fbpx

NEWS:

Projekt: pszczoła

Wszyscy słyszeliśmy o pszczołach i widzieliśmy pasiekę. i wiemy co to jest. pszczoły to owady, które żądlą i dają miód. a pasieka to są domki dla pszczół ustawione w ogródku. to dobra definicja, chociaż trochę za krótka. pszczoły to rzeczywiście owady należące do rzędu błonkówek, czyli takich, które mają dwie pary błoniastych skrzydeł. wszystkie owady są zbudowane według tego samego „planu”.

Ich ciało składa się z głowy, tułowia i odwłoka. na głowie znajdują się oczy, czułki i aparat gębowy. w głowie – zwoje nerwowe pełniące rolę mózgu pszczoły, początkowy odcinek przewodu pokarmowego i gruczoły wydzielające ślinę i mleczko pszczele na tułowiu umieszczone są skrzydła oraz odnóża, zaś w jego wnętrzu znajdują się silne mięśnie poruszające skrzydłami.

wszystkie gatunki owadów wyposażone są w trzy pary odnóży. w odwłoku znajduje się zasadnicza część przewodu pokarmowego, serce pszczoły, narządy odpowiedzialne za wydalanie produktów przemiany materii oraz narządy rozrodcze.

na spodzie odwłoka są gruczoły wydzielające wosk, z którego powstają plastry pszczele. zakończenie odwłoka jest wyposażone w żądło, które służy do obrony.

pasieka nr 1 (projekt_2009061420090614_plastikowa-ramka_0197_RD.jpg)
fot.© Roman Dudzik

Ramki w korpusie gniazdowym ula

pasieka nr 1 (Ramki_wkorpusie_gniazdowym_ula.jpg)

Anatomia pszczoły miodnej

pasieka nr 1 (anatomia_pszczoly_miodnej.jpg)

Opracowano na podstawie: http://pl.wikibooks.org/wiki/Pszczelarstwo/Biologia/Anatomia

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jak usunąć żądło?

żądło pszczoły zakończone jest haczykami. podczas użądlenia, po wbiciu żądła w skórę pozostaje ono w ciele ofiary (aparat żądłowy urywa się najczęściej wraz z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego, co powoduje śmierć pszczoły).

jad pszczeli wciąż jest pompowany do rany, dlatego żądło należy jak najszybciej usunąć. żądło należy zeskrobać wzdłuż skóry, np. paznokciem. należy uważać, aby nie ścisnąć zbiorniczka jadowego.

pasieka nr 1 (projekt_P1010045_-_sapiolko.jpg)
fot.© Maria i Eugeniusz Sapiołko

miejsce użądlenia należy przemyć według możliwości: zimną wodą, mydłem, octem, papką z sody oczyszczonej (wymieszanej z wodą), sokiem z cebuli lub ewentualnie posmarować płynnym miodem. najlepiej zrobić zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk.

jeśli po użądleniu wystąpią niepokojące reakcje, takie jak wymioty, utrata przytomności itp. należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Sławomir Trzybiński
tel. 501-432-752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Pszczelarstwo miejskie