fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Kradzieże (cała Polska)

Ludźmierz – w nocy z 29 na 30 kwietnia skradziono jeden ul.

W Bojanowie złapano złodzieja, który ukradł ule w październiku 2021. Schwytany twierdził, że zabrał rodziny pszczele z troski, ponieważ właściciel źle się nimi zajmował. Przywłaszczył 5 pni. Kara to pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 4 000 zł grzywny.

Majowy piątek trzynastego był szczególnie pechowy dla pszczelarki z Goniczek (wielkopolskie), której ukradziono trzy ule (straty wycenia na 3 000 zł).

Cała Polska

Przeprowadzone śledztwo reporterów programu „Uwaga” i Beaty Zalot z „Tygodnika Podhalańskiego” ujawniło, że podhalańscy fałszerze miodu zaczęli umieszczać na etykietach dane wyimaginowanego pszczelarza i nieprawidłowy numer weterynaryjny. Tym samym niemalże nie sposób dotrzeć do sprzedawcy trefnego miodu.

Zniszczenia (cała Polska)

Polską wstrząsnęła wiadomość o zniszczeniu rodzin pszczelich 20 maja, czyli w Światowy Dzień Pszczół. Ofiarami padło 20 rodzin pszczelich w Pszczółkach. W tym czasie właściciele pasieki pojechali do przedszkola edukować o ważnej roli zapylaczy. Jak podaje sąsiadka, dewastacja musiała trwać ok. 15 minut.


Fot. Tomasz Piniewski

Na polu rzepaku między wsiami Wawrów i Janczew (lubuskie) zdewastowano 18 uli z rodzinami pszczelimi. Do zniszczenia doszło 24 lub 25 maja.

Trzy dni później padł smutny rekord w liczbie zdewastowanych uli – w Łubiu (wieś w woj. śląskim) zniszczono 120 pni stojących przy polu rzepaku.

Warszawa

Naukowcy z SGGW oraz Uniwersytetu Missouri (USA) odkryli, że rośliny mogą się porozumiewać za pomocą ładunków elektrycznych przekazywanych wzajem za pomocą liści. Prawdopodobnie są to sygnały ostrzegawcze.

Poznań

W 18 przedszkolach i 12 szkołach podstawowych powstaną „stołówki dla fifnych owadów”, czyli łąki kwietne o dużej różnorodności gatunkowej, nie tylko dla pszczół miodnych. Obok nich zostaną postawione budki dla pszczół samotnic. Ponadto w szkołach wyświetlano filmy edukacyjne.

PS fifny w poznańskiej gwarze oznacza: zgrany, szykowny, zręczny, sprytny.

USA

Pszczelarka Sarah McElrea co roku wysyłała odkłady na Alaskę trasą z Sacramento do Seatle, gdzie pszczoły były przepakowywane i wysyłane do portu lotniska docelowego na Alasce. W tym roku transport nie dotarł do Seatle, lecz do Atlanty, przemierzając z Sacramento niemal cały kontynent. Pszczoły planowano wysłać w dalszą drogę dopiero następnego dnia. W wyniku przegrzania i złego rozmieszczenia odkładów (do góry nogami, co uniemożliwiło wylewanie się syropu), mimo podjęcia akcji ratunkowej z lokalnego stowarzyszenia pszczelarzy, 200 rodzinek nie udało się uratować.

Watykan

Już ponad 7 500 osób (stan na 1.06) podpisało petycję zachęcającą papieża, by wezwał duszpasterzy Kościoła katolickiego do zaprzestania koszenia gruntów należących do Kościoła. Petycję można podpisać na change.org. Ma nazwę: Save the bees! Swap lawns for meadows and rewild the world: Letter to the Pope (Uratuj pszczoły! Zmień trawniki na łąki i „dzicz” świat: list do papieża”).

Australia

Ropuchy olbrzymie to gatunek inwazyjny, który do Australii został zaciągnięty, by pomóc w walce z małym chrząszczem ulowym. Płazy jednak szybko zorientowały się, że łatwym łupem są same pszczoły miodne. Hordami wędrują do pasiek, stukają w ścianki gniazda, niepokojąc owady i zmuszając je do wyjścia, dzięki czemu są łatwym łupem. W wyniku ostatnich powodzi liczba ropuch bardzo się zwiększyła.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"