NEWS:

Pestycydy a pszczoły miodne

Znaczenie insektycydów neonikotynoidowych na śmiertelność pszczelich rodzin: Streszczenie aktualnej literatury ze szczególnym nawiązaniem do sytuacji w Niemczech, cz. 2.

W pierwszej części artykułu zamieszczonej w nr 4/2016 „Pasieki” autor wskazał, że ostatnie badania potwierdziły znaczenie insektycydów neonikotynoidowych jako główną przyczynę zabicia milionów rodzin pszczół oraz wyjaśnił sposób działania neonikotynoidów, które uszkadzają system nerwowy pszczoły, na wskutek czego traci ona orientację w terenie i pszczoły-zbieraczki nie mogą odnaleźć drogi powrotnej do ula.

Znaczenie ostatnich publikacji potwierdzających wpływ neonikotynoidów na pszczoły

W kontraście do setek wysokiej jakości badań, które potwierdzają fakt zabijania przez chroniczne, subletalne zatrucia neonikotynoidami (NN); są dwie publikacje żądające uznania NN, iż nie są odpowiedzialne za śmierć pszczół.

Oba dokumenty wyszły spod pióra autorów powiązanych z przemysłem produkującym pestycydy. W pierwszej publikacji oskarżono istniejące laboratoria, że w badaniach polowych użyto zbyt wysokich dawek neonikotynoidów, które przez to były zbyt toksyczne; owi autorzy oświadczają, że takie badanie nie odzwierciedla „rzeczywistego świata” i prawdziwej koncentracji NN w pyłku kwiatowym i w nektarze, które pszczoły przynoszą z pól.

Pasieka nr 80 (pestycydy_5899.jpg)

fot.© Jerzy Jóźwik

Takie wyrażenie znalazło się w „publikacji przygotowanej” przez Helen Thompson, stojącej na czele Departamentu Pestycydów Brytyjskiego Ministerstwa Środowiska i Żywności (DEFRA) (12). 29 kwietnia 2013 r. brytyjski rząd używając pracy Thompson próbował zablokować unijne moratorium na neonikotynoidy (4), ale to się nie udało.

Wkrótce po tym Thompson zrezygnowała ze swego stanowiska w rządzie i dostała nową pracę u producenta NN Syngenta w Bazylei (Szwajcaria). Tak więc okazało się, że próba rządu brytyjskiego zablokowania moratorium UE w oparciu o publikację Thompson okazała się fałszem (13).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Po drugie, żadne inne badania niechętne opisanym skutkom działania neonikotynoidów na pszczoły – krytykujące i podkopujące je dzięki oskarżeniom w rodzaju: „nierealistycznie wysokie dawki NN”, które użyto w eksperymentach; było tu ukryte stwierdzenie, że krytykowane badania były „ułomne”.

Oni stwierdzali, że w rzeczywistych warunkach polowych pszczoły mogą kosztować pozostałości NN w chronionych uprawach, jak również unikać odżywiania się nimi (16). Tak, więc ponownie to oskarżenie został odrzucone w Nature (to samo wydanie jak w ref. 14) (15, 18).

Zauważyliśmy silny związek między krytykującymi doniesienia o szkodliwości NN, a przemysłem pestycydowym; kluczowy autor T. Blanquiere należy do instytutu (luźno związany z Uniwersytetem w Wageningen – Holandia), który został założony przez dwa koncerny chemiczne: Bayer i Syngenta.

Niezwykłym jest to, że Blanquiere jest właściwie mało znany wśród ludzi nauki jako badacz życia pszczół. Co więcej, posiada on złą reputację w Holandii za handel fałszywymi ekspertyzami, w tym również fałszywym stwierdzeniem o neonikotynoidach (17).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pszczoły uczą się preferencji do pokarmu (nektar lub cukier) zawierające jeden z tych dwóch neonikotynoidów. Autorzy przypuszczają, że pszczoły doświadczają w swoich mózgach jakiegoś rodzaju przyjemności, którą można porównać do ludzi palących papierosy.

Pasieka nr 80 (pestycydy_1258.jpg)

fot.© Jerzy Jóźwik

Jeżeli pszczoły preferują zbieranie skażonego neonikotynoidami pokarmu, to będą przynosiły go coraz więcej do ula. To sugeruje, że rodziny mogą być bardziej narażone na działanie neonikotynoidów w warunkach polowych niż wskazywały na to wcześniejsze doświadczenia.

Cdn.

Klaus-Werner, Niemcy
Redakcja: Graham White Przetłumaczył: dr inż. Maciej Winiarski

Tytuł oryginału: „Agricultural Pesticides and Honeybees. The Role of Neonicotinoid Insecticides In Bee Colone Death: A Synopsis of Recent Literature, with special reference to the situation in Germany” THE BEEKEEPERS QUARTERLY, Nr 123, luty 2016, s. 23-29. Literatura dostępna w „Pasiece” nr 4/2016 str. 48 oraz na www.pasieka24.pl

Przypisy

:
  • 1 - W systematyce zwierząt wszystkie gatunki trzmieli są dziko żyjącymi pszczołami (objaśnienie tłumacza).

<?php $pas="2016nr6str32"; $pasCov="images/stories/Pasieka/2016_6/Pasieka_2016nr06_[80].jpg"; include("./goto/art_footer.php"); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Maj bez kosiarki Nie warto często...

z Polski

Kobiałka Teresa , 09-05-2025

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

WSTĘP Metody biotechnicznej walki z warrozą, w tym izolacja matek...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Co osiągnęliśmy walcząc z warrozą głównie metodami...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025