fbpx

NEWS:

Bzykające hobby (K96)

Bzykające hobby.

Dzień trzeci pszczelarzenia 01.06.2011

Zadzwonił pan Stanisław, czy mam wolny ul. No mam, bo przecież kupiłem trzy. Żeby obsadzić ul muszę mieć gotowe ramki. Gotowe, czyli takie z węzą już nadbudowaną. Jakoś wcześniej tego nie zauważyłem. Teraz dopiero, bo musiałem zapłacić za nadbudowane u pana Stanisława. Dobrze, że jest. Gdyby nie on sam nie dałbym rady.

Pierwsze ramki zamieniłem z nim na węzę, więc nie kosztowały. Węzy już nie mam, bo się skończyła. Teraz dopiero wiem, jak to wszystko wygląda. Jadę do sklepu i kupuję towar, żeby uzbroić ul. Ramki to koszt 20 zł za 10 szt. do poskładania, drut 12 za szpulkę, węza 35 za kilogram. Pani się niepokoi, że to hobby staje się coraz bardziej kosztowne i... chyba ma rację.

Synowiec Robert: Bzykajace hobby (K096)

Trzy ule z całkowitym uzbrojeniem to ponad 1000 zł do tego dłutko 30, podkurzacz 57, szczoteczka 9. Na dodatek pan Stanisław powiedział, że jest niedobra. Ponoć ma za słabe włoski; trzeba zrobić ze sztywnych. Pewnie kiedyś dowiem się dlaczego, na razie ta wiedza jest mi zbędna. Misja ratowania pszczół wchodzi w fazę początkową, a ja już mam za duże wydatki. Ciekawe czy jest ktoś, kto myśli podobnie? Pewnie całe rzesze naukowców. Pszczelarze myślą zapewne tylko o miodzie, o tym jak go pozyskać. Muszę nabyć jakieś książki.

Przyjechał Stanisław. W rojnicy miał znowu pszczoły. Postawiliśmy deskę, puknął, spadły; poczekał chwilkę, ruszyły – cała filozofia. Czyżby to było aż takie proste zadanie?

Jeszcze jeden ul wymagał uzbrojenia. Mówię – może pan mi pożyczy trochę tych ramek a ja jak już wszystko kupię, to wtedy oddam? Jak się na mnie wydarł:

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

WNIOSKI:

1. Absolutnie nie pożyczać, nie wymieniać, nie zastępować swojego sprzętu innym od znajomego. Warunek powodzenia funkcjonowania i fundament działania każdej pasieki: na swoim sprzęcie.

2. Pan Stanisław jest wyjątkowy. Wątpię, żeby ktoś chciał tak bezinteresownie jak on przekazać mi wiedzę zdobytą przez tyle lat. Książki to jedno a natura to drugie – tak mawia.

SŁOWNICZEK

Węza – arkusz z wytłoczonymi dnami sześciokątnych komórek pszczelich (rzadziej trutowych). Dzięki stosowaniu węzy, przyspiesza się proces produkcji miodu.

Wosk – produkt pszczeli służący m.in. do produkcji węzy.


Synowiec Robert: Bzykające hobby - hodowla pszczół dla każdego (K96)