fbpx

NEWS:

ABC Apitoksynoterapii refleksorycznej

Dlaczego trucizny są nam potrzebne do życia? Historia medycyny i współczesna praktyka lekarska korzysta z szerokiego zakresu leków cytotoksycznych, czyli takich, które w uproszczeniu mówiąc zabijają komórki. Skąd taki pomysł? W odniesieniu do pewnej grupy cytotoksyków motorem napędowym była wojna – wybuch statku, na którym zgromadzony był gaz musztardowy pozwolił lekarzowi wojskowemu odkryć, że ten ma zdolność uszkadzania szpiku kostnego i węzłów chłonnych.

To odkrycie stało się prekursorem terapii cytotoksykami w odniesieniu do nowotworów.

Właściwie jad pszczeli posiada zbliżoną zdolność z tą różnicą, że nie czyni aż takiego spustoszenia w organizmie jak syntetyki, a w związku z tym kuracja nie wymaga podawania szpiku pacjentowi. Proszę nie zrozumieć mnie źle, nie jestem fanatykiem głoszącym, że tylko natura albo śmierć, ale chodzi mi o zdrowy rozsądek w podejściu do terapii.

W ostatnich latach miałem przyjemność rozmawiać z wieloma specjalistami z zakresu między innymi: onkologii, ortopedii, reumatologii. Co ciekawe, wielu z nich czuje się zupełnie bezsilnymi w sytuacji, gdy ciężka choroba dotknie ich lub kogoś z najbliższych.

Bezsilność dotyczy świadomości, że formy terapii, które mogliby zastosować wydają się, delikatnie mówiąc, niewystarczające lub wręcz niebezpieczne z powodu konsekwencji, jakie powodują u konkretnego pacjenta.

Uważam, że tak zwana medycyna naturalna mająca bezpośrednie umocowanie w praktyce może być uzupełnieniem medycyny akademickiej, choć pod warunkiem, że naturoterapeuta posiada stosowne wykształcenie dające mu solidną wiedzę.

Nie jestem zwolennikiem szamanów oraz innych magików wyciągających od ludzi pieniądze w imię terapii–cud, ale specjalistów mających solidne wykształcenie, praktykę i chęć niesienia pomocy. W Europie Zachodniej wraz ze specjalistami medycznymi pracują między innymi: chiropraktycy, osteterapeuci, bioenergoterapeuci.

Podobnie z mojego punktu widzenia jest z apitoksynoterapią refleksoryczną. Sama refleksologia jest dziedziną, która z jednej strony posiada wielu zwolenników, ale z drugiej też i przeciwników, a w połączeniu z apitoksynoterapią staje się metodą ryzykowną.

Metoda ta może stać się panaceum, ale także śmiertelnym narzędziem bez wcześniejszego przygotowania i zabezpieczenia polegającego także, a może nawet przede wszystkim, na współpracy z lekarzem. Pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z ogólnych przeciwwskazań do stosowania apitoksynoterapii.

Do podstawowych można zaliczyć: cukrzycę, gruźlicę, ciążę, zaawansowane choroby układu krążenia, dysfunkcje serca, dysfunkcje nerek, dysfunkcje wątroby, dysfunkcje trzustki, anemię, obniżoną ilość płytek krwi ze skłonnością do krwotoków, ostre choroby infekcyjne, żółtaczkę zakaźną, miesiączkę u kobiet, ostre wycieńczenie organizmu, miażdżycę (ale pewne składniki jadu pszczelego wykazują działanie przeciwkrzepliwe, co może być wykorzystane właśnie w leczeniu miażdżycy), schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Oczywiście wymienione przeciwwskazania są typu akademickiego, ale każdy z nas tak terapeuta, jak i pacjent (z tym, że terapeuta ma wiedzieć!), powinien odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej wagi jest ryzyko i czy warto ryzykować.

Następnym krokiem po takiej refleksji jest wizyta u lekarza – jeżeli to możliwe - rodzinnego, który zna historię pacjenta. Ideałem jest specjalista w zakresie, którego miałaby dotyczyć terapia. Jeżeli pacjentowi uda się przejść te pierwsze etapy – kolejnym jest wizyta u lekarza alergologa celem wykluczenia reakcji alergicznych na jad pszczeli.

Niezależnie od tego, przy zabiegu może asystować lekarz lub pielęgniarka, a minimum to posiadanie przynajmniej leków lub preparatów: przeciwhistaminowych. Jeżeli lekarz alergolog nie będzie widział przeciwwskazań pacjent przychodzi na umówioną wizytę ze stosownym zaświadczeniem.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Następne zabiegi przynoszą zwiększenie ilości użądleń, jednorazowo - nie więcej niż pięć, ilość wizyt ustalana jest indywidualnie.  Reasumując, opowiadam się za stosowaniem tak zwanej medycyny naturalnej, ale w sposób racjonalny i mądry. Jak wiemy, podstawową jest, aby nie szkodzić – tak pacjentowi, jak i sobie.

Jacek Szmigielski


chiropraktycy - dyplomowani specjaliści, często lekarze zajmujący się stosowaniem zabiegów manualnych w zakresie między innymi chorób układu ruchu.

osteterapeuci - podobnie jak chiropraktycy – podlegają szkoleniu akademickiemu chcąc uzyskać tytuł – techniki stosowane przez osteoterapeutów także w większości dotyczą chorób układu ruchu. Tak w przypadku chiropraktyków jak i osteoterapeutów są wykonywane ręcznie.

leki przeciwhistaminowe - przy reakcji alergicznej z komórek tucznych wydziela się histamina, są to leki, które zmniejszają reakcje alergiczne odblokowując receptory histaminowe H1 dzięki czemu likwidują typowe objawy alergii.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Niebezpieczny wypadek z pszczołami w USA Zdjęcie: Honey Bears Honey...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-03-2020

Rynek produktów pszczelich rośnie zdjęcie: small_smiles Według raportu „Globalny Rynek Miodu...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-03-2020

Koronawirus może zwiększyć sprzedaż miodu w Stanach Autor: freepik. Początek roku...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-03-2020

„Pszczoły. Poradnik hodowcy” Wernera Gekelera – recenzja Zacznę od tego...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 26-03-2020

Zaświadczenie o posiadaniu i lokalizacji pasieki – może się...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-03-2020

Ciąg dalszy historii gąsienic barciaka zjadających plastik Zdjecie: Larwy tego...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-03-2020

Pszczelarz prosi o pomoc Zdjęcie: Z podopieczną w pasiece. Autor:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 18-03-2020

57 Naukowa Konferencja Pszczelarska 2020 Zdjęcie: Rozpoczęcie konferencji pszczelarskiej. Napiętą...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-03-2020

Apel Polskiego Związku Pszczelarskiego Zdjęcie: andersonnancy, freepik.  Na stronie Facebook Polskiego...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-03-2020