fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 8

List otwarty lekarzy weterynarii związanych z pszczelarstwem adresowany do polskich pszczelarzy

Szanowni Pszczelarze!

W związku z opublikowanym niedawno artykułem w jednym z czasopism pszczelarskich, w którym stwierdzono m.in., że: „Weterynarze szczerze przyznawali, że w czasie studiów niewiele się dowiedzieli o życiu i chorobach owadów zapylających takich jak pszczoła miodna. Niewielu potrafi rozpoznać jednostki chorobowe występujące w pasiekach i podejmować odpowiednie działania lecznicze”, przedstawiamy stanowisko środowiska weterynaryjnego bezpośrednio związanego z pszczelarstwem.

Otóż w Polsce funkcjonuje siedem wydziałów medycyny weterynaryjnej (w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Olsztynie, Krakowie, Toruniu oraz Poznaniu), na których prowadzone są obligatoryjne zajęcia z chorób owadów użytkowych, co oznacza, że studenci podczas wykładów i zajęć praktycznych zapoznają się z biologią i chorobami pszczoły miodnej (i nie tylko). Na zajęciach, w ramach obowiązującego programu nauczania, poruszane są najistotniejsze zagadnienia w pełni wystarczające do późniejszego rozpoznawania i zwalczania chorób pszczół.

Studenci zapoznawani są także z obowiązującymi w UE oraz w Polsce aktami prawnymi. Jeśli student wyraża chęć poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności, może skorzystać z zajęć fakultatywnych przewidzianych w programie nauczania. Podsumowując, każdy wydział co roku, w ramach przedmiotu o nazwie „ choroby owadów użytkowych” kształci przeszło 150, a w zakresie przedmiotów fakultatywnych ok. 40 studentów. Każdy z adeptów, aby uzyskać zaliczenie z ww. przedmiotu, musi bardzo dobrze opanować cały materiał.

Wielu z nich swoją pracę wiąże z pszczołami czy to w Inspekcji Weterynaryjnej, instytutach naukowych, czy prywatnej praktyce. W tym celu szkolą się na podyplomowych studiach specjalizacyjnych u najlepszych fachowców w Polsce. Kolejny rok studiów specjalizacyjnych właśnie się rozpoczął, a do tej pory tytuł specjalisty chorób owadów użytkowych uzyskało blisko 100 lekarzy weterynarii w Polsce. Ich lista, wciąż uzupełniana, znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, więc warto tam zajrzeć i znaleźć lekarza dla swoich pszczół: https://www.vetpol.org.pl/lista-lekarzy-weterynarii-specjalistow?id=583

Ponadto w kraju działa wiele laboratoriów i gabinetów weterynaryjnych, które badają próbki pszczół i czerwiu w kierunku chorób występujących w rodzinach pszczelich, więc, jak wielu pszczelarzy wie, można po prostu przesłać próbki do badania – nie zawsze konieczna jest wizyta lekarza w pasiece, jednak warto to wcześniej omówić.

Podsumowując, chcieliśmy zdementować plotki o braku specjalistów mogących pomagać pszczołom. Jesteśmy, działamy, współpracujemy też z wieloma pszczelarzami w badaniach naukowych. Jeśli wystąpią problemy w pasiece, wystarczy poświęcić chwilę i poszukać w Internecie, a specjalista na pewno się znajdzie w okolicy.

Dr. n. wet. Anna Gajda
Specjalistka chorób owadów użytkowych, Kierowniczka Pracowni Chorób Owadów Użytkowych IMW, SGGW
Nauczycielka chorób owadów użytkowych na kierunku Weterynaria

Lek. wet. Andrzej Bober
Specjalista chorób owadów użytkowych, Kierownik Zakładu Chorób Pszczół PIWet- PIB

Dr Maria Zoń
Specjalistka chorób owadów użytkowych, Nauczycielka chorób owadów użytkowych na kierunku Weterynaria

Prof. Dr hab. Paweł Chorbiński
Specjalista chorób owadów użytkowych, Nauczyciel chorób owadów użytkowych na kierunku Weterynaria

Dr Marek Chmielewski
Specjalista chorób owadów użytkowych, Nauczyciel chorób owadów użytkowych na kierunku Weterynaria

Lek. wet. Janusz Sudoł
Powiatowy lekarz weterynarii w Stalowej Woli

Dr Wiesław Londzin
Lekarz weterynarii wolnej praktyki, pszczelarz

Dr Bogdan Konopka
Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Lek. wet. Michał Metyk
Specjalista chorób owadów użytkowych,
lekarz weterynarii wolnej praktyki

Od Redakcji

W naszym czasopiśmie istnieje specjalny dział dotyczący zdrowa i chorób pszczół, redagowany przez doktorkę nauk weterynaryjnych Annę Gajdę, kierowniczkę Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej oraz kierowniczkę Pracowni Chorób Owadów Użytkowych.

Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości i pytania dotyczące zdrowia pszczół zachęcamy do przesyłania ich na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., bezpośrednio do autorki lub za pośrednictwem formularza na stronie www.pasieka24.pl


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"