NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Dni Otwarte w firmie Łysoń

1-2 października 2016 roku odbyły się Dni Otwarte w firmie Łysoń oraz w Wydawnictwie Pasieka. Kolorowym akcentem uroczystości było nawiązanie do folkloru krakowskiego widoczne nie tylko w aranżacji sceny i strojach firmowych obsługi, lecz również w programie wydarzenia, gdzie między wykładami czas zwiedzającym umilały tańce i śpiewy zespołów ludowych. Nie zabrakło również obwarzanków krakowskich jako symbolu Krakowa i produktu o chronionym oznaczeniu geograficznym.

Pasieka nr 80 (dni-otwarte-2016_7235)
Siedziba firmy Łysoń w Kleczy Dolnej.
fot.© Teresa Kobiałka

Poza tradycyjnymi już punktami programu, takimi jak wystawa samochodów zabytkowych, przemarsz pocztów sztandarowych oraz możliwość zwiedzania firmy Łysoń nową atrakcją była pierwsza pszczelarska wystawa w dużym formacie Milana Motyki zorganizowana przez nasze wydawnictwo.

Nowością był również kiermasz roślin miododajnych, gdzie wyspecjalizowane firmy służyły również profesjonalną poradą w tym zakresie. Pod patronatem akcji „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” przekazano drzewa i krzewy ufundowane przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych J&J Piekiełko z Sułkowic oraz przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych Stus z Targanic.

Pasieka nr 80 (dni-otwarte-2016_7412)
Spotkanie autorskie z Michałem Piątkiem.
fot.© Teresa Kobiałka

Sporą część uroczystości wypełniły ciekawe wykłady pszczelarskie. Doktor hab. Paweł Chorbiński wypowiedział się na temat zarządzania warrozą w rodzinach pszczelich zwracając uwagę na bardzo szybki przyrost liczby pasożytów w optymalnych warunkach oraz na to, że jednokrotne leczenie rodzin w czasie sezonu jest niewystarczające.

Problemem jest również brak znajomości wielkości inwazji Varroa d. na początku sezonu pszczelarskiego. Pan doktor przedstawił kilka metod oceny porażenia rodziny oraz czynniki, od których zależy rozwój warrozy, jak również omówił sposoby sposoby leczenia pszczół.

Drugi wykład dra Chorbińskiego dotyczył ograniczenia inwazji szkodników w pasiece, takich jak barciak większy, barciak mniejszy, rozkruszki, myszy, ryjówkowate, osowate, chrząszcze, mrówki, ptaki, niedźwiedzie oraz grzyby.

Uzupełnieniem powyższych wystąpień był wykład lek. wet. Artura Arszułowicza i Marcina Raczyńskiego na temat zabiegów leczniczo-profilaktycznych w pasiece przy pomocy specjalistycznych produktów dla pszczół. Ponadto interesujące było wystąpienie Marka Podlewskiego i Jacka Wojciechowskiego na temat faktów i mitów w gospodarce pasiecznej.

Pasieka nr 80 (dni-otwarte-2016_7389)
Wystawa zdjęć Milana Motyki to owoc wieloletniej współpracy z Wydawnictwem Pasieka. Zdjęcia w tak dużym formacie były ucztą dla oczu każdego pszczelarza.
fot.© Roman Dudzik

Niedzielę zdominował Michał Piątek prezentując innowacyjne rozwiązania pasieczne, a tym samym kilka nowości w firmie Łysoń, jak również goszcząc czytelników na spotkaniu autorskim i prezentując nowość wydawniczą „Ul towarowy” oraz promując „Kalendarz Pszczelarski 2017” zawierający autorskie porady pasieczne.

Zainteresowaniem cieszyła się również wcześniej wydana pozycja - „Dochodowa pasieka”.

Pasieka nr 80 (dni-otwarte-2016_Stoisko-firmowe-czasopisma-Pasieka)
Stoisko Wydawnictwa Pasieka.
fot.© Michał Piątek

Dni Otwarte w firmie Łysoń organizowano po raz dziesiąty. Były to drugie Dni Otwarte również w naszym Wydawnictwie i mamy nadzieję, że poziom zadowolenia naszych gości wzrasta z każdym rokiem. Dziękujemy za wszystkie inspirujące rozmowy, dobre słowa na temat wydawanych przez nas książek i czasopisma.

Dołożymy wszelkich starań, aby dotrzymać kroku rozwojowi polskiego pszczelarstwa i jak najlepiej uczestniczyć w tym procesie.

Teresa Kobiałka


<?php $pas="2016nr6str4"; $pasCov="images/stories/Pasieka/2016_6/Pasieka_2016nr06_[80].jpg"; include("./goto/art_footer.php"); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Maj bez kosiarki Fot. Freepik ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 09-05-2025

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

WSTĘP Metody biotechnicznej walki z warrozą, w tym izolacja matek...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Co osiągnęliśmy walcząc z warrozą głównie metodami...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025