NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Zimowy Jubileusz

Mija już ponad rok od momentu, kiedy luźno rzucony pomysł wydawania nowego, nowoczesnego  pisma pszczelarskiego zaczął nabierać konkretnych kształtów. W gronie przyjaciół prowadziliśmy długie, nocne Polaków rozmowy, ważąc argumenty za i przeciw, starając się wyobrazić sobie zawartość i  wygląd przyszłych numerów „Pasieki”. Od tamtej chwili minęło niewiele czasu i oto oddajemy do rąk Czytelników już czwarty numer, zamykając tym samym pierwszy rocznik naszego kwartalnika.

W ciągu tych 12 miesięcy przeprowadziliśmy setki rozmów z pszczelarzami, wysłuchaliśmy niezliczonej ilości uwag i propozycji, odebraliśmy mnóstwo telefonów od Czytelników,zawsze pilnie wsłuchując się w te głosy.

Zimowy spokój w pasiece pozwala pszczelarzom na zasłużony odpoczynek i wytchnienie, tym samym daje nieco więcej czasu na spokojną lekturę. Proponujemy zacząć od ważnego dla środowiska pszczelarskiego reportażu „Kto zabija pszczoły?”. „W mojej pasiece” doświadczeni pasiecznicy, Sławomir Trzybiński i Czesław Jung, szczegółowo przedstawiają czas zimowli pszczół.

Janusz Czaplicki omawia problem domowego wyrobu leków przeciw warrozie i możliwości skażenia ula. Piotr Nowakowski, który chłodnym okiem naukowca sceptyka przyjrzał się nowemu specyfikowi na warrozę, o  swoich wnioskach pisze w tekście „Nowa zabawka czy prawdziwe narzędzie”. Początkującym pszczelarzom polecamy dalszy ciąg cyklu Marka Kolka oraz tekst Janiny Muszyńskiej. „Nauka w pasiece” zawiera tym razem niezwykle cenne informacje prof. Glińskiego o ochronie rodziny pszczelej przed chorobami.


{f90filter REG HIDE}
{/f90filter}

[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

{f90filter REG HIDE}
{/f90filter} {f90filter REG HIDE}

Na zimową porę nie może zabraknąć lżejszych tematów, stąd tekst Ann Harman w tłumaczeniu Macieja Winiarskiego o pszczelarstwie w USA. Halina Woyke opowiada o fascynujących podróżach męża. Czytelnicy, którzy lubią sięgać do historii, nie zawiodą się na artykule Andrzeja Keczyńskiego o bartnictwie w Puszczy Białowieskiej. Kolejny element przyrody wokół naszych pasiek odsłoni nam Mieczysław Biliński w znakomitym tekście „Osy wokół nas”. Zapraszamy do lektury !
Wszystkim czytelnikom, przyjaciołom i sympatykom „Pasieki” składamy serdeczne życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym 2004 Roku.


{/f90filter}

Darz Barć !


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2003 nr 4.
Zamów egzemplarz
"Pasieki"


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Recenzja książki „Życie pszczół. Historia niezwykłych owadów” Okładka...

z Polski

Kobiałka Teresa , 19-05-2025

Gdzie królowa chodzi piechotą? Matka pszczela ze świtą. Fot. Freepik ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 12-05-2025

Maj bez kosiarki Nie warto często...

z Polski

Kobiałka Teresa , 09-05-2025

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025