Najważniejszy kongres - Apimondia 2017
Międzynarodowe wydarzenie pszczelarskie, Apimondia International Apicultural Congress, odbyło się po raz 45 w tureckim Istambule pod hasłem „Let’s bee where the continents meet”. Wydarzenie trwało od 29 września do 4 października, gromadząc pod dachem Istambul Congress Center (Stambulskim Centrum Kongresowym) 11 000 zwiedzających.
Kongres Apimondia jest organizowany przez stowarzyszenie pszczelarzy o tej samej nazwie. Pierwszy odbył się w 1897 r. w Brukseli. Brało w nim udział 636 uczestników. Obecnie do stowarzyszenia należy 81 krajów, których przedstawiciele co dwa lata spotykają się, by wymienić się wiedzą, innowacjami i pomysłami pszczelarskimi.
Sto dwadzieścia lat historii Apimondii wskazuje na wielką solidarność organizacji, która trwa niczym wielka, zdrowa rodzina pszczela. Podczas kongresu jury składające się z ekspertów z całego świata ocenia kilkaset eksponatów, lokalnych miodów i produktów pszczelich, a także publikacji i dzieł artystów, by przyznać medale w kilkunastu kategoriach.
Cztery medale - sukces polskiej delegacji. Od lewej Tomasz Łysoń i Rafał Krawczyk.
Tak jak w poprzednich latach tegoroczna Apimondia była centrum eksplozji wiedzy i myśli technologicznej, współdzielonej przez przedstawicieli setek krajów. Kilkaset innowacyjnych produktów firm brało udział w konkursie Word Beekeeping Awards (Światowa Nagroda Pszczelarska).
Z przyjemnością możemy ogłosić, że nasza publikacja „Kalendarz Pszczelarza z pasją”, autorstwa profesora Pawła Chorbińskiego, dostała złoty medal w kategorii „Publikacja książkowa”. Jury doceniło staranne wykonanie kalendarza (twarda okładka, świetne zdjęcia, grube karty i estetyka), jego tematykę (choroby pszczół), a przede wszystkim przydatność dla pszczelarzy.
W kalendarzu jest dużo miejsca na notatki, a informacje o zabiegach leczniczych są rozmieszczone zgodnie z kolejnością ich wykonywania w ciągu roku. Dodatkowo na końcu ksiażki zamieściliśmy podsumowanie - spis chorób występujących w Polsce z ich szczegółową charakterystyką.
Wielki sukces odniósł również prof. Brach, którego pracom przyznano złoty medal w kategorii „Dzieła dekoracyjne lub artystyczne”. Jego wystawę „Miodem płynące” można było podziwiać w Warszawie. Na jej temat pisaliśmy w artykule „Wystawa Miodem Płynące – życie pszczół kruche jak porcelana” w numerze 4/2017 „Pasieki”.
Tak jak w przypadku kalendarza do sukcesu przyczyniła się wartość artystyczna eksponatów, ich tematyka i przekaz.
Sukcesem może się też pochwalić polskie przedsiębiorstwo pszczelarskie „Łysoń”, która dostała dwa brązowe medale. Pierwszy przyznano projektowi „BeeLab”, przeznaczonemu do profesjonalnego monitorowania pasieki, a drugi nowoczesnemu inkubatorowi do wychowu matek.
Fragment wystawy prof. Bracha wyróżnionej złotym medalem.
Wykonane ze stali nierdzewnej urządzenie może pomieścić do 300 mateczników. Pozwala na dokładne sterowanie temperaturą i wilgotnością, podczas wychowywania młodych królowych. System ostrzega pszczelarza jeśli w inkubatorze, w niekontrolowany sposób, zmienia się któryś z parametrów.
To bardzo ważne, ponieważ zarówno wilgotność powietrza jak i temperatura mają potężny wpływ na wychów zdrowych królowych, o czym piszemy w artykule „Temperatura a rozwój pszczół”, który można znaleźć z tym numerze „Pasieki”.
Mamy nadzieję, że w kolejnych latach stowarzyszenie Apimondia” będzie się nadal prężnie rozwijało a my będziemy dostarczać Państwu coraz lepszych publikacji, do czego motywują nas osiągane sukcesy.
Inkubator do wychowu matek pszczelich firmy Łysoń, nagrodzony brązowym medalem.
Martyna Walerowicz
<?php $pas="2017nr6str4"; $pasCov="images/stories/Pasieka/2017_6/Pasieka_2017nr06_[86].jpg"; include("./goto/art_footer.php"); ?>