znajdą pokarmu, giną.

Młode samiczki varroa dojrzewają płciowo na 8-13 dzień po zniesieniu jajeczka przez matkę. Samce dojrzewają płciowo...

 

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Obracanie gniazda a rodzina pszczela

Jednokrotne obrócenia ramek o 180° w ciągu dnia nie przeszkadza ani pszczołom, ani też matce. Plastry są odbudowywane. Pszczoły już tradycyjnie tworzą wieniec miodu w górnej części ramki okrągłej. Po obróceniu zestawu ramek o 180° złożony miód znajdzie się u dołu, w pobliżu dna i wylotka.

Jest to sytuacja nienormalna i pszczoły niezwłocznie przystępują do przenoszenia miodu do nadstawki. Do świeżo oczyszczonych komórek matka składa jajeczka. W ten sposób cały okrągły zestaw ramek jest zaczerwiony.

Tak stymulowana rodzina na wiosnę jest przygotowana do osiągnięcia oczekiwanych zbiorów. Obracane ramki typu Konya z powodzeniem zapobiegają rojeniu się pszczół, względnie ten proces opóźniają. Poprzez obracanie gniazda powstaje sytuacja, kiedy pszczoły przy budowie mateczników osiągną tylko podstawową fazę.

Zbudowany matecznik, jak również już zasklepiony, pod wpływem obrócenia zespołu ramek zostanie przez pszczoły zlikwidowany, dlatego że dla pszczół jest to sytuacja anormalna. W ostateczności w takim systemie pszczoły nie potrafią budować mateczników i nie dochodzi do rójek.

W czasie najaktywniejszego rojenia (na Węgrzech z początkiem maja) należy przestawić się na...

 

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

 

Stanisław Zbieg
Informacje na temat ula Konya można także znaleźć w Internecie:
http://www.beekeeping.com/articles/us/rotating_broodnest.htm
http://www.vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=88


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"