fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Barciany, woj. podlaskie

Między ulami należącymi do 57-letniego pszczelarza znaleziono dorodne konopie indyjskie. Mężczyzna twierdził, że działają one korzystnie na zdrowie pszczół. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Gostyń

Jedenastego września pszczelarz stracił w wyniku celowego wytrucia 21 rodzin pszczelich, a także kilka niezasiedlonych uli zniszczonych pianką montażową. Fotopułapka zamontowana w pasiece zarejestrowała dwóch sprawców i jednego z nich udało się zatrzymać. Wandal był pszczelarzem. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Gmina Szczurowa

W Zaborowie i Pojawie zasadzono drzewa miododajne, a także zasiano łąki kwietne. Kieszonkowe ogrody miododajne stworzono w ramach programu „Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021”. W ramach edukacji ekologicznej w wydarzeniu brały udział dzieci i młodzież.

Łuków

Rada Miasta Łukowa większością głosów ustaliła, że strzelnica terenowa będzie także użytkiem ekologicznym, na którym prace renowacyjne będą prowadzone z uwzględnieniem dobrostanu dzikich zapylaczy. W skarpach strzelnicy i kulołapach swój dom ma aż 29 gatunków pszczół, w tym kilka bardzo rzadkich i chronionych.

Wrocław

Anna Tomańska, studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, założy pszczele radio. Kobieta będzie sprawdzała, jak brzmią pszczele rodziny, gdy są chore, zdrowe, przygotowują się do rójki lub nie mają matki. Dźwięki, przypisane konkretnym zachowaniom owadów, pomogą w opracowaniu nowoczesnych urządzeń pomocnych w gospodarce pasiecznej. W ramach projektu powstanie artystyczna audycja radiowa wykorzystująca nagrania dźwięków pszczelej rodziny.

USA

Naukowcy z USA ustalili, że również pestycydy stosowane w uprawach roślin ozdobnych mają niekorzystny wpływ na pszczoły. Nie spożywamy kwiatów i dlatego często zapominamy, że chemia stosowana w takich uprawach też ma wpływ na środowisko. We wszystkich grupach badawczych odnotowano 90% spadek reprodukcji pszczół z powodu stosowania neonikotynoidów. Badano dzikie zapylacze.

Niderlandy

Naukowcom z Wagenigen udało się wytresować pszczoły, by rozpoznawały zapach osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Razem ze startupem InsectSense będą starali się stworzyć na tej podstawie tanią alternatywę dla drogich testów, która znajdzie zastosowanie w krajach słabo rozwiniętych.

Wielka Brytania

Nie tylko w Polsce dochodzi do aktów wandalizmu. W pasiece w Nottingham, 21.08.2021 ktoś podpalił ule – część spłonęła, a sąsiadujące z nimi plastikowe korpusy się stopiły. Dzięki wilgotnej i pochmurnej pogodzie ogień się nie rozprzestrzenił.

Dania

Pionierskie badania naukowców dowiodły, że na ciałach pszczół gromadzi się mikroplastik. Dzieje się to zarówno w miastach, jak i na wsiach. Nie wiadomo, jak mikroplastik wpływa na zdrowie ludzi i owadów.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Zmarł Profesor Jarosław Prabucki Chyba nie ma pszczelarza, który nie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-10-2021

Zmiany w projekcie ustawy o sprzedaży bezpośredniej Zdjęcie: freepik. Komisja Rolnictwa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Starożytna biżuteria pszczelarska Zdjęcie: © Ministerstwo Kultury i Sportu, Grecja. Ludzie od...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Wojakowa z ogrodem miododajnym Zdjęcie: Katarzyna Dzięgiel – Urząd Gminy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Ubogo, tłusto, mącznie… czyli dieta po stracie pszczół   Zdjęcie: Freepik.  Wszyscy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2021

Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach Zdjęcie: Łukasz Jaje. W Szczepanowicach (gm. Pleśna...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2021

Pszczelarstwo Mołdawii – tendencje rozwoju Źródło: Freepik Mołdawia, którą zamieszkuje 2,6...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 08-10-2021

W telegraficznym skrócie Barciany, woj. podlaskie Między ulami należącymi...

Pasieka 6/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 06-10-2021

Jak przenoszą się choroby pszczół, cz. 2. W poprzedniej części...

Pasieka 6/2021

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 06-10-2021