Powiązanie genów pszczół z autyzmem, huragan Harvey niszczy pasieki, w Jemenie wojna uderza w pszczelarzy
fot.©
Illinois/USA
Pszczoły miodne prowadzą skomplikowane życie społeczne: dbają o swoje rodziny wychowując młode pokolenia i ochraniając ul - swój dom. Jednak nie wszystkie pszczoły są tak samo „skonstruowane”. Wśród rodziny pszczelej są osobniki, których umysł funkcjonuje w odmienny sposób.
Robotnice te nie reagują na społeczne sygnały, takie jak przybycie nowych larw, czy też intruzów. Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences USA” profile genetyczne tych pszczół są podobne do zestawu genów tych z osobami cierpiących na autyzm.
Naukowcy zidentyfikowali odmienność tych pszczół, dając im dwa wyzwania społeczne - podając do ula intruza (obcą pszczołę) lub larwę matki pszczelej. Większość pszczół wypełniła swoje obowiązki opiekując się larwą królowej i broniąc gniazda przed intruzem, ale wśród nich były również pszczoły, które nie reagowały na zainicjowane wyzwania.
Zespół naukowców porównał ekspresję genów u tzw. pszczół niereagujących z ekspresją genów u innych pszczół. Odkryli oni, że geny u pszczół niereagujących, pokrywają się w dużym stopniu z genami związanymi z autyzmem. Wykryto, że aż u 14% pszczół zachodzi ekspresja odmiennych genów i nie odnajdują się one w pszczelej rodzinie.
fot.© https://www.gofundme.com/helping-beekeepers-recover
Houston/USA
Prezydent Stowarzyszenia Pszczelarzy w Houston zorganizował akcję zbierania funduszy, aby pomóc lokalnym pszczelarzom zniwelować straty spowodowane przez huragan Harvey. Huragan spowodował zniszczenia nie tylko domów, firm, gospodarstw, ale także zdewastował wiele pasiek w południowym Teksasie.
Zebrane fundusze w całości mają zostać przeznaczona na odbudowywanie lokalnego pszczelarstwa i pomoc w zakupie pszczół, matek oraz potrzebnego sprzętu. Dla wielu pszczelarzy jest to jedyne źródło dochodu i ważą się kwestie utrzymania całych rodzin, dlatego szybka pomoc w odbudowie jest tak ważna.
- Pszczoły są niezwykle ważne w regionie Houston nie tylko dlatego, że produkują miód, ale przede wszystkim zapylają nasze uprawy - dodaje prezes stowarzyszenia.
Jemen
Najlepszym miodem Jemenu jest ten znany jako Sidr. Pochodzi z regionu Hadramawt leżącego na południowym - wschodzie kraju, który przez wiele lat był narażony na liczne ataki ze strony Al-Kaidy. Przez Jemen przetaczały się liczne wojny, a od 2015 r. trwa w nim wojna domowa.
Przemysł pszczelarski poniósł 70% spadek produkcji, ponieważ został odcięty od lukratywnych rynków eksportowych. Zablokowanie portów morskich spowodowało drastyczny spadek sprzedaży miodu, szczególnie do Arabii Saudyjskiej - największego importera.
Za granicą miód Sidr kosztuje ponad 120$ za 500 g, podczas gdy w Jemenie taka sama ilość sprzedawana jest za 10$. Pszczelarze ponoszą bardzo duże straty.
Opracował: Piotr Szyszko