fbpx

NEWS:

Wieści ze świata

Kanada/Nowa Szkocja

Stowarzyszenie pszczelarzy jednej z kanadyjskich prowincji, Nowej Szkocji, jest bardzo zaniepokojone decyzją rządu o sprowadzeniu rodzin pszczelich z prowincji Ontario, jedynego obszaru Kanady, w którym odkryto występowanie małego chrząszcza ulowego.

Pasieka nr 84 (Wiesci-ze-swiata_4-2017.jpg)

Rząd zamierza sprowadzić 400 uli w jednym transporcie, aby zapewnić odpowiednią ilość zapylaczy. W poprzednich latach było to konieczne ze względu na niewystarczającą ilość rodzin potrzebnych do zapylenia popularnych tam pól jagodowych.

Miejscowi pszczelarze, zarówno hobbyści, jak i zawodowi, stanowczo sprzeciwiają się tej decyzji ze względu na ryzyko „zarażenia” całego sektora pszczelarskiego małym chrząszczem ulowym. Ontario jest jedyną prowincją, gdzie pszczelarze zmagają się z tym szkodnikiem, reszta Kanady jest od niego całkowicie wolna.

Przedstawiciele Związku Pszczelarzy wspominają „importowanego szkodnika” sprzed 10 lat, kiedy to jeszcze Nowa Szkocja była wolna od roztoczy Varroa. Nie chcąc powtórzyć kolejnego błędu warto jest więc może pomyśleć np.: o dofinansowaniu pszczelarzy z tego regionu.

źródło: http://www.beeculture.com/catch-buzz-nova-scotia-threatened-small-hive-beetles-ontario

Wielka Brytania

Policja prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej kradzieży tysięcy bardzo rzadkich czarnych pszczół skradzionych w Western Isles. Skradzione ule były częścią wysiłków na rzecz ratowania zagrożonych gatunków rodzimych europejskich pszczół miodnych, ogólnie znane jako „czarne pszczoły” ze względu na ich ciemne zabarwienie.

Pszczelarz, który ocenił straty na 1000£ zaznaczył, że pasieka ta posiadała niezwykle ważny zasób genetyczny, który pozwoliłby chronić te pszczoły przed wymieraniem.

Ciemna pszczoła była dominującą w Wielkiej Brytanii, dopóki nie została zagrożona przez choroby przyniesione przez importowane pszczoły włoskie. Pszczelarz hodował lokalny gatunek pszczoły odporny na panujący tam klimat i sprawdzającą się na wrzosowiskach.

Są pewne podejrzenia co do tego, kto mógł przywłaszczyć sobie ule z cenną pszczołą. Policja jest w trakcie śledztwa. Jak widać, nie tylko na naszym polskim podwórku dochodzi do tak przykrych incydentów.

Źródło: https://www.pressandjournal.co.uk/fp/news/islands/western-isles/1219190/undefined-headline-2671/

Hiszpania

Naukowiec z hiszpańskiego National Research Council, Federico Bertocchini, odkrył, że robaki woskowe (barciak większy znany jako motylica), które zazwyczaj żywią się miodem i woskiem z plastrów pszczelich są również zdolne do rozkładania tworzyw sztucznych.

Pasieka nr 84 (motylica_5725.jpg)

Owad ten zdolny jest do biodegradacji polietylenu, jednego z najtrudniejszych materiałów z tworzyw sztucznych, który używany jest m.in. do produkcji torebek foliowych. Odkrycie zostało już opatentowane. Naukowiec, który jest również pszczelarzem hobbystą odkrył atrybut barciaków zupełnie przez przypadek.

Widząc owady na plastrze, oczyścił go, a usunięte owady umieścił w plastikowej torbie. Pomimo zamknięcia owady uciekły z torebki, w której zrobiły pełno dziur. Dzięki temu zdarzeniu odkrył, że szkodniki pszczół można wykorzystać w użyteczny sposób w innej dziedzinie.

Źródło: http://mailchi.mp/americanbeejournal/abj-extra-april-24-2017-wax-worms-to-the-rescue

Piotr Szyszko
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Miód stwardniał – co się stało? Zdjęcie: Miód skrystalizowany ma...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2020

Jak powstaje miód? Zdjęcie: kukota, freepik. Miód powstaje z nektaru kwiatów...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2020

Skąd pszczelarz wie, jaki miód zrobiła pszczoła? Zdjęcie: freepik. Oczywiście pszczelarz nie...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2020

Organizatorzy zapraszają na: Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska w Bałtowie w ramach XIII...

z Polski

DR - avatar DR, 13-08-2020

W telegraficznym skrócie Polska Pszczelarstwo w mieście » W Rzeszowie i Gdańsku...

Pasieka 5/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

Innowacje sprzętowe w służbie aktywizacji osób z niepełnosprawnościami Firma Łysoń...

Pasieka 5/2020

Cinal Jakub - avatar Cinal Jakub, 11-08-2020

Zła macocha czy niewdzięczne pasierbice? Przed nami koniec sezonu pszczelarskiego...

Pasieka 5/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 11-08-2020

Poznań po raz kolejny działa dla pszczół Zdjęcie: MPK Poznan...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-08-2020

Upały i patogeny. Wpływ zmiany klimatu na dobrostan pszczół Klimat...

Pasieka 5/2020

Sierpińska Anna - avatar Sierpińska Anna, 11-08-2020