NEWS:

Wieści ze świata

Pasieka nr 85 (WZS.tif)
wiz.© Roman Dudzik

North Carolina (Północna Karolina)/ USA

Naukowcy z North Carolina State University stwierdzili, że najczęściej spotykane gatunki pszczół wymierają wraz ze wzrostem temperatury w miastach. Badano 15 najczęściej występujących gatunków zamieszkujących miasta południowo-wschodniego obszaru Stanów Zjednoczonych.

Pomiary odbywały się w terenie, jak i laboratorium. Naukowcy ustalili krytyczne maksimum termiczne dla wszystkich 15 gatunków. W warunkach laboratoryjnych zwiększali stopniowo temperaturę i obserwowali reakcje badanych pszczół.

W następnych dwóch latach sprawdzali również występowanie danych gatunków w miastach, gdzie temperatury są wyższe. Okazało się, że im niższe było krytyczne maksimum termiczne danego gatunku pszczół, tym rzadziej występowały w miastach.

Wyniki wykazały, że stale rosnące temperatury będą miały negatywny wpływ na prawie wszystkie gatunki pszczół. Badania te dowodzą, że stale zmieniający się klimat wpływa niekorzystnie na populacje owadów zapylających.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170626093458.htm

Guelph, Kanada

W Kanadzie przeprowadzono badania o, jak dotąd, najszerszym zakresie, które wykazują, że niektóre pestycydy są szkodliwe zarówno dla dzikich, jak i hodowlanych pszczół i trzmieli. Badania były przeprowadzane na uprawach kukurydzy w Kanadzie.

Pszczoły, które były narażone na neonikotynoidy, żyły znacznie krócej, a w ich ulach częściej dochodziło do utraty królowych, co jest potwierdzeniem wcześniejszych badań Uniwersytetu Harvarda. W 2013 r. w Europie tymczasowo zakazano stosowania neonikotynoidów.

Jednak firma Bayer uznała badania za mało dokładne, a rolnicy mieli za złe, że bez środków ochrony roślin ponoszą większe straty. Globalne koncerny chemiczne (Bayer, Syngenta, Monsanto, Dow i DuPont) walczą o uchylenie w Kanadzie zamiaru wprowadzenia tymczasowego zakazu stosowania niektórych pestycydów.

W ubiegłym roku Health Canada (Kanadyjski Departament Zdrowia) zaproponowało, aby tymczasowy zakaz próbny trwał 3-5 lat, co pozwoliłoby zaobserwować, czy następuje wzrost populacji pszczół.

Źródło:http://www.sciencemag.org/news/2017/06/controversial-pesticides-can-decimate-honey-bees-large-study-finds

Montreal/Quebec

Program pszczelarski firmy Accueil Bonneau działa dokładnie od czterech lat. Polega on na pomaganiu bezdomnym z Montrealu w powrocie do społeczeństwa poprzez nauczanie pszczelarstwa. Projekt ten zakończył się sukcesem. Przy ulu nabiera się pewności siebie, spokoju i opanowania, które pomagają łatwiej funkcjonować w „nowym świecie”.

Program ten ma na celu również naukę zawodu i zachęcenie do lepszych interakcji społecznych. Pomysłodawcy projektu ze względu na duże zainteresowanie powiększyli pasiekę do 60 uli. Jedna z praktykantek powiedziała, że nie jest to tylko praca ale i nauka, którą możemy przekładać na własne życie.

Program w ostatnim czasie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pozyskiwany miód jest sprzedawany w mieście, a dochód ze sprzedaży przeznacza się na finansowanie programu i drobne wynagrodzenie dla pracujących uczestników.

Źródło: http://www.beeculture.com

Opracował: Piotr Szyszko


<?php $pas="2017nr5str35"; $pasCov="images/stories/Pasieka/2017_5/Pasieka_2017nr05_[85].jpg"; include("./goto/art_footer.php"); ?>

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

WEBINAR B-THENET: NAJLEPSZE PRAKTYKI PSZCZELARSKIE W TWOJEJ PASIECE! ...

z Polski

Wydawnictwo Pasieka, 23-04-2025

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025