fbpx

NEWS:

Jak poprawnie ewidencjonować sprzedaż miodu?

Sytuacja, w której pszczelarz sprzedający swój nieprzetworzony miód i pod pewnymi warunkami jest zwolniony z wystawiania rachunków nie oznacza, że jest on zwolniony ze wszystkich formalności. Co prawda, nie musi wystawiać dokumentów sprzedaży, jednak w zamian powinien założyć i prowadzić ewidencję sprzedaży. Jak taka ewidencja powinna wyglądać, w jaki sposób ją prowadzić i czy zawsze jest taki obowiązek?

Pasieka nr 80 (Czestochowa-2015_10583_RD.tif)
fot.© Roman Dudzik

Kiedy trzeba prowadzić ewidencję sprzedaży?

Ewidencja sprzedaży służy wpisywaniu sprzedaży nieudokumentowanej fakturą bądź rachunkiem, w sytuacji, gdy prowadzenie księgi zostało zlecone do biura rachunkowego bądź prowadzony jest handel obwoźny lub obnośny i w miejscu wykonywania działalności nie przechowuje się księgi podatkowej.

Z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży zwolnieni są jednak podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Co powinna zawierać ewidencja sprzedaży?

Bardzo często ewidencja sprzedaży jest prowadzona w zwykłym zeszycie. Czy na pewno taka forma jest prawidłowa? Jak najbardziej, pod warunkiem, że będzie zawierać informacje, które określają przepisy, wskazując, że w ewidencja sprzedaży co najmniej musi obejmować

  • numer kolejny wpisu,
  • datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami lub rachunkami,
  • kwotę uzyskanego przychodu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Ewidencja sprzedaży przy prowadzeniu sprzedaży bezpośredniej

Sprzedaż bezpośrednia miodów przetworzonych zobowiązuje jednocześnie do prowadzenia ewidencji ich sprzedaży, oddzielnie za każdy rok podatkowy. Pszczelarz musi posiadać ją w miejscu sprzedaży przetworzonych produktów pszczelich.

Pasieka nr 80 (ewidencja sprzedazy_wzor.jpg)

fot.© Arkadiusz Dziakowski

Zaprowadzona ewidencja musi zawierać co najmniej:

  • numer kolejnego wpisu,
  • datę uzyskania przychodu,
  • kwotę przychodu,
  • przychód narastająco od początku roku.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Ewidencja sprzedaży przy podatku VAT

Należy również pamiętać o przedsiębiorcach zwolnionych podmiotowo z podatku VAT, którzy nie zostali zwolnieni z prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży. Jeżeli nie prowadzą odrębnej ewidencji sprzedaży dla celów podatku VAT, mogą w ewidencji sprzedaży na potrzeby podatku dochodowego w odrębnej kolumnie wykazywać2:

  • przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • łączną kwotę dziennej sprzedaży wynikającą z faktur.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej a sprzedaż wysyłkowa

W przypadku prowadzenia sprzedaży wysyłkowej przychody z tego tytułu otrzymuje się za pośrednictwem rachunku bankowego. Podstawowym dokumentem ewidencji sprzedaży jest wówczas wyciąg bankowy. Wiąże się to jednak z tym, że przelewy otrzymywane przez klientów powinny jasno określać jakiej transakcji dotyczą.

Ze względu na rozwój nowych technologii, coraz więcej osób korzysta z płatności elektronicznych, w których brak szczegółowych danych dotyczących transakcji sprzedaży. W przypadku niemożności jasnego zidentyfikowania, której sprzedaży dotyczy przelew, zachodzi obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży w sposób zgodny z przepisami.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Aneta Dziakowska
Główna księgowa z wieloletnim doświadczeniem
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przypisy

  • 1 - paragraf 8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
  • 2 paragraf 8 ust. 4 ww. rozporządzenia

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"