fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 28

Z artykułu dowiesz się:

  • jak samodzielnie wykonać zmiotkę z dłutkiem 2 w 1
  • jak zrobić kurtynę pomocną przy miodobraniu i zapobiegającą rabunkom
  • jakie materiały są najlepsze do ich wykonania

Udogodnienia w mojej pasiece

W mojej kilkunastoletniej pracy pszczelarskiej wprowadziłem szereg prostych udogodnień pomocnych w pracy w pasiece. Są to rzeczy skuteczne, łatwe do wykonania i tanie.

Zmiotka z dłutkiem

Pierwszym moim pomysłem było udoskonalenie szczotki pszczelarskiej, na końcu której zamontowałem odpowiednio wyprofilowaną blaszkę chromoniklową. Dzięki takiemu ulepszeniu – połączeniu dwóch przyrządów w jeden – rozwiązałem problem ginącego dłuta lub zmiotki. Taka innowacja sprawdza się od lat przy pracy w pszczelarstwie.


Fot. 1. Zmiotka z dłutkiem „zrób to sam” pomysłu autora.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Fot. 2. Blaszka, z której powstało dłuto.

Kurtyna

Kolejnym urządzeniem mojego autorstwa jest kurtyna, która sprawdza się, gdy kończą się pożytki. Pszczoły są wówczas agresywne i bardzo skłonne do rabunków. Po odwirowaniu ostatniego miodu owadom poddaje się ramki do osuszania. Ustawienie ramek w dzień to prowokowanie do rabunku, a otwieranie ula po zachodzie słońca to robotnice wylatujące na widok światła latarki i żądlenie. Zaradziłem tym problemom przez zastosowanie kurtyny.


Fot. 3. Kurtyna umieszczona w ulu między korpusami.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Po odwirowaniu miodu, wieczorem, zdejmuję daszek z ula, do którego wcześniej włożyłem kurtynę. Zabieram poduszkę i kładę korpusy z ramkami do osuszenia na kurtynę. Ul zamykam daszkiem, następnie ciągnę za wystającą między korpusami nić. W ten sposób odsłaniam otwór, dzięki czemu pszczoły przechodzą do górnych korpusów. Całość oczywiście odbywa się przy świetle latarki. Przy tej metodzie nie wywołuje się rabunków oraz agresji wśród pszczół.

Przedstawione powyżej udoskonalenie to część tego, co stosuję i co usprawnia moją pracę. Kolejne pomysły stopniowo testuję w pasiece. Mam nadzieję, że moje rozwiązania usprawnią pracę pszczelarzom i pszczelarkom.

Andrzej Halusiak


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"