fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

UWAGA! Artykuł pochodzi ze starych wydań Pasieki. Część wiedzy może być już nieaktualna. By zapoznać się z AKTUALNYMI zaleceniami weterynaryjnymi sprawdź:

Pszczelarskie kompedium wiedzy o warrozie cz. 1

Pszczelarskie kompedium wiedzy o warrozie cz. 2

Dlaczego są problemy z wyborem zarejestrowanego leku przeciwko warrozie

Pamiętaj by zawsze sprawdzić informacje w nowszych numerach "Pasieki". Wiele informacji z zakresu leczenia pszczół lub gospodarki pasiecznej uległo zmianie. Informacje zawarte w tym artykule utrzymujemy na stronie w ramach archiwizacji wiedzy pszczelarskiej. 

Powszechność i terminowość jako podstawowe warunki skutecznego zwalczania inwazji wampira pszczelego

W pogoni za jak najwyższą skutecznością zwalczania wampira pszczelego Varroa destructor nie wolno zapominać, że pełen sukces w tym względzie zależy nie tylko od stopnia warrozobójczej aktywności stosowanego leku, odpowiednio sumiennego wycinania czerwia trutowego, ale przede wszystkim od tego, czy równocześnie prowadzone jest podobnie skuteczne zwalczanie pasożyta we wszystkich pasiekach, które z nami sąsiadują.

Fot.1. Moment zawieszania paska preparatu Bayvarol na plastrze
Fot.1. Moment zawieszania paska
preparatu Bayvarol na plastrze

Zdarza się bowiem, że na skutek błędnej oceny stanu zarażenia pszczół tym pasożytem mniej doświadczeni pszczelarze spóźniają się z terminowym jego zwalczaniem, nie podejrzewając, że w pozornie zdrowych rodzinach pszczelich może znajdować się do 25.000 dojrzałych osobników Varroa destructor (Fries 1994).

Jest to tym niebezpieczniejsze, że już 6.000 samic omawianego pasożyta może spowodować rychłą śmierć pszczelej rodziny. Obserwujemy to najczęściej wraz z nadejściem jesieni w postaci szybko postępującego, stałego ubytku pszczół.

Biorąc pod uwagę fakt, że w pozornie zdrowych rodzinach 50-pniowej pasieki może znajdować się ponad...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Fot.2. Pszczoły z rodziny leczonej preparatem Bayvarol
Fot.2. Pszczoły z rodziny leczonej
preparatem Bayvarol

Podstawą takich programów jest terminowość stosowanych zabiegów leczniczych, najlepiej z użyciem leków produkowanych na bazie syntetycznych akarycydów kontaktowych, które posiadają odpowiednio wysoką (powyżej 99%), zabójczą (akarycydną) aktywność w stosunku do zwalczanego szczepu Varroa.

Spośród obecnie dostępnych w Polsce leków tego typu do szczególnie przydatnych należy preparat Bayvarol, produkcji firmy Bayer, który stosuje się w postaci pasków do zawieszania między plastrami.

Pomijając łatwość i bezpieczeństwo stosowania tego preparatu, godna uwagi jest bardzo dobra wiosenna kondycja pszczół z silnych rodzin pszczelich, które były nim leczone w okresie letnio-jesiennej wymiany pokoleń.

 

 

Dr Zbigniew Lipiński


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"