„Pszczoły przetrwają gdy kwiaty zapylają”
Od tysięcy lat człowiek korzysta z produktów pszczelich. Miód, propolis, pyłek kwiatowy czy wosk to efekt pracy pszczół, ale tak naprawdę tylko dodatkowy. Owady zapylające, w tym pszczoły, kształtują i upiększają nasze otoczenie.
Najważniejszą pracą, którą dla człowieka i całego ekosystemu wykonuje pszczoła, jest zapylanie roślin. Dlatego warto stworzyć im przyjazną przestrzeń, sadząc drzewa i rośliny miododajne.
W ramach akcji „Pszczoły przetrwają gdy kwiaty zapylają” przejedziemy całą Polskę od Krakowa przez Warszawę do Koszalina, by zwrócić uwagę na kluczową rolę zapylaczy w produkcji żywności i ochronie innych gatunków.
Organizatorami rajdu są:
- Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych
- Polski Związek Pszczelarski
- Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich
- Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich Polanka
- Współorganizatorem jest Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń, a patronat medialny sprawuje czasopismo „Pasieka”.
Będziemy zachęcać do sadzenia i wysiewania roślin miododajnych w ogródkach, w donicach, na balkonach czy tarasach. W czasie akcji doradzimy jak organizować przestrzeń przyjazną dla owadów zapylających, mając na uwadze, że każda wysiana roślina miododajna zwiększa szanse na przetrwanie tych pracowitych i niezwykłych owadów.
Pamiętaj, by sadzić w ogrodzie, w donicach na balkonie czy tarasie rośliny nieinwazyjne i miododajne, wybierając je tak, by w czasie całego sezonu, któreś z nich kwitły i zwiększały bioróżnorodność.
- W ogrodzie sadź kwitnące gatunki drzew, krzewów, rabaty z kwiatami. Stwórz podmokłe miejsca np. oczka wodne, które będą naturalnym poidłem dla pszczół.
- Pozostawiaj w ogrodzie „półdziki” zakątek utrzymując oazy bioróżnorodności.
- Buduj dla pszczół sztuczne gniazda z suchych łodyg roślin.
- Suche łodygi roślin wraz ze starymi kwiatostanami usuwaj dopiero na wiosnę – zimuje w nich wiele gatunków owadów.
- Inspiruj znajomych i sąsiadów do działania na rzecz pszczół.