fbpx

NEWS:

Wieści ze świata

Kanada/Nowa Szkocja

Stowarzyszenie pszczelarzy jednej z kanadyjskich prowincji, Nowej Szkocji, jest bardzo zaniepokojone decyzją rządu o sprowadzeniu rodzin pszczelich z prowincji Ontario, jedynego obszaru Kanady, w którym odkryto występowanie małego chrząszcza ulowego.

Pasieka nr 84 (Wiesci-ze-swiata_4-2017.jpg)

Rząd zamierza sprowadzić 400 uli w jednym transporcie, aby zapewnić odpowiednią ilość zapylaczy. W poprzednich latach było to konieczne ze względu na niewystarczającą ilość rodzin potrzebnych do zapylenia popularnych tam pól jagodowych.

Miejscowi pszczelarze, zarówno hobbyści, jak i zawodowi, stanowczo sprzeciwiają się tej decyzji ze względu na ryzyko „zarażenia” całego sektora pszczelarskiego małym chrząszczem ulowym. Ontario jest jedyną prowincją, gdzie pszczelarze zmagają się z tym szkodnikiem, reszta Kanady jest od niego całkowicie wolna.

Przedstawiciele Związku Pszczelarzy wspominają „importowanego szkodnika” sprzed 10 lat, kiedy to jeszcze Nowa Szkocja była wolna od roztoczy Varroa. Nie chcąc powtórzyć kolejnego błędu warto jest więc może pomyśleć np.: o dofinansowaniu pszczelarzy z tego regionu.

źródło: http://www.beeculture.com/catch-buzz-nova-scotia-threatened-small-hive-beetles-ontario

Wielka Brytania

Policja prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej kradzieży tysięcy bardzo rzadkich czarnych pszczół skradzionych w Western Isles. Skradzione ule były częścią wysiłków na rzecz ratowania zagrożonych gatunków rodzimych europejskich pszczół miodnych, ogólnie znane jako „czarne pszczoły” ze względu na ich ciemne zabarwienie.

Pszczelarz, który ocenił straty na 1000£ zaznaczył, że pasieka ta posiadała niezwykle ważny zasób genetyczny, który pozwoliłby chronić te pszczoły przed wymieraniem.

Ciemna pszczoła była dominującą w Wielkiej Brytanii, dopóki nie została zagrożona przez choroby przyniesione przez importowane pszczoły włoskie. Pszczelarz hodował lokalny gatunek pszczoły odporny na panujący tam klimat i sprawdzającą się na wrzosowiskach.

Są pewne podejrzenia co do tego, kto mógł przywłaszczyć sobie ule z cenną pszczołą. Policja jest w trakcie śledztwa. Jak widać, nie tylko na naszym polskim podwórku dochodzi do tak przykrych incydentów.

Źródło: https://www.pressandjournal.co.uk/fp/news/islands/western-isles/1219190/undefined-headline-2671/

Hiszpania

Naukowiec z hiszpańskiego National Research Council, Federico Bertocchini, odkrył, że robaki woskowe (barciak większy znany jako motylica), które zazwyczaj żywią się miodem i woskiem z plastrów pszczelich są również zdolne do rozkładania tworzyw sztucznych.

Pasieka nr 84 (motylica_5725.jpg)

Owad ten zdolny jest do biodegradacji polietylenu, jednego z najtrudniejszych materiałów z tworzyw sztucznych, który używany jest m.in. do produkcji torebek foliowych. Odkrycie zostało już opatentowane. Naukowiec, który jest również pszczelarzem hobbystą odkrył atrybut barciaków zupełnie przez przypadek.

Widząc owady na plastrze, oczyścił go, a usunięte owady umieścił w plastikowej torbie. Pomimo zamknięcia owady uciekły z torebki, w której zrobiły pełno dziur. Dzięki temu zdarzeniu odkrył, że szkodniki pszczół można wykorzystać w użyteczny sposób w innej dziedzinie.

Źródło: http://mailchi.mp/americanbeejournal/abj-extra-april-24-2017-wax-worms-to-the-rescue

Piotr Szyszko
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Kolejne fungicydy wycofane Zdjęcie: Instytut Ogrodnictwa PIB w Skierniewicach Instytut Ogrodnictwa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-06-2021

Wosk pszczeli paliwem satelitów? Zdjęcie: Freepik. Czy wosk pszczeli może napędzać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-06-2021

Aleksandra Splitt laureatką COLOSS Award for excellence 2021 Niezwykle miło...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-06-2021

Bieg do miodu - VII Edycja 2021! Weź w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-06-2021

W telegraficznym skrócie Polska » Rząd postanowił dotować każdą przezimowaną rodzinę...

Pasieka 4/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-06-2021

Jak przenoszą się choroby pszczół, cz. 1. Patogeny pszczoły miodnej...

Pasieka 4/2021

Anna Gajda, Ewa Mazur - avatar Anna Gajda, Ewa Mazur, 08-06-2021

Ultradźwiękowe zwalczanie Varroa dectructor z wykorzystaniem emitera sonicznego Pomysł wykorzystania...

Pasieka 4/2021

Surowiec Marian - avatar Surowiec Marian, 08-06-2021

Miód gryczany pod lupą Miód gryczany to najciemniejszy odmianowy polski...

Pasieka 4/2021

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 08-06-2021

Jak ochronić pasiekę przed dewastacją i kradzieżą? Cz. 2. W...

Pasieka 4/2021

Amor Rafał - avatar Amor Rafał, 08-06-2021