fbpx

NEWS:

Biologia pasożytniczego roztocza pszczół Varroa destructor


Otwór płciowy samicy znajduje się między biodrami nóg III i IV pary. Na brzusznej stronie położone są wydłużone przetchlinki, służące do oddychania, gdy zanurzy się ona w mleczku pszczelim. Samiec jest białawo-żółtawy, prawie okrągły i znacznie mniejszy od samicy. Długość jego ciała (0,76 mm) jest większa niż szerokość (0,71 mm). Końce szczękoczułków są przekształcone w organ kopulacyjny.

Samica Varroa destructor usadawia się między segmentami odwłoka pszczół dorosłych i odżywia się ich hemolimfą. Na krótko przed zasklepieniem czerwia samice wchodzą do komórek plastra, przy czym preferują czerw trutowy. Stosunek porażenia czerwia trutowego do pszczelego wynosi około 7 : 1. Samica wchodzi pod larwę i zanurza się w papce. Brzuszną stroną, gdzie znajdują się przetchlinki, zwraca się w kierunku otworu komórki. W ten sposób może oddychać. Po zasklepieniu komórki i wyjedzeniu mleczka przez larwę pszczelą wychodzi i pasożytuje na czerwiu.

Varroa destructor jest groźnym szkodnikiem pszczół. Pasożytuje zarówno na pszczołach dorosłych, jak i na czerwiu. Jego samica jest brązowa, spłaszczona, poprzecznie owalna, o długości 1,2 i szerokości 1,7 mm. Posiada narządy gębowe typu kłująco-ssącego. Szczękoczułki służą jej do przebijania oskórka pszczół i pobierania hemolimfy.

Samica składa pierwsze jajo po 60 godzinach, tj. po 2,5 dniach od wejścia do komórki, następne co 30 godzin. W sumie składa 5-6 jaj w komórce z czerwiem pszczelim i 6-8 w komórce z czerwiem trutowym. Ostatnie jajo zostaje złożone 2 dni przed wyjściem dorosłej pszczoły z komórki. Pierwsze jajo jest zapłodnione i rozwija się z niego samica. Drugie nie jest zapłodnione i rozwija się z niego samiec. Wszystkie następne są zapłodnione i rozwijają się z nich samice.

Jajo roztocza jest białe, owalne, o wymiarach 0,5 x 0,4 mm. Wewnątrz rozwija się larwa z 3 nogami. Rozwój jaja z larwą trwa średnio 34 godziny. Potem opuszcza ona jajo, przeobrażając się w protonimfę. Różni się ona tym od larwy, iż posiada już 4 pary odnóży. Jest biała, długość jej wynosi 0,90 mm, szerokość 1,15 mm. Protonimfa jest mało ruchliwa. W końcu tego stadium następuje okres znieruchomienia. Charakteryzuje się ono wyciągnięciem nóg w kierunku ku przodowi i nieco na boki. Długość okresu ruchomego samicy protonimfy wynosi średnio 52 godziny, nieruchomego 16 godzin.

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Jerzy Woyke
Zakład Pszczelnictwa, SGGW, Warszawa


Artykuł "Biologia pasożytniczego roztocza pszczół Varroa destructor" ukazał się w czasopiśmie "Pasieka" nr 1/2007, str. 25.


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka
Zamów czasopismo
"Pasieka" do domu


Prenumerata

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Szczepionka dla pszczół autor: qimono, Pixabay. Do tej pory sądzono...

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna 18-02-2019 Wiadomości ze świata

Szczepionka dla pszczół autor: qimono, Pixabay. (P)_txtWstep:Owady mają odporność immunologiczną...

Pasieka - avatar Pasieka 18-02-2019 Wiadomości ze świata

Projekt Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa podpis Za stroną "Pszczelarstwo Polskie": "Ministerstwo...

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna 14-02-2019 Wiadomości z Polski

Panhandle, Stany Zjednoczone Pszczelarze w centralnym Panhandle w Stanach Zjednoczonych...

Szyszko Piotr - avatar Szyszko Piotr 13-02-2019 Wiadomości ze świata

Wieści ze świata Alberta, Kanada Zespół studentów z Uniwersytetu Alberty w...

Szyszko Piotr - avatar Szyszko Piotr 13-02-2019 Wiadomości ze świata

Przeanalizowano genom małego żuczka ulowego Mały chrząszcz ulowy(Aethina tumida)...

Pasieka - avatar Pasieka 13-02-2019 Wiadomości ze świata

WYDARZENIA „Nie ma lipy!” „Nie ma lipy!” to hasło akcji Górnołużyckiego...

Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz 12-02-2019 Pasieka 2/2019

Rusza kolejna akcja Pasieki Kupuj Polski Miód Wyobraź sobie, chociaż będzie...

Rusza kolejna akcja Pasieki - avatar Rusza kolejna akcja Pasieki 12-02-2019 Pasieka 2/2019

WYDARZENIA Emil Mariusz Szymański Prośba o 1% podatku na działalność związaną...

Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz 12-02-2019 Pasieka 2/2019