NEWS:

Żeby nie chorowały

Tak jak wszystkie gatunki zwierząt, pszczoły też chorują. Obecnie najgroźniejszą chorobą pszczół jest warroza. Jest to inwazja niewielkich pajęczaków o nazwie Varroa destructor, które wysysają z pszczół hemolimfę (to pszczela krew). Zaatakowane pszczoły słabną i przedwcześnie umierają, są też bardziej podatne na inne choroby.

Pasieka nr 1 (warroa32.jpg)
fot.© Milan Motyka

Osobniki Varroa oprócz pszczół dorosłych atakują też czerw (larwy i poczwarki), na których się rozmnażają. Pszczoły wychowane z tak porażonego czerwiu są małe, słabe, krótkowieczne i już od urodzenia zarażone chorobami wirusowymi.

Warrozę niszczy się aplikując do ula środki lecznicze zabijające pasożyty, a obojętne dla pszczół. W Polsce stosuje się leki: Apiwarol, Biowar, Bayvarol, Apiguard, ApilifeVar. Są one sprzedawane pod nadzorem lekarzy weterynarii.

Leki stosuje się zgodnie z załączoną instrukcją.

We własnym zakresie warrozę można zwalczać przy użyciu kwasów organicznych: mrówkowego i szczawiowego oraz preparatem BeeVital HiveClean.

Pasieka nr 1 (warroa_foto-motyka.jpg)
fot.© Milan Motyka

Inne choroby atakujące czerw pszczeli to zgnilec złośliwy i kiślica (to choroby bakteryjne) oraz grzybica kamienna i wapienna, a także wirusowa choroba woreczkowa czerwiu. Dorosłe pszczoły chorują na nosemozę oraz wirusowy ostry i chroniczny paraliż.

Przechowywane plastry są atakowane przez mole barciaki: mniejszego i większego, zwane motylicą woskową. Wystąpieniu wymienionych chorób zapobiega się przez utrzymanie rodzin pszczelich we właściwej kondycji, czemu służy zapewnienie ciągłego obfitego pożytku oraz młodych plennych matek we wszystkich ulach.

Natomiast plastry nie będą atakowane przez barciaki, gdy będą przechowywane w przewiewnym miejscu, gdzie zimą temperatura jest taka sama jak na dworze.

Sławomir Trzybiński
tel. 501-432-752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Pszczelarstwo miejskie



 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Rekordowe straty rodzin pszczelich w USA Zdjęcie poglądowe...

ze świata

Kobiałka Teresa , 15-04-2025

Dobre wibracje! O 8 sprytnych sygnałach stosowanych przez pszczoły ...

ze świata

Kobiałka Teresa , 15-04-2025

Botaniczny seksizm pogłębia problemy z alergiami? Fot. Freepik ...

ze świata

Kobiałka Teresa , 11-04-2025

Pomoc finansowa dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 11-04-2025

Licealistki z I LO w Kartuzach sadzą rabatę kwietną...

z Polski

Wydawnictwo Pasieka, 10-04-2025

Ocena praktyk pszczelarskich – prośba o wypełnienie ankiety ...

z Polski

Wydawnictwo Pasieka, 03-04-2025

W Gruzji wzrost zachorowań pszczół, pszczelarze proszą państwo o...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 03-04-2025

Wypełnij ankietę COLOSS Na łamach „Pasieki”...

z Polski

Wydawnictwo Pasieka, 03-04-2025

Pszczoły na uczelni – Pasieka IMMUNO Uniwersytetu Szczecińskiego ...

z Polski

Wydawnictwo Pasieka, 03-04-2025