fbpx

NEWS:

Pszczoły zwiększyły wydajność serwerów

Taniec pszczół stał się inspiracją dla naukowców z Georgia Institute of Technology do... zwiększenia wydajności serwerów internetowych. Pszczoły potrafią zebrać duże ilości nektaru, mając do dyspozycji ograniczone zasoby i nie posiadając ośrodka, który organizowałby ich pracę. Stało się to przedmiotem zainteresowań informatyków.

Uczeni stwierdzili, że strategie, jakie pszczoły przyjmują radząc sobie z zarządzaniem ograniczonymi zasobami w ciągle zmieniającym się środowisku, można zastosować do serwerów pracujących w Internecie. Naukowcy dostrzegli analogię pomiędzy pszczołami a serwerami, które borykają się z podobnymi ograniczeniami, jeśli chodzi o wydajność.

Pszczoły zbierają nektar, przynoszą go do ula i powtarzają te czynności tak długo, jak w danym miejscu można znaleźć nektar. Środowisko, w którym pracują ciągle się zmienia. Poszczególne gatunki kwiatów kwitną o różnych porach i dają różne ilości nektaru. Istotne są także warunki pogodowe. Podobnie działają serwery.

Muszą odpowiedzieć na wszystkie zapytania klientów, którzy się z nimi łączą. Ich liczba zmienia się w zależności od pory dnia lub pewnych wydarzeń (np. po przeprowadzeniu przez firmę kampanii reklamowej, serwery muszą zwykle obsłużyć znacznie więcej klientów).

Pszczoły opracowały doskonały system: zbieraczka za pomocą tańca informuje inne pszczoły o lokalizacji pożytku, jego ilości i właściwościach. Wtedy do źródła leci odpowiednia  liczba pszczół. Jeśli nie zbiorą wszystkiego, to po powrocie do ula nadal wykonują swój taniec. Pokazują go aż do wyczerpania zasobów nektaru, albo do czasu, gdy inny zwiadowca wróci z informacją, że znalazł jeszcze lepszy nektar gdzie indziej.

Serwery internetowe sprawdzają się w normalnych warunkach pracy. Do obsługi dużych witryn zwykle przypisanych jest wiele urządzeń. Jednak gdy nieoczekiwanie pojawi się większa liczba klientów, mogą mieć problem z ich obsłużeniem. Natomiast w przypadku niższej liczby klientów, serwery pozostają bezczynne.

Naukowcy badając pszczeli taniec, opracowali nowy system komunikacyjny dla serwerów. Gdy któryś z nich otrzymuje zapytanie od użytkownika, umieszcza w „sali tanecznej” zaproszenie do współpracy dla innych maszyn. Na zaproszenie odpowiadają serwery, które w danym momencie mają mniej pracy.

Im żądanie klienta jest bardziej skomplikowane, a korzyści osiągnięte z jego obsłużenia większe, tym dłużej ważne jest zaproszenie. A im dłużej zaproszenie jest ważne, tym więcej serwerów przyłącza się do jego obsługi.

Przeprowadzone testy wykazały, że zastosowanie „pszczelego algorytmu” zwiększyło wydajność serwerów bankowych od 4 do 25%.

Oprac. TK
źródło:
Georgia Institute of Technology

Słowniczek

Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj znajdujących się na innych komputerach połączonych w sieć. Serwerem nazywa się często komputer świadczący takie usługi, sprowadzające się zazwyczaj do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom lub pośredniczący w przekazywaniu danych między komputerami. Serwerem nazywa się też systemy oprogramowania biorące udział w udostępnianiu zasobów. Przykładami udostępnianych zasobów są pliki, bazy danych, łącza internetowe, a także urządzeń peryferyjnych jak drukarki i skanery.
Klienci - tutaj: użytkownicy Internetu.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Pszczelarzowi spłonęła stodoła ze sprzętem pasiecznym i miodem Zdjęcie: Zrzutka.pl W...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-03-2021

Produkcja miodu w Pakistanie rośnie Zdjęcie: Pixabay, Freepik. Kiedy Ameer Ahmed...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-03-2021

Produkcja miodu w Australii spadła Zdjęcie: Pixabay. Po obiecującym sezonie letnim...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-03-2021

W Szwecji nadal rośnie zainteresowanie pszczelarstwem Źródło: Pixabay. Szwecja to największy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 03-03-2021

Kolejny krok przeciw nosemozie Zdjęcie: Pixabay. Entomolodzy z Agricular Research Service...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 01-03-2021

Kolejny sklep firmowy ŁYSOŃ – tym razem w najstarszym...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 01-03-2021

Lot trzmiela Ostatnio w telewizji pojawiła się reklama pewnego produktu...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 25-02-2021

Coraz mniej gatunków pszczół? Zdjęcie: Pixabay. Analizy Global Biodiversity Information Facility...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-02-2021

Konkurs na 18 „Pasieki”! By uczcić 18 lat na rynku...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-02-2021