Indyjskie pszczoły olbrzymie
Mam małą firmę około 40 km od Hyderabad w prowincji Andhra Pradesh w Indiach. Latem robi się tu jak na pustyni, temperatury sięgają 48°C. W pobliżu nie ma właściwie żadnych pszczelarzy, ale ludzie szukają dzikich gniazd i zbierają miód oraz to co jadalne.
Najczęściej można spotkać roje lub pojedyncze plastry pokryte pszczołami, wiszące na gałęzi lub pod wysuniętym dachem budynku. Pszczoły, które budują w ten sposób - tylko jeden plaster - to pszczoły olbrzymie Apis dorsata.
Kiedyś znalazłem trzy takie gniazda w naszej fabryce. Normalnie plaster ma 70 cm długości i 50 cm wysokości, ale zdarzają się i dwa razy większe. W górnej części, gdzie znajduje się miód, plaster jest kilka (nawet do 5) razy grubszy od części dolnej, to znaczy tej, w której znajduje się czerw, gdzie ma około 3,5 cm. Oznacza to, że komórki na czerw są około 1,5 raza głębsze niż u pszczół europejskich.
Udało mi się odpędzić pszczoły z brzegu plastra i zmierzyć wielkość komórki. Miała ona 5,2 mm szerokości. Pszczoły te są większe od europejskich i przede wszystkim...
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Jan Ohlsson zauważył to samo u pszczoły małej (po polsku karliczki) Apis florea, która także buduje tylko jeden plaster i żyje w podobny sposób, ale nie przenosi się tak daleko na północ jak Apis dorsata. Podobną tendencję zauważył nawet u Apis cerana, azjatyckiej pszczoły, która najbardziej przypomina naszą europejską.
Heinz Bauer,Niemcy Bitidningen 3/2005,
Szwecja