fbpx

NEWS:

Podstawowy sprzęt w pasiece

Do sprzętu niezbędnego w pasiece należą: ule, podstawki pod nie, ramki, podkurzacz, podkarmiaczki, dłuto pasieczne, szczotka do omiatania pszczół, pojemniki na miód, miodarka.

Pasieka nr 1 (sprzet_20161023_140659.jpg)
Ramka plastikowa i drewniana z odbudowaną woszczyną.
fot.© Krzysztof Furso

Polecam ule o ramce szeroko-niskiej, jak najlżejsze. Jestem wielkim zwolennikiem uli styropianowych i poliuretanowych. Ze względu na lekkość, praca w nich jest przyjemna. Mam porównanie, ponieważ przez kilkanaście lat pracowałem w ulach drewnianych oraz wykonanych z płyt.

Szczególnie osoby zaawansowane wiekowo muszą od początku brać to pod uwagę. Czy wyposażymy pasiekę w ule „stojaki” czy „leżaki” będzie zależało od wieku i stanu naszego zdrowia. Praca w „leżakach” jest łatwiejsza i lżejsza, ale wydajność rodzin pszczelich jest przeważnie niższa.

Oczywiście nie musimy kupować uli nowych. Możemy kupić puste ule od pszczelarza pamiętając o możliwości wprowadzenia chorób (ule takie należy odkazić albo przez oskrobanie z resztek wosku i kitu oraz umycie płynem do mycia naczyń, a następnie opłukanie czystą wodą uli styropianowych lub opalenie – drewnianych).

Kupując ule używane zwróćmy uwagę, aby były one w dobrym stanie. Ceny uli nowych styropianowych wahają się w granicach 300-500 PLN, ale używane możemy kupić już w cenie nawet 200 PLN. Trzeba zaznaczyć, że używane ule styropianowe są rzadko sprzedawane.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pasieka nr 1 (fot_na_str_49_art_podstawowy_sprzet_w_pasiece_Targanice_33.jpg)

fot.© Roman Dudzik

Opisałem powyżej sprzęt, który powinien wystarczyć na początek. Oczywiście wraz z rozwojem pasieki, możemy dokupić odstojniki na miód, poławiacze pyłku, suszarnie pyłku itp.

Poza sprzętem pszczelarskim, bardzo ważną częścią pasieki jest pracownia pasieczna. Nawet mała pasieka amatorska powinna mieć miejsce na wywirowanie miodu, magazynek na sprzęt. Rolę taką może odegrać mały drewniany domek na działce, osobne pomieszczenie w domu czy budynku gospodarczym.

Powinno ono być czyste i przynajmniej na okres pozyskiwania miodu przeznaczone wyłącznie dla celów pszczelarskich. Jak powinna wyglądać pracownia pasieczna, opisano już wielokrotnie, również na łamach „Pasieki”.

Krzysztof Furso
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Pszczelarstwo miejskie