NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Czy warto założyć pasiekę?

Przy złośliwych pszczołach taki kosmiczny ubiór jest konieczny. Dzisiaj jednak selekcję pszczoły prowadzi się w kierunku łagodności, co poprawia nie tylko komfort pracy, ale i zbędność takiego ubioru.Przy złośliwych pszczołach taki kosmiczny ubiór jest konieczny. Dzisiaj jednak selekcję pszczoły prowadzi się w kierunku łagodności, co poprawia nie tylko komfort pracy, ale i zbędność takiego ubioru.

W Polsce jest około 50 tysięcy pasiek, a więc mniej więcej tyle jest i pszczelarzy, z tego tylko około 5% możemy zaliczyć do pasiek profesjonalnych, towarowych, reszta to przede wszystkim pasieki hobbystyczne.

Motywacje do podejmowania tego zajęcia są różne, najczęściej związane z potrzebą wykonywania czegoś ciekawego, obcowania z przyrodą, oderwania się od spraw codziennych, często zawiłych i skomplikowanych.

Jest to hobby bardzo zajmujące, wymagające dużego zaangażowania się na długie lata. Prowadzenie pasieki należy do oryginalnych zainteresowań, może nie jest tak powszechne jak np. wędkarstwo, ale bardziej zajmujące, szczególnie w okresie pełni sezonu pszczelarskiego – od maja do września. Co wiąże te kilkadziesiąt tysięcy hobbystów pszczelarzy?

Na pewno nie korzyści materialne, ale inne, związane z magią pszczół, naturą, przyrodą i możliwością systematycznej jej obserwacji. Prowadzenie pasieki jest nieodłącznie związane z rocznym cyklem przyrodniczym. Czym zaskarbia sobie tak dużą sympatię i zainteresowanie, dla wielu bardzo tajemniczy, wręcz straszny owad?

Oczywiście tym co produkuje, czyli pysznym słodkim miodem i rolą, jaką pełni w przyrodzie, a jest ona najważniejsza, uczestniczy w zapylaniu roślin i przyczynia się do wzrostu plonów roślin owadopylnych.

Pasieka prowadzona hobbystycznie jest zajęciem najczęściej ludzi dojrzałych, do niego trzeba po prostu dorosnąć, często rozpoczyna się z chwilą przejścia na emeryturę. Zajmowanie się pszczołami zawsze było zajęciem elitarnym i tak zostało do dzisiaj. Zawód pszczelarza cieszył się uznaniem i autorytetem moralnym, budził powszechne zaufanie.
Hobby pszczelarskie może wykonywać w zasadzie każdy, jeżeli nie jest uczulony na jad pszczeli.

Spróbujmy określić wady i zalety prowadzenia pasieki oraz warunków jej założenia. Jeżeli jest to hobby, to negatywnych aspektów w zasadzie nie ma, ale trzeba dysponować wolnym czasem, który jest konieczny do wykonania pewnych prac w pasiece.

Należy posiadać też pszczelarską wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz nie bać się żądlenia, które nie jest przyjemne – na początku boli szczególnie, później coraz mniej. Założenie pasieki wymaga pewnych nakładów finansowych związanych z nabyciem pszczół i zakupem niezbędnego sprzętu.

Pszczelarz czarownik

Hodowla pszczół nie była, nie jest i na pewno nie będzie powszechna. Jest to zawód owiany pewną tajemniczością, ukazujący pszczelarza jako czarownika, osobnika o dużej odwadze, który potrafi z pszczołami rozmawiać i tak je zaczarować, że przestają być groźne. Dodatkowy element ciekawości związany jest z ubiorem, siatką na twarzy, rozpalonym podkurzaczem, którym dokonuje się podejrzanego kadzenia pszczół.

W przeciętnym człowieku ten owad budzi sympatię, ale często również i strach. Złośliwi niekiedy pytają, co on szuka w tym ulu? Temperatura 30 stopni w cieniu, pełne słońce, żądlące pszczoły, a pszczelarz ubrany jak kosmonauta.
zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Mieczysław Janik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


<?php $pas=' '; $pasCov='images/stories/Pasieka/2012_2/Pasieka_2012nr02_[52].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: kiedy i w jakich...

Pasieka 3/2025

Maciej Winiarski, Anna Winiarska, 16-04-2025