fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

Pierwszego stycznia 2023 r. padł niepokojący rekord temperaturowy – termometry w Warszawie zanotowały 18,9°C. Takie anomalie w styczniu będą się powtarzały, ponieważ prąd strumieniowy jest napędzany przez rozgrzewanie się Arktyki. Możemy się spodziewać mocnych spadków i wzrostów temperatury, które będą wybijały przyrodę z dotychczasowego rytmu.

Inwałd

Tuż przed Bożym Narodzeniem z pasieki w Inwałdzie (małopolska) zniknęły dwa niebieskie ule zasiedlone rodzinami pszczelimi. Straty oceniono na 2000 zł.

Zakliczyn

W Zakliczynie znajduje się główna siedziba Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, która intensywnie działa na rzecz pszczół i ludzi. W 2022 r. postawili w Rzuchowej siedem uli z rodzinami pszczelimi, a także dwukrotnie zorganizowali pszczelarskie warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ponadto nasadzili kilkaset drzew, krzewów i innych roślin miododajnych przy wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Polska

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera mieszkańców pochłoniętego kryzysem Libanu, pomagając nie tylko materialnie (np. kupując generatory prądu), lecz również organizując kursy pszczelarskie, by poprawić dochodowość pasiek. Pszczelarstwo to dobry sposób na podratowanie domowego budżetu. W 2022 r. szkolenie przeszło 60 osób, które były w bardzo trudnej sytuacji materialnej, a 20 z nich dostało ule z rodzinami pszczelimi do założenia pasiek.

USA

Naukowcy odkryli, że pyłek słonecznika przyczynia się do częstego wypróżniania się trzmieli. To dobrze, ponieważ bakterie i spory mają trudności w zasiedleniu intensywnie pracujących jelit owada.

Australia

Razem z Varroa destructor w australijskich ulach pojawiła się brauloza – choroba wywoływana przez Braula coeca, bezskrzydłą muchówkę zwaną wszolinką pszczelą. Owad, drażniąc wargę dolną robotnic, zmusza je do wydzielania mleczka, którym się żywi. Ponieważ tego pokarmu najwięcej dostaje matka pszczela, to pasożyty często zasiedlają w większej liczbie królową. Na szczęście akarycydy przeciwko warrozie działają też na braulozę.

Rosja

Pszczoły miodne w Rosji masowo wymierają w wyniku użycia pestycydów. Portal Świat Pszczelarstwa podaje, że w 2018 r. pestycydami wytruto 100 tys. rodzin pszczelich. Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej twierdzi, że pod koniec 2019 r. w kraju z tego powodu umarło 40 tys. rodzin pszczelich. Od 2011 do 2021 r. produkcja, przechowywanie i użycie pestycydów i agrochemikaliów nie były kontrolowane przez służby weterynaryjne. Pomimo przywrócenia kontroli, zgłoszenia pszczelarzy są ignorowane.

Kanada

Naukowcy odkryli, że wirus izraelskiego paraliżu pszczół wpływa na jajniki matki (stają się mniejsze). Ponadto ustalili, że proteiny samych jajników zostały zmodyfikowane, a plemniki przetrzymywane w spermatece są mniej żywotne.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"