Słowenia – apiturystyka przez duże A
Słowenia to kraj o wielowiekowych tradycjach pszczelarskich. Stąd pochodzi najpopularniejsza rasa pszczół, krainka (Apis mellifera carnica), tu pracowali i pracują znani pszczelarze i apiterapeuci. Słowenia to także kraj, który z apiturystyki uczynił gałąź turystyki wpisującej się w zasady ekoturystyki przyjaznej środowisku, uczącej szacunku i odpowiedzialności wobec przyrody oraz głębokiego poszanowania kulturowego, społecznego i ekologicznego aspektu pracy pszczelarza.
Typowy słoweński pawilon pszczelarski (čebelnjak).
fot.© Barbara Woś
Słoweńskie Stowarzyszenie Pszczelarzy oraz Aritours (rodzinna firma turystyczna specjalizująca się w kreowaniu oferty apiturystycznej) opracowały i wprowadziły w życie system certyfikacji apiturystycznych gospodarstw pszczelarskich.
Centrum Pszczelarskie Gorenjske w Rožnej Dolinie.
fot.© Barbara Woś
O certyfikat mogą się ubiegać gospodarstwa pszczelarskie, muzea i specjalistyczne sklepy tworzące ofertę w zakresie apiturystyki. Certyfikowany obiekt, w zależności od spełnianych kryteriów, otrzymuje jedną, dwie lub trzy pszczoły świadczące o poziomie i różnorodności świadczonych usług.
Podczas certyfikacji oceniane jest położenie i otoczenie obiektu, aspekt ekologiczny i biodynamiczny gospodarki pasiecznej, różnorodność i innowacyjność oferowanych produktów, atrakcyjność prezentacji działalności pasieki i programu wizyty przygotowanego dla turystów.
Do grudnia 2015 certyfikaty otrzymały 33 gospodarstwa pszczelarskie. Informacje o certyfikowanych gospodarstwach pszczelarskich (zakres oferowanych usług, dostępność, obecność bazy noclegowej, obsługa w językach obcych, dane kontaktowe) można znaleźć w internecie.
Otrzymanie certyfikatu jest jednoznaczne z udostępnieniem gospodarstwa szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców oferty apiturystycznej. Wśród obiektów wyróżnionych certyfikatem znalazły się pasieki prowadzące działalność ekologiczną, tradycyjne gospodarstwa pszczelarskie z wielowiekową tradycją, rodzinne firmy wprowadzające na rynek liczne produkty na bazie miodu i produktów pszczelich, pasieki, na terenie których prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także specjalistyczne kursy pszczelarskie, gospodarstwa, których właściciele poza standardową gospodarką pszczelarską prowadzą gabinety apiterapii, muzea pszczelarskie (państwowe i prywatne) oraz związki pszczelarskie, które na terenie posiadanych obiektów prowadzą działalność (edukacyjną, handlową i muzealną) służącą zarówno pszczelarzom, jak i turystom.
Poziom oferowanych usług jest wysoki, a życzliwość i otwartość właścicieli nie ma sobie równych.
Manufaktura pierników w Radovljicy.
fot.© Barbara Woś
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Wnętrze pawilonu pszczelarskiego (Muzeum Pszczelarstwa w Radovljicy).
fot.© Barbara Woś
Barbara Woś
Instytut Turystyki i Rekreacji
Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii
Politechnika Opolska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.