fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Skarbimierz, Kobylniki

W tych dwóch miejscowościach doszło do celowego wychłodzenia pszczół przez wandali. Trzynastego stycznia pod Skarbimierzem (opolskie) otwarto podczas mrozów 6 uli pasieki społecznej należącej do Romana Sachaja. Sprawcy nie ujęto, ale ludzie dobrej woli zebrali dla poszkodowanego 3 756 zł na pokrycie strat. Natomiast w Kobylnikach (poznańskie), również w styczniu, mężczyzna dwa razy z rzędu wychłodził 35 rodzin pszczelich. Udało się go złapać. Sprawca ma 41 lat. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Puławy

Po raz 59 odbyła się Pszczelarska Konferencja Naukowa. Tym razem spotkanie było prowadzone przez Internet. Zachęcamy do odwiedzin portalu Pasieka24.pl, gdzie znajdują się streszczenia przeprowadzonych wykładów.

Szadów Pański, Klecza Dolna

Ochotnicza Straż Pożarna Szadów Pański poprosiła nas o kombinezon pszczelarski, by bezpiecznie zbierać rójki. Ponieważ strażacy nie mają zaprzyjaźnionego pszczelarza, Wydawnictwo Pasieka przekazało im kombinezon z kapeluszem typu Optima. Złapane na prywatnych posesjach rójki wypuszczane są w lesie. Osoby zainteresowane współpracą ze strażakami proszone są o kontakt z wydawnictwem.

Puławy

Zakład Pszczelnictwa IO-PIB zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety pszczelarskiej dostępnej pod adresem https://ankietapszczelarska.pl. Ponadto pszczelarze, którzy mają wagi pasieczne ustawione w pasiece stacjonarnej i chcieliby się podzielić wynikami pomiarów dobowych proszeni są o kontakt z dr. hab. Dariuszem Gerulą: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Cała Polska

Od 1 kwietnia do 31 maja można składać wnioski o dopłaty w wysokości 20 zł do każdej rodziny pszczelej, która przezimowała. Do rozdystrybuowania jest 35,5 mln zł.

Augustów

Nadleśnictwo w Augustowie podejmuje działania mające na celu ochronę pszczoły augustowskiej, a także przywrócenie linii M tej rasy do Puszczy Augustowskiej. Na działania zostaną przeznaczone 2,8 mln zł.

Ukraina, Klecza Dolna

Wydawnictwo Pasieka oraz czytelnicy przekazali 6081 zł na Polską Misję Medyczną i ratowników medycznych z Медичний батальйон „Госпітальєри” (Medyczneg Batalionu Szpitalnego), które działają u naszych objętych wojną sąsiadów. Chwała Ukrainie!

Kanada

Naukowcy odkryli, że kiedy truteń się przegrzewa,
to mimowolnie ejakuluje i traci życie. Masowe zjawisko śmierci trutni w pasiekach notowano w Kolumbii Brytyjskiej. Przyczyną były fale upałów. Rekordowa temperatura wyniosła 49,6°C.

Wielka Brytania

Ze względu na zagrożenie porażenia wirusami przenoszonymi przez mszycę buraczaną tiametoksam został drugi rok z rzędu dopuszczony do użycia w uprawach buraka cukrowego w Wielkiej Brytanii. Ten związek z grupy neonikotynoidów w większości krajów Unii Europejskiej został wycofany z użycia. Jednak owady zapylające nie odwiedzają upraw buraka cukrowego, a brytyjscy rolnicy po tym warzywie nie będą mogli uprawiać roślin nektarodajnych.

Turcja

Kongres Apimondia, który miał się odbyć w rosyjskim Ufa, został przeniesiony do Stambułu w Turcji. Jest to bojkot Rosji z powodu jej nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę. Spotkanie odbędzie się od 24 do 28 sierpnia 2022 r.

Niemcy

Komisja Europejska pozywa Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości z powodu nieodpowiedniej ochrony łąk na obszarach Natura 2000 i naruszenia z tego powodu dyrektywy siedliskowej. Analizy wykazały bowiem, że w ostatnich latach część wspomnianych łąk znacznie zmniejszyło powierzchnię, a niektóre całkiem zanikły.

Niemcy

Siedemdziesiąt supernowoczesnych uli z projektu Wee4bee zarejestrowało zmiany ciśnienia wywołane erupcją podwodnego wulkanu Hunga Tonga. Jednym z celów wspomnianego projektu jest opracowanie programu, który na podstawie zachowania pszczół będzie mógł przewidzieć burze, trzęsienia ziemi, susze lub inne ekstremalne warunki pogodowe.


Fot. freepik

Ukraina

Trzech rosyjskich żołnierzy zmarło, a 25 było hospitalizowanych po tym jak we wsi Czelburda zaatakowały ich wygłodniałe pszczoły z opuszczonej pasieki. Jak widać, nawet przyroda jest po stronie Ukrainy.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"