fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Kraty odgrodowe

Od dwóch sezonów stosuję w swoich ulach warszawskich poszerzanych kraty odgrodowe. Dzięki nim mogę bez problemów zabierać czyste ramki z miodem do wirowania. Zanim ich używałem miałem olbrzymi problem przy wybieraniu ramek, kiedy na jednym plastrze znajdowała się zarówno duża ilość miodu, jak i czerwiu. Są to kraty plastikowe, wkładane pionowo do ula. Następuje podział na miodnię i rodnię.

Kraty odgrodoweKrata odgrodowa. fot.© Piotr Nowotnik

Tą drugą formuję zawsze bliżej wylotu ula. Umieszczenie krat w ulu powinno pokrywać się z terminem rozpoczęcia kwitnienia głównego pożytku. Osobiście wkładam kraty, kiedy widzę pierwsze kwiaty na wiśni, mirabelce i innych drzewach owocowych.

Wtedy także zaczynam poszerzać ule, dodając gotowe plastry, ale także ramki z węzą. W innych typach uli dodaje się w tym momencie nadstawki na miodnie, a także nakłada się kraty poziomo między korpusami, tak aby matka czerwiła w jednym korpusie – rodni.

Jak wstawić kraty w ulach warszawskich?

Na pewno każdy pszczelarz wstawia kratę inaczej, mniej więcej chodzi o ten sam efekt. Ponieważ bardzo łatwo jest popełnić tutaj błąd i spowodować harmider w ulu, opiszę sposób, który stosuję od początku mojej przygody z pszczołami. Sposób ten jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. W tej metodzie zwrócę uwagę na ważne szczegóły.

Krata (plastikowa) musi być prosta, nie może być wygięta. Wstawiam ją przy zatworze od lewej strony, tuż przy ścianie ula. Następnie oglądam każdą ramkę przesuwając się do strony prawej. Jeśli plaster jest zaczerwiony, to zostawiam go po stronie prawej (bliżej wylotu).

Jeśli ramka jest pusta, bądź jest z zaczątkiem miodu lub pyłku, to strząsam ją intensywnie z pszczół, zmiatam je do wnętrza ula i przekładam czystą ramkę za kratę na lewą stronę (strząśnięcie i dokładne zmiatanie pszczół co do jednej robotnicy jest gwarancją, że matka nie zostanie przypadkowo zabrana do miodni). Postępuję tak z każdą ramką w tym ulu, cały czas przesuwając się w stronę prawą. W miodni po stronie lewej przybywają ramki, a za kratą po prawej ubywają.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Piotr Nowotnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"