fbpx

NEWS:

webinar

Pszczelarze na trutowisku XV spotkanie biesiadne śląskich pszczelarzy w ośrodku Trutwisko-Murcki

Niemalże zawsze, gdy śląscy pszczelarze organizują w ośrodku szkoleniowo-hodowlanym Trutowisko-Murcki swoje doroczne spotkania biesiadne, jest ciepło i słonecznie.

Nie inaczej było w niedzielę, 10 lipca br. podczas piętnastej już edycji tej imprezy na polanie Hamerla malowniczo usytuowanej w lesie murckowskim.

Pasieka

– Widocznie pszczelarze mają tam u góry jakieś specjalne względy – mówi pół żartem pół serio Edmund Bryjok z Lędzin Górek, wiceprezes Śląskiego Związku Pszczelarzy, a zarazem kierownik ośrodka Trutowisko z ramienia zarządu tegoż związku.

Pasieka

Jak zwał tak zwał, ale piękna słoneczna pogoda sprzyja dużej frekwencji na wspomnianych spotkaniach biesiadnych, więc 10 lipca polanę Hamerla odwiedziło – zdaniem organizatorów – co najmniej dwa tysiące osób, w tym mnóstwo zwykłych „zjadaczy miodu” i innych produktów pszczelich z całej okolicy, a najwięcej z powiatu bieruńsko-lędzińskiego: Tychów, Katowic i Mysłowic.

Pasieka

Dzięki temu liczne stoiska – i te ze sprzętem do hodowli pszczół czy z przeróżnymi produktami pszczelimi, i te z małą gastronomią nie mogły narzekać na brak klientów.

Pasieka

– Przyjechaliśmy tu nie tylko po to, by kupić wymarzony miód, ale także po to, by się zrelaksować i pooddychać świeżym zdrowym powietrzem pośrodku lasu w gronie bliskich sobie osób – zwierza się Mirosław Bartel z Lędzin Hołdunowa.

Pasieka

Tradycyjnie spotkanie to rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji śląskich hodowców pszczół i ich rodzin, którą odprawił w drewnianym pawilonie Pszczelnik i okolicznościową homilię wygłosił ks. biskup Marek Szkudło w asyście ks. Grzegorza Kotyczki – kapelana śląskich pszczelarzy, ks. Mikołaja Skawińskiego – kapelana śląskich leśników oraz ojca Alana Ruska ofm – proboszcza parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Katowicach Panewnikach.

Pasieka

Do mszy asystowały liczne poczty sztandarowe kół pszczelarskich, a śpiewał chór mieszany „Zorza” z Wyr pod dyrekcją Lilianny Czajkowskiej. Na organach elektronicznych grał oraz śpiewał Mirosław Krawczyk z Psar. Chór „Zorza” zaprezentował też po nabożeństwie mini-koncert pieśni biesiadnych i ludowych.

Pasieka

W mszy św., a następnie w części oficjalnej spotkania uczestniczyli liczni goście, w tym Jerzy Gorzelik – radny sejmiku województwa śląskiego, Andrzej Pilot – prezes WFOŚiGW w Katowicach, Tomasz Żabiński – dyrektor ARR w Katowicach, prof. Artur Stojko – prezes Polskiej Fundacji Apiterapii, Tadeusz Norman – nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, Henryk Swoboda – honorowy prezes ŚZP w Katowicach, Krystyna Wróbel – burmistrz Lędzin, Krystian Grzesica – burmistrz Bierunia, prezesi regionalnych związków pszczelarzy w Nowym Sączu, Częstochowie i Opolu, a także zaprzyjaźnionego związku z Czech i Słowacji.

Pasieka

Podczas części oficjalnej prezes ŚZP w Katowicach, Zbigniew Binko i dr Wiesław Londzin – przewodniczący kapituły, wręczyli Augustynowi Paszkowi ze Stowarzyszenia Pszczelarzy w Tychach najwyższe honorowe wyróżnienie pszczelarskie w postaci popiersia ks. dra Jana Dzierżona, które przyznał mu zarząd ŚZP za wybitny wkład w rozwój i popularyzację pszczelarstwa w województwie śląskim.

Pasieka

Radny J. Gorzelik przekazał natomiast w imieniu Zarządu Sejmiku Województwa Śląskiego złoty medal „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Śląskiego” dla Rejonowego Koła Pszczelarzy Bieruń, który odebrali prezes i wiceprezes tego koła, Tadeusz Mateja oraz wspomniany Edmund Bryjok.

Pasieka

W części biesiadnej spotkania, do której grał i śpiewał Zespół Śpiewaczy „Dąbie” z Psar. Można było też zrobić zakupy na kilkudziesięciu stoiskach, sprawdzić na sobie działanie kosmetyków wytworzonych na bazie produktów pszczelich, spróbować swoich sił w rzeźbieniu w drewnie, podziwiać członków Stowarzyszenia „Husaria Mysłowice”, odwiedzić stoisko Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach, a także obejrzeć okolicznościową wystawę pt. „Spotkania na trutowisku w Murckach w obiektywie pszczelarzy”, wykonaną przez Sekcję Historyczną ŚZP pod kierunkiem Adama Wilczyńskiego.

Biesiadowano do późnych godzin popołudniowych, a do tańca grał i śpiewał wspomniany Mirosław Krawczyk, którego wspomagał kolega z zespołu „Dąbie” - Mieczysław Horzela.

Organizatorzy, czyli zarząd Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, już zapraszają wszystkich chętnych do udziału w przyszłorocznym spotkaniu biesiadnym w ośrodku Trutowisko-Murcki, które zaplanowano tradycyjnie na drugą niedzielę lipca!

Mirosław Leszczyk


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

 Rosyjskie pszczelarstwo w 2020 roku Zdjęcie: Pixabay. Analiza rosyjskiego pszczelarstwa była...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 15-01-2021

Webinar – wielka powtórka przed sezonem! Czternastego lutego (niedziela) odbędzie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-01-2021

Introwertyczne pszczoły Zdjęcie: Pixabay. W społeczeństwie osoby lubiące towarzystwo ceni się...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-01-2021

W Odessie pszczoły wyszły z uli Zdjęcie: Pixabay. Jak donosi portal...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 12-01-2021

Polska tuż za podium w produkcji miodu Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Jak...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-01-2021

Darmowe webinary Pasieki Michałów Zdjęcie: Pixabay. Centrum Pszelarskie Pasieki Michałów organizuje...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-01-2021

Nowa Zelandia – rząd opłaca kursy pszczelarskie Zdjęcie: Pixabay. „Chcesz coś...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 08-01-2021

Sylwestrowy huk fajerwerków – czy wpływa na pszczoły? Zdjęcie: Pixabay O...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-01-2021

Sprytne grzyby contra pszczoły Zdjęcie: Christoph Rupprecht, flickr. Przetrwalniki grzybów mogą utrzymywać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-01-2021