Część VIII. Sprzedaż przezimowanych rodzin
Jednym ze sposobów gospodarowania, zapewniającym przychód finansowy już na początku sezonu pasiecznego, jest sprzedaż pełnowartościowych rodzin wiosną. Zawsze po zakończeniu zimy istnieje pewne zapotrzebowanie na pszczoły, gdyż wielu pszczelarzy chce w ten sposób odbudować straty zimowe lub szybko powiększyć czy nawet założyć pasiekę, w której jeszcze w tym sezonie udałoby się wyprodukować miód.
By móc zaspokoić taki rynek, należy planowo zazimować większą liczbę rodzin niż ta zazwyczaj utrzymywana w pasiece. Rodziny te po przezimowaniu, najczęściej w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja sprzedaje się.
Plastry z czerwiem, zapasem i pszczołami przenosi się do transportówek i dostarcza klientowi. Jeżeli jest zapotrzebowanie, można sprzedawać takie przezimowane rodziny wraz z ulami. Oczywiście cena takiej transakcji musi być prawidłowo skalkulowana i należy przy tym pamiętać, że silna rodzina pszczela wiosną kosztuje co najmniej dwa razy więcej niż pod koniec sezonu.
Rodzina przygotowana do sprzedaży musi posiadać przynajmniej 5 plastrów z czerwiem, z których 3 są zaczerwione w 80%. Matki w takich rodzinach muszą być młode, wychowane w poprzednim sezonie.